Telefonda önbellek temizleme ve güncelleme kaldırma

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Telefonda önbellek temizleme genellikle oluşan herhangi bir sorunda çözüm olarak kullandığımız yöntemlerden biridir. Aynı zaman Android güncelleme kaldırma işlemi de bizim sık tercih ettiğimiz seçeneklerdendir.

Teknoloji destek

Android işletim sistemine sahip bir çok cihazda karşılaşılan sorunlara yönelik uygulanan adımlar birebir aynıdır. Değişken olan şeyler genelde seçeneklerin yerleridir. Tabi sistemlerin kendine özgün arayüzleri olduğunu da unutmayalım.

Mobil sektör zaten teknoloji alanında pastasını giderek büyütmektedir. Mobil sektörü artık bankacılık işlemlerimizden, kişisel dosyalarımıza kadar bir çok işlemi yaptığımız bir teknoloji haline gelmiştir. Kullanılan bu mobil teknoloji zamanla bazı sıkıntılarda ön plana çıkmaktadır. Bu sıkıntılar akıllı telefonlarımızda Android sistemlerin yavaş çalışmasına sebep olmaktadır. Peki bu sorunu nasıl çözebiliriz?

Telefonda onbellek temizleme 2
Telefonda önbellek silme işlemi

Telefonda önbellek temizleme neden yapılır ?

Önbellek temizliği, Android cihazlarındaki yaşanan geçici problemlerin giderilmesi için uygulanan bir işlemdir. Bizim daha çok tercih sebebimiz; telefonun yavaşlaması, uygulamanın birinde yaşadığımız sorun ve yer açmak için tercih seçeneklerinde yer alır.

Telefonun yazılım ve uygulama sorunlarına yönelik atılan adımlardan biri olan önbellek temizliği ile anlık yapılan işlemlerin kalıntıları temizlenmiş olur.

Android telefonlarda önbellek temizliği nasıl yapılır ?

Android telefonlarda yaşanan kasma ve donma sorunlarını çözmek için bir kaç faklı yöntem uygulayabilirsiniz; Ayarlar > depolama> önbellek adımlarını takip ederek telefonunuzun önbelleğinde yer alan verileri silebilirsiniz.

Ayarlar – Uygulama yöneticisi – Uygulama seç – Ön bellek sil adımlarını takip ederek sorun yaşadığınız uygulamanın önbellek temizliğini yapabilirsiniz. Alternatif olarak önbellek temizleme uygulaması kullanabilirsiniz.

Bu sıralama Samsung’ un eski modellerinde geçerlidir. Yeni modeli için aşağıdaki sıralamayı uygulayın.

Uygulama temizliği nasıl yapılır ?

Yukarıya eklediğimiz adımlarla yine bu işlemi yapmaktayız. Lakin farklı bir yol izleyeceğiz. Sebebi yukarıdaki seçeneklerin genelde eski modeller için uygulanmakta.

Uygulama önbellek temizliği için:

  • Uygulamalar dediğimiz alana giriyoruz.
  • İlgili uygulamamızı buluyoruz ve içerisine giriyoruz.
  • Önbellekle ilgili seçenek bu alanda yer alıyor. Lakin bu yetersiz kaldığı durumlarda uygulama güncelleme kaldırmada yapıyoruz.
Telefonda onbellek temizleme 1
Telefonda önbellek temizleme

Telefonda güncelleme kaldırma işlemi sırasında uyarı aldığınızda, telefonu yeniden başlatın ve duruma göre diğer çalışan uygulamaları durdurun.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir