Telefonlarda göz tarayıcısı zararlı mı

blank

Telefonlarda kullanılan göz tarayıcıları zararlı mı? Göz tanıma veya yüz tanıma zararlı mı sizce? Kullanılan teknoloji ve verdiği radyasyon büyüklüğüne göre bu değişebilir.

teknik destek

Sürekli olarak ilerleme gösteren cep telefonlarında kullanılan yeni teknolojilerden biri telefonun kimliğinizi doğrulama amacı ile kızılötesi ışığı olan IR tarayıcılardır. Bu teknoloji bazı telefon modellerinde yer alan parmak izi tarayıcı teknolojisine benzerdir.

Son zamanlarda kullanıcıların aklına takılan bir durum olan iris tarama ya da FACE ID teknolojilerinin gözlere zararlı olup olmadığıdır. Telefonlardaki göz tarayıcıları zararlımıdır sorusuna cevap bulabilmek için makaleyi okumanız yeterli olacaktır.

Adı geçen teknoloji kızılötesi ışık kaynağı kullanmaktadır. Kızılötesi bir tür radyasyondur ve gözle görünmez. Bu radyasyon türü elektronların molekül yapılarına zarar vermez. Bu nedenle de kanser gibi sağlık sorunlarına yol açmaz. Bir radyasyon türünün kansere yol açması için öncelikle iyonize edici özellik taşıması ve molekül yapısının değişmesine yol açması gerekir. Ancak kızılötesi ışıklarda bu etki yoktur. Telefonlarda kullanılan IRIS SCANNER veya FACE ID teknolojileri 700′ den başlar 900 nm kadar yakın ir şeklinde sınıflandırılmaktadır.

Telefonlarda göz tarayıcısı zararlı mı

IR tarama çalışma mantığı

Biyometrik tanımlama olarak tanımlanan bu teknolojileri hem telefon kilidini hem de hassas veri bulunan uygulamalar için kullanılır. Bunlarda ir led ve ip ışığını yakalama özelliği olan kameralar bulunur. IR led gözü aydınlatır ve bu esnada kamera fotoğraf çeker. Bu şekilde telefon kimliğinizin doğrulanması ile kilidi açar. Telefonlardaki göz tarayıcıları zararlımıdır bu şekilde cevaplanmış olur.


Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2019, 20:31

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!