Telefona sürekli hard reset atmak zararlı mı

Andronova

Ara ara veya sürekli hard reset atmak telefona zarar verir mi? Android sistemine sahip bir çok cihazda merak edilen bu işlemin zararlı mı değil mi sorusu.

Android telefonlarda sık tercih edilen yöntemlerden biri hard resettir. Aslında bu sisteme sahip çoğu cihazda yapılabilen bu işlemin daha çok yazılımda görülen sıkıntılar nedeniyle tercih edilmekte. Örnek tablette ve TV’ lere Smart özelliği kazandıran ürünlerin çoğunda sıfırlama seçeneklerinde yer alıyor. 

Akılllarda şu sorunun geçtiğini düşünerek cevaplamak istedik. Fabrika ayarlarının ve bu yöntemin arasında ne gibi farklılklar olabilir. Ayriyeten içeriğimizde bu işlemin doğuracağı herhangi bir problemin olup olmadığından bahsedeceğiz. 

Birinde arayüzdeki ayarlar kısmında işlem yapılırken diğerinde ise tuş kombinasyonu kullanılıyor. H.resetin gelişmiş bir sıfırlama özelliğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu işlemden sonra cihazı adlığınızda ilk kurulumun ekrana geldiği duruma gelmekte.

Bilinmesi gereken önemli bilgilerden bazıları:

 1. İşletim sisteminden kaynaklı çoğu problemin çözümünde kullanabilirsiniz.
 2. Ekrana gelen seçeneklerin arasında W. C. Partition adlı bölümü kullanırsanız kalıntı dosyaların temizlenmesi sağlanır.
 3. IMEI atılmış cihazlarda atılan seri numaranın silineceğini belirtelim. Yani cihazın kendi imei’ ne döner.
 4. Her şeyiniz silineceği için önem verdiğiniz verilerin yedeğini almanız gerekiyor.
 5. Ekran kilidinin açılamaması sorunundan dolayı yine bu adımlarla kaldırmış olacaksınız.
 6. Çok bir sebebiniz bulunmuyorsa önce fabrika değerlerine döndürünüz.

Telefona hard reset atmak zararlı mı?

Bildiğimiz kadarıyla yukarıdakilerin dışında pek bir olumsuz durum bulunmuyor. Lakin var olan cihaz varsa veya sonradan çıkacak modeller yer alacaksa ssd benzeri teknolojilerin belli bir yazma ömrü olduğundan bunlarda da buna benzer bir durum çıkar mı bilemiyoruz.  

Ara ara hard reset atmanın bilinen bir zararı yok. Böyle bir şeyin olması durumunda zaten ekranda olumsuz yanlarından bahseden bir uyarı metni olması gerekiyor. Google’ da böyle bir metin eklemediğine göre olumsuz bir şeyin çıkacağını düşünmüyoruz. 

Cihazlarda reset nasıl atılıyor?

 • Samsung modellerin çoğunda ses ve güç butonlarıyla işlem yapılmakta. (Xiaomi ve sanırım Huawei içinde geçerli)
 • Geniş anlatıma sahip hard reset yazımıza bakmanızı öneriyoruz.

Tablet için markaya göre reset programı kullanılması gerekebiliyor. Veya ROM atılmasıyla sorunun çözümü sağlanıyordu. Lakin eski modellerin bazılarında böyle bir ihtiyaç varken yenilerde hala var mıdır araştırmak gerekiyor. 

Telefona sürekli hard reset atmak zararlı mı

Sıfırlama olmuyor çözümde ne yapacağını bilmeyenlerin kontrol edecekleri hususların bazılarını aşağıda bulacaksınız. Yardım taleplerine cevap vermediğimizi belirtmek istiyoruz.

Resimdeki yazıların çıkmamasında olası nedenlerden aklımıza gelenler şunlar:

 • Şarjın yetersiz olma durumlarında direk açılma veya olumsuz işaretle karşılaşabilirsiniz. Şarja takıp tekrardan deneyiniz.
 • Ekranda robot var ve ünlem gibi bir simgeyle karşılaşırsanız önce ses tuşlarına basınız ve çıkmazsa güç olan butona.
 • Üründe güvenlik denilen bir kilit yer alıyorsa yardımcı programa ihtiyaç duyulabilir.
 • Bazı ürünlerde yazılımın yeniden yüklenmesi gerekiyor.

Eskiden bir kaç üreticinin telefona farklı ROM atılmasından dolayı garanti dışı bıraktığını biliyor musunuz? Olumsuz veya olumlu olması burada bir şeyi değiştirmediğini de ekleyelim. Böyle bir sıkıntıyla karşılaşmak istemeyenlerin mecburen ürünün yetkili servisinde işlem yaptırmak zorunda kalıyorlardı.


Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2021, 16:45

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir