Telefonla konuşurken gelen aramaları göremiyorum

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Telefon meşgulken gelen aramaları görmek istiyorum şeklinde diyenlerin sayısı hayli fazladır. Lakin telefonla konuşurken gelen aramaları göremiyorum sorunu yaşayanları bir kısmı arama bekletmeyi açmasına rağmen çalışmadığını söyleyebiliyor.

Teknoloji destek

Arama bekletme çıkmıyor gelen aramaları göremiyorum şikayetlerinde önce denemeleri gereken bir kaç önerimiz oluyor. Sonrasında ne gibi adımların uygulanması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Biz bugüne kadar kendi telefon numaralarımızda böyle bir şeyle karşılaştığımızı hatırlamıyoruz. Lakin geçenlerde bir arkadaşımız yaşamıştı. Onun içinde bazı denemeleri uygulatmıştık. Onda çıkış şekli cihazını değiştirmesiyle başladı. Normalde böyle bir şeyin olmaması gerekiyor. Açılan hizmet hangi telefonda kullanılırsa kullanılsın sorun çıkarmaması gerekiyor.

Telefon değiştirdikten sonra gelen aramaları artık göremiyorum diyenlere ilk önerimiz kesinlikle cihazdaki ayarların kontrol edilmesi gerekiyor. Sonrasında buna engel olacak yüklü olanların incelenmesi gerekiyor.

Neden gelen aramaları göremiyorum

Cep telefonda gelen aramalar görünmüyor şikayetlerinde ilk aklımıza gelen arama bekletme adlı servisin açılmama olasılığı. Bu seçenek normalde açık olarak kullanıma sunulmaz. Kişinin kendisini yapması gerekiyor. yeni hat alımlarında ve taşımlarında yapılması gerekiyor.

Operatör değiştirmelerinde yaşanabiliyor. Başka operatöre taşıma işleminden sonra az da olsa bazılarının bu ve farklı sorunları olabiliyor.

Yukarıdakilerden sonra kontrol edecekleriniz şunlar:

 • Açmak için yaptığınız işlem o an için bir sorun nedeniyle gerçekleşmeme olasılığı var.
 • Telefonda olası problemler çıkabilir.
 • Hizmet aldığınız yerden alakalı bölgesel sorunlar çıkabilir.
 • Telefon tarafında veya numara tarafında engellemeler olmuş olabilir.
 • Hattınızla alakalı olma durumu var.
 • Yüklü olan bir uygulamanın bunu engellemesi.

Belki listeye yenileri eklenebilir. Lakin çok sık olan nedenlerden bahsettik. Çok defa ilgili seçenekle uğraşmaya kalkarsanız sistemin sizi engelleyeceğini düşünüyoruz.

Birde uzun zamandır telefonlarını kapatmayanların da böyle durumlarla karşılaşması mümkün oluyor. Kısmi olanlarda ise sim kartın çıkarılıp takılması yeterli görülüyor. Eskiden bazen çıkan aksaklıklarda sim kart değişimine kadar giden süreçler olurdu. 128K alanlara 64K kullanmaları önerilirdi.

Telefonda gelen aramaları görme

Gelen aramaları görmek istiyorum diyenlerin yapması gereken iki işlem bulunuyor. Sonrasında ise olası sebepler neticesinde deneneceklerden söz edeceğiz.

 • *43# arama tuşuna basarak bu hizmeti açabilirsiniz.
 • Birde telefonun arama ayarlarında bu seçenekle karşılaşabilirsiniz.

Baktınız olmuyor o zamanda telefonun kapatılması belki işinizi çözecektir. Sonrasında yine tuşlama yaparak deneyiniz.

Ne yaptıysanız olmadıysa o zaman müşteri hizmetlerinden yardım alınız. Hizmeti oradan kapatılıp açılması sağlanabilir. Belki hattınızı resetleyebilirler. Bu herhangi bir soruna neden olmaz. Sadece işlem yapıldıktan sonra cihazınızı kapatıp açacaksınız.

Cihazınızı denemek adına sim kartınız başka telefonda denemeniz gerekebilir. Sonrasında cihazda varsa sorun o zaman aşağıdakileri uygularsınız.

gelen aramalari goremiyorum 1
Telefonla konuşurken gelen aramaları göremiyorum

Resimli anlatıma bakarak ilgili seçeneği nasıl açılır görebilirsiniz. Bekletme özelliğin çalışmadığı durumlarda ilgili hizmet sağlayıcısına arıza kaydını bırakabilirsiniz.

gelen aramalari goremiyorum 2
Gelen aramaları göremiyorum

Telefondan kaynaklı işlem hatası

 • Kurulu olan koruma uygulamalarının buna neden olma olasılığı var. Yüklüyse durdurun veya kaldırınız.
 • Tarih kısmını kontrol edelim ve yanlışlık varsa düzeltim sonra ilgili seçeneği açmaya çalınız.
 • Uygulamalar alanında sim kartla alakalı bir seçenek bulunuyorsa, içeriğinde yer alan seçeneklerin çalıştırılması gerekiyor.
 • Yapılmamış güncellemelerin tamamlanması gerekebilir.
 • iPhone kullananların sıfırla alanından önce ayarları ve sonra ağ ayarlarını sıfırlamalarını öneriyoruz. Duruma göre verilerle yapılır. (Verilerle olan seçenek her şeyi siler)
 • Fabrika ayarına çevrilerek deneyiniz.

Son öneri tercih edilecekse o zaman verilerinizi bir yere alınız.

Not olacak bir şeyden de söz etmek istiyoruz. Yaşanan belki sistem tarafında oluşan bir aksaklıktı ve gün içerisinde kendi kendine düzelecek.

Turkcell’ den geçiş yapan Türk Telekom kullanıcılarının 72 saat kadar beklemesini önerebiliriz. Normalde bildirim mesajlarının engellendiği bir güvenlik iş akışı vardı. Belki bunla beraber bu da hallolacaktır.

Gelen aramaların bazılarını göremiyorum

Evet böyle bir şey mümkün. Biz bunu yüklü olan uygulamalara yoruyoruz. Gelen aramalarda numara kime ait olduğunu gösteren bir uygulama bunu engelleyebiliyor. Biz yaşadık. Lakin bizde olan gelen aramada telefon çalmadan meşgule atması veya sadece ekranda görünme sorunuydu.

Kullandığımız uygulama UpCall ve sizde kullanıyorsanız bunu geçici olarak durdurarak deneyiniz. iPhone kullanıyoruz ve belki bir Samsung kullanıcısında böyle bir şey olmayacak.

İzin verilen yetkilerin geniş olmasından dolayı bazı uygulamaların sistem tarafına müdahale ettiği oluyor. İlgili ayarların değiştirilmesine izin verenler olduğu gibi hiç bir şekilde değiştirme hakkı sunmayanlarda var.

Diğer karşılaştığımız bir durumdan da söz edeceğiz. Xiaomi kullan bir arkadaşımızda gelen aramalar ekran düşmüyordu. Daha doğrusu çalmıyor ama ekranda görünüyordu. Bazılarında ise direk cevapsızlar alanına atıldığı oluyordu. Yani ekranda gelen arama görünmüyor ama sonrasında cevapsızlar alanında çıkıyordu.

Yukarıda bahsettiğimiz şeylerin tamamı tarafımızdan denenmiştir ve çoğunlukla çözüme kavuşturulmuştur.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.