Telefon şarjı dolduktan sonra şarjda kalması zarar verir mi

media 771

Telefon şarjı dolduktan sonra şarjda kalması telefona zarar verir mi? Akıllı telefonunuzu gece şarj etmek bataryaya zarar verebilir ve ömrünü kısaltabilir.

teknik destek

Telefonları gece şarjda bırakmanın zararları konusunda yıllarda makaleler yazışmıştır. Kullanılan pil teknolojisine göre farklılık gösteren bu durumun eskiye göre daha iyi bir halde olduğunu söyleyebiliriz. Otomatik güç sonlandırıcı özelliğe sahip pil ve şarj cihazları önemli sorunların önüne geçmeyi sağlıyor. İşte bilmeniz gereken her şey.

Bataryaların şarjını %100 kullanmak yararlı mıdır? Yattığınızda cihazı şarjda bırakıp %100′ e geldiğinde faydalı olacağını düşünebilirsiniz, lakin bazen pil’ e zarar verebiliyor.

Akıllı cihazların bataryalarının bakımları ve neden gece şarjda bırakılmaması gerektiğini anlatan gerçekler.

Şarj edilen pillerin zamanla ilk zaman ki performansını kaybeder. Belki ilk yıllarda pek hissetmeyeceksiniz. Lakin sonrasında git gide kullanım süresi düşecektir.

Çoğu kullanıcının ara ara önüne gelen cihazlarla şarj ettiğini görüyoruz. iPhone kullanıcılarının çoğu kendi orjinali dışında bir kablo kullanıldığında direk ekrana bir uyarı verir. Orjinal olmadığını belirten bu mesaj sanırım Android ürünlerinde pek karşılaşılmıyor. Bu bence çaydırıcılık adına bir adım olarak görüyoruz.

Telefon şarjı dolduktan sonra şarjda kalması zarar verir mi

Telefon uzun süre şarjda kalırsa ne olur?

Eski modellerin pil teknolojisi genelde bu şekilde şarj olayında erken ömrünü tamamlar. Bize göre yenilerde dahil böyle bir şarj kullanımı pilin şişmesine ve donanımsal arızalara yol açabilir. Yüksek voltaj durumlarında soket veya herhangi bir donanım arızası ortaya çıkabilir. 

Peki, cihazınızın pil ömrünü nasıl uzatacağınızı biliyor musunuz? Basit öneriler işinize yarayacaktır.

  • Her ne teknoloji kullanılırsa kullanılsın, uzun süre şarja bırakılmamasını öneriyoruz. 
  • Aşırı sıcak ve soğuk ortamlarda şarjda bırkamayın.
  • Bataryaların belli bir şarj etme sayısına sahip olduğunu vurgulayarak sürekli tak çıkar ömrü kısaltır.
  • Yan sanayi ürünlerden uzak durunuz.
  • Pil’ i aşırı tüketen uygulamalardan uzak durabilirsiniz.
  • Gereksiz görülen hizmetler arka planda çalıştığından hem performans hem pil tüketiminde bulunur. Bunları tespit ederek devre dışı bırakın. 


Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 21:03

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın