Telefondan tabletten silinmeyen uygulamaları silme

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Android telefondan silinmeyen uygulamaları silme sırasında yönetici iznine ihtiyaç duyulan uyarılarla karşılaşanlar oluyor. İçerikte neden uygulamayı kaldıramıyorum sorusuna yanıt arayacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Uygulamaları kaldıramıyorum diyen var mı? Geçmiş yıllara bakarsak kesinlikle böyle sorularla karşılaşacağız. Hele hele geliştirici izinlerinin kapalı olduğu dönemlerde bu izinlere root erişimi sayesinde ulaşılırdı. Yalnız kullanıcıların bir çoğunda şu korku her zaman yaşanırdı: Acaba erişime açtığımda telefon korumasız kalır mı?

Evet eskiye dönersek yukarıdaki yöntemin cihazlarda bir risk oluşturduğunu bilinmekteydi. Lakin şimdilerde olduğu gibi işinizi çözdükten sonra tekrardan erişim iznini kaldırmanız yeterli olacak. Tabi iyi bir korumaya sahip olan cihazlara yönelik risk çok daha az olacağını düşünüyoruz.

Android silinmeyen uygulamaları silme

Yukarıya baktığınızda bu durumun eskiden daha sık olduğunu belirtmiştik. Şimdilerde pek kaldırılmayan uygulamalar bulunmamaktadır. Nadir denilecek şekilde olan özel durumlar bu sınıfa girmemekte. Yine de biz sizlere önerdiğimiz gibi yardımcı bir uygulamaların kullanılması ile imkansız durumlardan kurtulacaksınız.

Konu parçalı bir halde anlatıldığından dolayı her bir satırda bulunanların işinize yarayıp yaramadığına bakmanız gerekiyor. Bir bakmışsınız aradığınız farklı bir paragraf arasında dolaşmakta.

Uygulamaların oluştuğu bir listeye büyük ihtimal bir çok sitede denk gelmişsinizdir. Burada önemli göreceğiniz en dikkat çekici tarafın seçeceğiniz uygulamanın sorun çıkarıp çıkarmadığı olacak. Bunun içinde her zaman olduğu gibi kullanıcıların yorumlarına bakılmasını önereceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Telefondan silinmeyen uygulamayı kaldırma yöntemi

İşlemlere geçmeden önce kontrol tarzında önerilerimiz olacak. Bunların denenmesinden sonra diğerlerine geçin.

Şu an oluşan belki sistemin geçici bir durumudur. Boşu boşuna yardımcı araçlara yönelmemeniz gerekiyordur.

Ufak bir kontrol için şunlara bir bakalım:

  • Telefonu uzun süre açık kalan kullanıcıların her türlü sistem uyarısı ile karşılaşması mümkün. Kısaca ara ara kapatılmayan cihazların yavaş çalışma durumu olduğu gibi sorun çıkarma durumları da bulunmakta.
  • Telefonun yeniden başlatılmasından sonra birde ufak bir tarih kontrolü yapın. Yanlış olan sistemlerin sorun çıkardığını gördük.
  • Cep telefona kurulu olan koruma adı altındaki yönetimsel uygulamaların engel çıkarma olasılığı bulunuyor. Denemek adına kısa bir süreliğine durdurup deneyin.
  • En son kurduğunuzu ne varsa bunun problem çıkarma olasılığını bir düşünün.

Uygulama ile kaldırılmayanları kaldırma

Google Play uygulamasında ufak bir araştırma yapmanızı öneririz.

kaldirilmayan uygulamalari kaldirma 1
Telefondan silinmeyen uygulamaları silme

1- Mağazanın arama alanına “silinmeyen uygulamaları silme” yazarak aratın.

2- Karşınıza popüler olarak adlandırdığımız uygulamaların bir listesini göreceksiniz.

3- İncelemeye puanı yüksek olanlardan başlamanızı öneriyoruz.

4- İşlevsel özelliklerine baktıktan sonra birde yorumlarına bir göz atın. Mümkünse yorumların çok olan uygulamalara bakın.

5- Yüklemeye karar verdiğiniz uygulamanın indir butonuna tıklayıp yüklemeyi bekleyin.

6- Tamamlandığında çalıştırmak istediğinizde sizden erişim izinlerinin verilmesi istenilecek. Vermeniz gerektiğini belirtelim. Önemli olan güvenirliğinden emin olduğunuz bir uygulamayı seçmiş olmanız.

7- Ekrandan APK installer ve kurulu olanların listesine ulaşacaksınız.

Telefonda silinmeyen uygulamaları silme işleminde, seçtiğiniz seçeneklerin kontrol edilmeden sonra veri silme işlemine başlamanızda fayda olacak. Dikkat edilmeden yapılan bir çok işlemin olumsuz yanları bulunuyor.

kaldirilmayan uygulamalari kaldirma 2
Telefondan silinmeyen uygulamaları silme

Paralı olan uygulamalara dikkat edin

Ücretsizlerin olanların dışında ücretli olanlarla da karşılaşacaksınız. Belki parasız olarak düşündüğünüzü kurduktan sonra paralı olduğunu göreceksiniz. Böylesi bir durumda ben hiç düşünmeden kaldırıp başka bir uygulamaya bakarım.

Kaldırılmayan uygulamaları kaldırma tablet içinde geçerlidir. Tabi iPad’ i kapsamadığını belirtelim. iPhone’ da durum bu şekilde. iOS gelişmiş erişim izinlerine ulaşacağınız bir yapıya sahip değil.

kaldirilmayan uygulamalari kaldirma 3
Örnek uygulama kaldırma görseli

Uygulama listesini sizin için inceledik

Android silinmeyen uygulamaları silme programlarına sizin adınıza bir göz attık. Listede gerçekten işini hakkıyla yapan şirketlerin yazılımlarını göreceksiniz. Lakin bazılarında tam kullanım yapmanız için tam sürüme geçilmesi önerilmekte. Tahmini kaldırmalara yönelik sorun yaşamayacaksınız. Daha gelişmiş işlemlere yönelik bir öneridir diye düşünmekteyiz.

Gelelim direk ücretli olana yönlendirme yapan içerikleri. Tahmini bazılarında bir süre kullanım bedava olacaktır. Bu gün olacağı gibi belki kullanım adedi olarak belirlenmekte.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir