Telefon donuyor kasıyor ne yapmalıyım diyenler

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

İçerikte, telefon kasıyor çözümü için ne gibi işlemler yapılmakta şeklinde gelen sorulara yönelik önerilerden bahsettik.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Satın aldığımız telefonlar zaman içerisinde kasmaya ve donmaya başlamaktadır. Eğer telefonunuz kasıyor ve donuyorsa bir problem vardır demektir. Bu durum kişiler için çok can sıkıcı olabilmektedir. Telefonların kasmasına çözüm önerileri aşağıda maddeler halinde listelenmiştir. Sizlerin de telefonlarında donmalar ve kasmalar meydana geliyorsa aşağıdaki çözüm önerilerini deneyebilirsiniz.

Telefon donuyor kasıyor ne yapılmalı?

  1. Telefonunuzu yeniden başlatın. Bazen bir cihazın yeniden başlatılması, kasılmaları veya düzensiz çalışmaları düzene sokabilir. Telefonunuzun nasıl yeniden başlatılacağını öğrenmek için cihazınızın kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz.
  2. Telefonunuzun yazılımını güncelleyin. Eğer telefonunuzun yazılımı güncel değilse, bu da telefonunuzun kasmasına sebep olan sorunlardan biri olabilir. Cihazınızın yazılımını güncellemek için ayarlar menüsüne gidin ve telefonunuzun yazılımını güncelleme seçeneğini bulun.
  3. Uygulamalarınızı kontrol edin. Bazen telefonunuzda çalışan uygulamalar cihazınızın düzgün çalışmamasına neden olabilir. Bu nedenle, uygulamalarınızı kontrol ederek sorun yaratan uygulamaları kapatmayı deneyin.
  4. Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın. Eğer yukarıdaki adımları denediğiniz halde sorun çözülmediyse, telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu işlem cihazınızda yüklü olan tüm verileri siler ve cihazı orijinal durumuna döndürür. Ancak bu işlemi yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Uygulayacağınız bu işlem sırasında cihazınızda kaydedilmiş tüm verileriniz silinecektir. Verileriniz silineceği için önemli verilerinizi yedek almayın unutmayın.
  5. Telefonunuzu bir teknik servise götürün. Eğer yukarıdaki adımları denediniz ve sorun hala çözülemediyse telefonunuzu bir teknik servise götürün. Teknik servis uzmanları, cihazınızdaki sorunu belirleyip gerekli onarımı yapacaklardır.
Telefon donuyor
Telefon donuyor kasıyor ne yapmalıyım diyenler

Yazılımdan alakalı telefon donuyor sorunu

Cihaza gelen bir güncelleme varsa, ya da sıfırdan yazılım attınız ve cihazınız bir türlü dikiş tutturamadı ise, öncelikle geriye dönüş yapacağınız işlemlere yönelmeniz gerekiyor. Yeni bir yazılım atmanız gerekiyor ise, orjinal sürümün kendisini kullanmanız gerekiyor. Yeni varsa deneyip duruma göre eskisini tekrardan kurarsınız.

Kurulu uygulamalarla alakalı donma sorunları

Telefon sürekli donuyor veya kasılıyor ise, sonradan kurduğunuz tüm uygulamaların denenmesi gerekiyor. Her deneme bir uygulama üzerinden yapılmalı. Sonra diğerine geçilmeli. Eğer sorun olmuyor ise, ya uygulamaların çalışmalarını durdurun ya da cihazınızdan kaldırın.

Virüs bulaşma durumlarında cihazın yavaş çalışması

Evet bir çok yavaşlamanın temelinde bu sorun vardır. Normalde cihazda yeteri kadar boş alanın olmaması ve yüklü olan şeylere göre değişkenlik göstermekte.

Yukarıdaki olası nedenlerin harfiyen incelenerek kontrol edilmesi şart.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Donanımla alakalı olası sorunlar

Düşmelere bağlı bir çok cihazın ya şarjı az gider ya şebeke çekim seviyesi düşük olur. Burada öncelikle sorununuzun kaynağına inmemiz gerekiyor. Donanımla mı yoksa yazılımla mı alakalı buna bir yanıt bulmamız gerekiyor.

Telefon donuyor kasıyor sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Sıradaki önerimiz, telefonda hard reset nedir?

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir