Yurtdışı Telefonlarda Kapanma Süresi ve Kayıt İşlemleri

Yurtdışından getirilen Samsung, Huawei veya iPhone cep telefonu pasaportla kayıt yaptırma süresi kaç gün? Yurtdışı telefon kayıt süresi ve kayıt işlemleri nasıl yapılır inceleyelim.

Yurtdışı Telefonlarda Kapanma Süresi ve Kayıt İşlemleri
müşteri hizmetleri

Yurtdışı telefonlarda kapanma süresi kaç gün veya kaç aydır diye merak edenler birde kayıt süresi geçince ne olur diye endişeleniyor musunuz? Kayıt süresi geçince tekrar kayıt yapılabilir mi gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Yalnız bu bilgiler zamanla değişebilir. 

Yurtdışından telefon getirip ülkemizde kullanmak sağladığı faydalar nedeniyle insanlar tarafından çok tercih edilmektedir. Özellikle bazı markaların Türkiye'de çok pahalı olması nedeniyle, insanlar bunları yurtdışından daha uygun fiyatlara satın alarak ülkemizde kullanmaktadırlar. Ülkemizdeki abartılı fiyatlar, insanları bu tarz bir yola götürmektedir.

Yurtdışından getirilen bu telefonların ülke içine girdiği andan itibaren kaydının yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla yurtdışı telefonlarda kapanma süresi ve kayıt işlemleri çok önemli bir husus haline gelmektedir.

Kayıt işlemi yapılmayan bir telefon 120 gün boyunca kullanılabilmektedir. 120 Günün ardından telefon kapanarak kullanım dışı hale gelmektedir. Yani yurtdışından gelen bir telefonun Türkiye'de 120 gün içerisinde kaydının yapılması gerekmektedir. Konuyla ilgili yurtdışından telefon getirecekseniz haberimize bakabilirsiniz.

  • Yurtdışı telefonlarda kayıt işlemi için ya yetkili operatör iletişim merkezlerinden
  • e-Devlet şifresi yoksa alınarak kayıt işleminde pasaport sahibinin, bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr internet adresine girerek kolay yoldan cihaz kaydını yapabilirsiniz
  • Kayıt süreci hakkında yurtdışı telefonu e-devlet üzerinden kayıt etme yazımıza bakınız
  • Aynı zamanda ek bilgi için 0312-294 94 94 arayabilirsiniz

Güncellendi! Yenilenen harç ücreti 1500 TL oldu.

Yurtdışı Telefonlarda Kapanma Süresi ve Kayıt İşlemleri

Önceleri yurtdışından getirilen telefonlar, ülke sınırlarına girdikten sonra 1 gün içerisinde 10 TL gibi bir ücretle pasaport üzerine kaydedilebiliyordu. 15 Haziran 2012 tarihinden itibaren Maliye Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile ilgili bir yasa hazırladı ve meclisten geçirdi. Yasaya göre yurtdışından getirilen telefonlar için kayıt başvurusu yapmadan önce 138,80 TL gibi bir harç yatırılması ve abone kayıt merkezlerine harç ödendiğine dair belgenin teslim edilmesi gerekmektedir. Bu harç telefonun üzerine kaydedileceği pasaport sahibi tarafından ödenir. Ayrıca telefonu kaydettirirken 2 yıl içerisinde başka bir telefonu kayda geçirmemiş olmanız gerekmektedir. Gerekli belgeleri aldıktan sonra bir telefon şubesine giderek kayıt işlemlerini yapabilirsiniz.

Gereken belgeler; vergi dairesine yatırılan 138,80 TL kayıt harcının dekontu, pasaport ve elbette telefon kayıt süresinin 120 günü geçmemiş olmasıdır. Bu işlemlerden geçerek kaydı yapılmayan telefonlar kaçak olarak sayılmaktadır ve her türlü kullanımı yasaktır. Kaçak telefonları ülke içerisinde kullanmanın hapis cezasına varan hükümleri bulunmaktadır.

Yani yeni kanunla birlikte insanlar yurtdışından aldıkları telefonların üzerine bir de Türkiye'de ödeyecekleri harç bedelini eklemek durumundadırlar.

Yeni çıkan yasaya göre ödenen harç miktarı da insanları yurtdışından telefon getirme isteklerinden vazgeçirememiştir. Çünkü her durumda yurtdışından getirilen telefonlar ülkemize göre daha ekonomik olmaktadır. Özellikle günümüzde ünlü ve popüler telefon markalarının ülkemizde çok pahalı fiyatlarla satıldığı bilinmektedir. Özellikle Avrupa ve Amerika'da bu markalar çok daha ucuz olduğu için insanların birinci tercihi yurtdışı telefonlar olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2019, 00:29
müşteri hizmetleri
YORUMLAR
İsmail Demirtaş
İsmail Demirtaş - 10 ay Önce

Benim cihazım 120 gündür Türkiye' de. Bakanlık açıklama yaptı ve 30 gün uzatma kararı aldı. Bu uzatma aktif olmadı benim cihazım da.

Bilgi için
Bilgi için @İsmail Demirtaş - 10 ay Önce

Evet bir karar alındı ve duruma göre uzatma kararı alınabilir. Bunun için BTK' yı arayınız.

Okan kapsız
Okan kapsız - 1 yıl Önce

Merhaba ocaktan sonra yenileme oluyor mu telefon açık kalması bakımından yani 120 gün daha oluyor mu ocaktan sonra

Süre bilgisi
Süre bilgisi @Okan kapsız - 1 yıl Önce

Yıl olarak değil aktif olduktan sonra 120 gün süresi var. Bu işlem yurtdışına giriş çıkışla alakalı...

Suleyman
Suleyman - 1 yıl Önce

Arkadaşlar telefonlarınızın imei'sini korsan yolla değiştiren insanlar var. Bu parayı ödemeye gücü olmayanlar bu insanlarla irtibata geçsinler. O kadar zor bir şey değil. Hakkınızı yedirmeyin.

Betül
Betül - 2 yıl Önce

Telefonum yarın kapanıyor bu gün harcı yatırıcaz kapanmadan drvam eder mi

Ibrahim
Ibrahim - 3 yıl Önce

Kardesim 120 gunu gectiktwn sonra napa biliriz

E 72
E 72 - 3 yıl Önce

Yurt dışından E-72 getireceğim.. annem için.. harç ücreti 170 TL diyor.. Bu telefon akıllı bile değil.. HEPSİ İÇİN AYNI ÜCRET Mİ?

yusuf
yusuf - 3 yıl Önce

acill dönüş yaparsanız

yusuf
yusuf - 3 yıl Önce

slm ben a5 2017 yurtdışı cihaz aldım 2.el kapanmasına ne kadar var bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz

Snyyy
Snyyy - 3 yıl Önce

120 günü geçtikten donra telefon kapanırsabidaha nasıl açtırırım

oğuzhan güzel
oğuzhan güzel - 3 yıl Önce

benim arabistandan gelme tabletim vardı açılmıyor güç ışığı yanıyor ama açılmıyor türkiyeye kayıt edilmediği için mi kapatılmıştır

ramiz
ramiz - 3 yıl Önce

telefonun yurtdışından gelişinin kaçıncı gününde olduğunu nasıl öğrenebilirim?
yani yurtiçinde kaç günlük kullanıldığını ve ne kadar kullanım hakkım kaldığını?

Erdal izmirli
Erdal izmirli - 3 yıl Önce

Yurtdışından telefon getirdik pasaporta kayit yaptik cifte vatandaslik var Turkiyede ikamet ediyoruz bu gun yasal uyari imei numarali telefonunuz 3 ocakta kullanima kapanacaktir diye mesaj geldi e devlete imei no girdik kayıtlı diyor bu neyin nesi? Bu konuyla alakali bilgisi olan varmi? 140 kusur lirada vergi odedik

Turan
Turan - 3 yıl Önce

Eger kayit ettirmezsem 1 yil sonar tekrar acilirmi

Turan
Turan - 3 yıl Önce

1 Yil olmasina 2 at var tekrar calisirmi dersin ilgin icin tesekkurler

Turan
Turan - 3 yıl Önce

2 yil once Amerikadan istanbula gelmistim 2 ay cep telefonunu kayit ettirmeden kullandim o sirada yasal uyari geldi kapanicak diye ama ben ondan once Amerikaya gittim gecen sene tekrar geldim bu sefer 4 ay kullandim o sirada yasal uyari geldi kapanicak diye ama ben ondan once Amerikaya gittim ve 1 ay once Amerikadan gene geldimbu sefer cep telefonu calismadi .Benim sorum yurtdisindan gelenlere yilda 1 defa 4 ay kullanma hakki vermiyormu.Bu telefonu kayit yaptirmazsam kendiliginden acilirmi