Telefondan DNS Ayarlarını Değiştirmek Nasıl Yapılır? (Root olmadan!)

Andronova

Tüm dünyada bazı internet siteleri, özelikle sosyal medya sitelerine, kanun ihlali, güvenlik gibi sebeplerden ötürü yasaklar getirilebiliyor. 1 milyar 270 milyon kişinin yaşadığı Çin’de Facebook ve Twitter yasak. İngiltere’de de G9 zirvesinde yaşanan olaylar sırasında internete sınırlama getirilmişti. Ülkemizde ise 12 milyon kullanıcısı olan sosyal medyanın en önemli oyuncusu Twitter, dün gece itibariyle kapatıldı.

Android telefonlarınızdan DNS ayarlarını değiştirmek mümkün. Bunun için birçok yol mevcut ama ben size en kolay ve basit olanını aktarmaya çalışacağım. Öncelikle bu işlem için telefonunuzun “root” edilmiş olmasını gerekmekte ama 3.parti yazılım geliştiriciler “rootsuz” telefonlara da DNS ayarlarının değiştirilmesi ile ilgili yazılım geliştirdiler.

Öncelikle Root yapılmış telefonlar için geliştirilen çok başarılı bir program ile başlayalım. Programın adı DNS Cahnger. Programı indirmek için buraya tıklamanız yeterli. Bu işlemden sonra yapmanız gerekenler ise oldukça basit.

dns-changer-01

Programı açtıktan sonra girmek istediğiniz DNS adreslerini sisteme girerek Wi-Fi ve 3G seçeneğini tıklamanız gerekmekte. Ayarların etkin bir şekilde çalışabilmesi için telefonunuzu kapatıp açmanızı öneririm.

Root yapılmamış telefonlar için ise başka bir program önereceğim. Bu programın adı ise DNSet. Programa ücretsiz ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli. Programı kurduktan sonra yapmanız gerekenler çok basit. Programı açın ve ana ekrandan “show advanced options” seçeneğini tıklayarak girmek istediğiniz DNS’i çıkan menüden ekleyebilirsiniz.

change-dns-android-01

En popüler ücretsiz DNS servisleri

Google Public DNS :
DNS 1: 8.8.8.8 DNS 2: 8.8.4.4

OpenDNS :
DNS 1: 208.67.222.222, DNS 2: 208.67.220.220

Comodo Secure DNS :
DNS 1: 8.26.56.26, DNS 2: 8.20.247.20

Norton ConnectSafe :
DNS 1: 198.153.192.40, DNS 2: 198.153.194.40

DNS değiştirmek yasal olmayan bir durum değildir. DNS’i değiştirdikten sonra yapacağınız her durum ve gireceğiniz her site tamamen sizi ilgilendiren bir durumdur. Youtube’nin Atatürk’e hakaretten dolayı mahkemeler tarafından kapatıldığında “ben giriyorum” denmesi ne kadar demokratik bir haksa DNS değiştirmek ve “bende giriyorum” demekte bir o kadar demokratik haktır diye düşünüyorum.

Kaynak: xslab.com

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir