Telefonda HDR nedir ve nasıl kullanılır?

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

HDR, yüksek dinamik aralığı gibi anlama gelen bu özellik, fotoğraf çekilirken yüksek aydınlıkta veya aşırı karanlıkta ayrıntıların daha iyi yakalanması. Birden fazla çekimde en iyi sonucu almak için görüntülerin birleşmesi.

Teknoloji destek

Akıllı cihazların kameraları bir hayli gelişim gösterdi ki, fotoğraf makinesine gereksinim duyulmadan uzman fotoğraflar çekilir duruma geldi. Doğal olarak fotoğraf çekiminde bulunurken bazı hususi durumların bilinmesi ve uygun kullanılması şarttır. Bu niteliklerden bir tanesi de HDR olması bakımından ne şekilde çekilmesi ve kullanımda bulunulması gerektiği hususunda bu yazımızda yer veriyoruz.

HDR nedir? HDR’ın ne şekilde değerlendirilmesi gerektiği hususuna geçmeden evvel, ne manaya geldiğini ifade etmemizde yarar var. HDR doğrusu “ High Dinamic Range ” biçiminde açıklanan, bir tek fotoğraf çekilmesi yerine minimum üç fotoğraf değerlendirilerek ve aydınlık yerleri tekrardan kullanabilen bir niteliktir.

Bulunmaz Nimet “HDR”, normal koşullarda siz çekmiş olduğunuz üç farklı fotoğrafı yazılım destekleri ile bir araya toplayabilirken, mevzu bahis akıllı cihazlarda bulunan HDR ile hepsini sizin adına gerçekleştirebiliyor. Böylelikle çektiğiniz karelerin ışıklı ve karanlık kısımlarını tekrardan düzenlemede bulanarak natürel ve parlak görüntüler çıkartılabilir. HDR değerlendirirken esas olarak üç fotoğraf çekildiği için olağan çekim işlemlerine oranla mobil telefon daha ağır iş yapmaktadır.

HDR nasıl kullanılır? HDR’ ye örnek olarak güneşli havalarda çekilecek bir manzarada gökyüzünün önünde bulunan bir binanın gölgesinde bulunarak çekmeye diyebiliriz. Çekim yaparken diyafram önceliğinde çekim modu seçilip ve ISO ayarları yapılarak, pozlamada modu değerlendirmeli ya da ortalamalı değer gözönüne alınabilir. SDR ile HDR çekimlerini inceleyebilirsiniz.

Telefonda HDR nedir ve nasıl kullanılır?

HDR’ ı nerede kullanılır?

HDR’ın fonksiyonu artık biliniyor. Buaralar çoğu kullanıcı kullandıkları Android ve iPhone cep telefonlarında görmekte. Bu niteliği ne şekilde ve nerelerde kullanımda bulunacağınıza bakmamız gerekmekte. İstenilen şekilde bir fotoğraf çekmek adına ışığın ne denli mühim olduğu bilinmekte. Yalnız kuvvetli güneş ışığının bulunduğu bölümlerden birinin yüzü fotoğraflamak adına aydınlık olmayan gölgelere, parlak olan gözlere ve natürel durmayan pek çok duruma sebep olabilmektedir.


Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 02:10

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir