Telefonda Diyafram nedir ve ne işe yarar?

Andronova
2 Minimum Okuma

Huawei ve Xiaomi gibi çok sayıda markanın telefonda diyafram değeriyle karşılaşabilirsiniz. Bu f/2.2 gibi bir değerle belirtilmekte ve kullanılan kameranın çekimlerini etkiler.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Diyafram, objeden yansıyan ışınların aynanın üzerine ne yoğunlukta düştüğünü gösteren araçtır, telefonda diyafram nedir? Sorusunun cevabı ise akıllı telefonlarda bulunan kameralarının karanlık olan yerlerde bile güzel ve canlı fotoğraflar çekmesini sağlayan önemli bir araçtır. Fotoğrafçılar ortamın diyaframını kontrol ettiğinde aslında ortamdaki ışığın oranını ölçmektedirler.

Diyafram nasıl hesaplanır?

Diyafram bir fotoğraf makinesi ya da cep telefonunda bulunan kamera ile gece ya da karanlık ortamlarda daha iyi fotoğraf çekilmesini sağlayan kamera özelliklerinden biridir. Diyafram özelliğinin özel bir hesaplanış biçimi bulunmaktadır.

Diyaframın hesaplanışı:

  • Diyaframın hesaplanışı objektif çapın diyaframın açık olduğu çapa bölünmesi ile bulunur.
  • Diyafram değerinin yükselmesi telefon kamerasına girecek ışığın azaldığını, diyafram değerinin artması ise telefon kamerasına girecek olan ışığın artması anlamına gelmektedir.
  • Belli değere sahip objektiflerin aynı miktarda ışık geçirmeleri gerekmektedir.
  • Değer artışı olduğunda kameranın aldığı ışık miktarı bir önceki ışık miktarının yarısına iner.

Diyafram hesaplaması bu şekilde olmaktadır. Diyafram değerlerinin farklı farklı anlamları ve ayarları bulunmaktadır. Terim olarak f/ gibi ifade eder. Örnek f/2.2, f/3.2 veya f/1.6 gibi telefon teknik özelliklerinde karşılaşabilirsiniz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Diyafram ayarı nasıl yapılmalıdır?

Diyaframın fotoğraf kalitesine fazlasıyla etkisi vardır. Diyafram derinliği alan derinliğini etkilemektedir. Diyafram ayarının kısılması sonucunda daha derinlikli fotoğraflar meydana gelir. Diyafram açıklığı artması sonucunda meydana gelen değişiklik ise derinliğin azalması sonucudur. Derinliğin artması görüntülerin flu olmasına sebebiyet vereceği gibi kötü fotoğraf elde etmemize de neden olur. Diyafram değeri arttığında ise derinlik artmış olur ve daha net ve canlı fotoğraflar yakalamamıza sebep olur.

  • Fotoğrafın gizemli hale getirmede
  • Konumu sahne gerisinde kalan kısımdan ayırabilirsiniz
  • Geniş netlemede kullanılabilir
  • Işık yetersizliğinde tercih edilir
  • Makro ve enstantane kullanıma göre bir seçenek belirlenir

ve dahası ile karşılaşacaksınız. Diyafram ne demek için aşağıdaki örnek görsel daha aydınlatıcı olabilir.

Telefonda Diyafram nedir ve ne işe yarar?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir