Telefonu hızlandırma kuralları

Andronova
3 Minimum Okuma

Bazı önerileri paylaştığımız haberimizde çoğu kullanıcının zaman zaman başına gelen yavaş çalışan cep telefonu sorunu için bazı hızlandırma adımları gösterdik. Tabi bu tek başına yeterli değil.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Telefonlar zamanla kullanımdan ve donanımsal özelliklerden dolayı gittikçe yavaşlamaktadır. Kullanım sağlanırken telefonların yavaş şekilde işlem yapması giderek can sıkıcı hal almaktadır. Bu durumlarda yapılacak küçük müdahaleler sayesinde telefonlarda belli oranlarda hızlanma sağlanabilmektedir.

iPhone Android telefon hızlandırma! Aşağıdaki genel önerilerin dışında cihaz performansı için gereksiz uygulamaları silip ön bellek temizlemesi yapılması gerekiyor. Aynı zamanda kullandığınız uygulamalar kapalı dahi olsa arka planada çalıştığından yine bir donanım tüketimi yapmakta. Bu nedenle hazır vaziyette olan önemsiz programların çalışmasını engelleyiniz. Arka planda çalışma durdurmayı uygulamalardan girerek yapabilirsiniz.

Uygulama bildirimlerini kapatınız. Sizin için önemsiz olan uygulamalardan gelen bildirimleri durdurunuz. Örnek ben Facebook’ u açtığımda kontrol etmek istiyorum diyorsanız arka planda çalışmayı ve bildirimleri durdurmalıyım. Diğer bir örnek ise WhatsApp’ tan önemli bildirimler geleceğinden arka planda çalışma ve bildirimlerin alınmasına izin vermeliyim.

Telefonu hızlandırma kuralları

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Telefon nasıl hızlandırılır?

Tarayıcı değişikliği yapmak ve zararlı uygulamaları silmek
Tercih edilen ve oldukça popüler olan bazı tarayıcılar telefonu yavaşlatma konusunda etkili olabilmektedir. Bu tarayıcıların ayarlarında yapılabilecek değişiklikler küçük oranlarda telefonu hızlandırsa da yeterli olmamaktadır. Kullanılan tarayıcılar yerine farklı bir tarayıcı kullanılması telefonu hızlandırma konusunda fayda sağlamaktadır. Ayrıca yüklenen bazı zararlı uygulamalarda telefon belleğinde gereksiz yer kaplayarak telefonu yavaşlatmaktadır. Kullanılmak istenilen uygulamaların farklı versiyonları yüklenerek bu sorun rahatlıkla çözülebilmektedir.

Uygulama başlatıcıyı değiştirmek ve antivirüs programlarını yüklememek
Telefonlar ilk satın alındıklarında firmalar tarafından yüklenmiş olan uygulama başlatıcılar ile kullanılmaya başlanmaktadır. Zamanla bu uygulama başlatıcılar telefonu yavaşlatmaktadır. Standart olanlar farklı uygulama başlatıcılar ile değiştirilerek bu sorun giderilebilmektedir.

Telefonu yavaşlatan diğer faktörlerden olan antivirüs programlarının da cihazı temizleme konusunda etkili olduğu düşünülmektedir. Fakat tam tersi etki yaratarak telefonu yavaşlatmaktadır. Bu programları kullanmamak telefonun hızlanması konusunda olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Yani kullanılacak virüs uygulaması bakım içeriyorsa donanımı en az tüketen bir uygulama olması gerekiyor. Veya sadece virüs koruma özelliğine sahip olması gerekir.

Telefonu sürekli yeniden başlatmak
Telefonu hızlandırma konusunda yapılabilecekler arasında telefonu sürekli olarak yeniden başlatmak gelmektedir. İsteğe bağlı olarak her gün ya da telefonun ısındığını ve yavaşladığı zamanlarda yeniden başlatmayı devreye sokmak hızlanma konusunda olumlu etki yaratmaktadır. 

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir