Telefon numaranızın WhatsApp kullanımı yasaklandı ne demek

media 6135

WhatsApp uygulamasında “Telefon numaranızın WhatsApp kullanımı yasaklandı yardım için destekle iletişime geçiniz” şeklinde bir uyarıyla karşılaştıysanız, büyük ihtimalle kurallara aykırı bir şey yaptınız ve  neden sorusu için aşağıdakileri okuyunuz.

Andronova

Geliştirici kurallarının dışına çıkılan bir sebepten dolayı alınan ceza. Bu bazen kısa belli bir günle sonuçlanırken bazen süresiz olabiliyor. Cezanın nedenini WhatsApp ihlaller bölümünden inceleyebilirsiniz. Biz bazı ihlal nedenlerini yazdık. Bunun dışında çok sayıda ihlal nedenleri yer almakta.

WhatsApp hesabı neden yasaklanır?

Aklımızda çok sayıda sebep geçmekte ama şu an için gerçerliliği olan durumların öncelik sıralamasına göre alt alta sıraladık ve geniş bilgiyi geliştirici web sayfasında topluluk kurallarında bulabilirsiniz.

 • Çoğunlukla bir gruba katıldım ile başlayan yorumlarla karşılaşıyoruz.
 • Toplu atılan mesajlar. Bu Cuma mesajları olabiliyor, özel günlerde ve günlük sohbet alanları olabiliyor. İşte burada yer alan üyelerden bazıları sizi şikayet ettiğinden bu durumla karşılaşabilirsiniz.
 • Birini veya birilerini sürekli rahatsız edecek şekilde attığınız mesajın şikayeti.
 • Sakıncalı ve cinsel içerikli paylaşımlar.
 • Hakaret ve tehdit şeklinde söylemler.
 • Hesabı birden çok yerde kullanmaktan dolayı şüphe oluşturan davranışlar.
 • Topluluk kurallarını hiçe sayan davranışlar.

Telefon numaranızın WhatsApp kullanımı yasaklandı Türkiye kullanıcılarında olduğu gibi dünya genelinde az bir kullanıcının bu sıkıntıyla karşılaştığını düşünüyoruz.

Yasaklanan WhatsApp hesabı nasıl açılır
Telefon numaranızın WhatsApp kullanımı yasaklandı ne demek

Uygulamaların ve hesapların kontrol edilmesi

Nadir görülen ama kesin olmayan bazı etkenler var. Bunlardan aklımıza gelen en mantıklı olanları sizlerle paylaşacağız.

Zaman zaman kullanılan telefonlardan alakalı olumsuz durumlar yaşanır. Bunların temelinde güven sorunu yatar. Yani hesabı kullandığınız cihazda virüs olması veya olumsuz görülen bir uygulamanın yüklü olması buna engel olur. Olumsuz dediğimiz durum ise örnek WhatsApp ile alakalı uygulamaların kullanılması. Mesela gizli duruma bakma şeklindeki uygulamaların kullanımı. WhatsApp’ ın ilagal olarak gördüğü hizmetler hesapların kısıtlanmalarına neden olur.

WhatsApp yasaklandı nasıl açılır?

Yasaklanan WhatsApp hesabını açmak için, öncelikle hesabın kapatılmaya götüren şeyi tespit etmek gerekiyor. Bunlardan bazılarına yer verdik ama tümüne kendi web adresinden ulaşınız. 

Sırasıyla yazdığımız nedenlerden dolayı yasaklandı sorunuyla karşılaşacaksınız. Eğer bunların hiç birini yapmadıysanız beklemeniz veya ekrana gelen yönergeye göre hareket etmenizi öneriyoruz.

 • Uyarı ekrana geldi ise “Kabul et devam et” butonuna dokunup 
 • Telefon numarasını yazın ve ileriyle devam edin
 • Ekrana yine “Yardım için destekle…” görüşmeniz önerilecek ve “Destek” butonuna dokunun
 • Sorunun ne olduğunu yazarak ve alınan uyarının ekran görüntüsünü isterseniz ekleyebilirsiniz
 • Sonrasında ilgili sorun kategori başlığını seçip ileriyle devam edin

WhatsAppp’ ın geri dönüşü veya sorunun çözülmesi tahmini 2-3 gün sürebilir. Hata varsa otomatik olarak hesabınız kullanıma açılacak.

Telefon numaranızın WhatsApp kullanımı yasaklandı ne demek
WhatsApp kullanımı yasaklandı uyarısı

WhatsApp başvuru öncesi

Engel geçici değil ise örnek 24 saat veya 72 saat sonra aktif olacak gibi bir mesaj almadıysanız, yasaklı WhatsApp açmak için [email protected] com’ a mail atınız. Atılan e-postaya geri dönüş destek bölümünden gelecek. 

Aşağıdakilerle alakalı durumların sonucu geçici engellenme veya kalıcı olacaktır.

 1. WhatsApp hesap kullanım yaş sınırı 13
 2. Yanlış beyan veya bilgilerin sunulması.
 3. Yasadışı faaliyetlerin geneli ve özellikle telif hakkı olan işlemler.
 4. Kullanıcılara zararlı kodların gönderilmesi veya yazılıma müdahale.    
 5. Kişisel verilerin ihlali. 
 6. Rahatsızlık verecek şekilde mesaj gönderme.
 7. Şüphe uyandıracak kullanımlar.
 8. Uygulamaya müdahale etmeye çalışma.
 9. Dolandırıcılık içerikli paylaşımlar.
 10. Irkçılık söylemlerde bulunan yazılar ve görseller.

Hesabınızın haksız yere yasaklandığını düşünüyorsanız itirazda bulunun. Aksi durumda hesaba işlem yapıldıktan 72 saat sonra rehberdeki kişiler sizi göremeyecek. Kurallara whatsapp.com/legal/#terms-of-service bölümden ulaşabilirsiniz.

kapatılan WhatsApp hesabı nasıl açılır?
WhatsApp hesabım neden yasaklandı

Bazen aşırı bir şeklinde gruplara mesaj atıldığında bu hatayla karşılaşılabiliyor. Nedeni ya şüpheli davranışlar olarak görülmesinde ya da gruptan biri veya birilerinin spam olarak işaretlemesi. Çoklu şikayet durumlarında benzeri sonuçlar çıkar.

Geçici durumların oluşmasında ise belki bekleyerek kendiliğinden düzelecektir. Bunun anlaşılması adına maksimum 2 gün bekleyin. Baktınız aynı şekilde uyarı karşınıza çıkmakta o zamanda yardım talebini oluşturun.

Yasaklı WhatsApp hesabı nasıl açılır veya açılabilir mi sorusuna kimse kesin cevap veremez. Yasaklı hesabı açarız şeklinde mesajlara çok itibar etmeyiniz. 

Kapatılan hesaplarla alakalı görüşülmesi gereken yer neresi olduğunu bilmiyorsanız bu haberdeki tüm detayları incelemenizi önermekteyiz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın