Telefonu şarja takınca kapanıyor mu?

media 1655

iPhone' da pek olmaz ama Huawei' de veya Samsung' ta telefonu şarja takınca kapanıyor sorunu görülebiliyor. Temelde olabilecek hataları aşağıya ekledik.

Andronova

Bazıları harici batarya kiti ya da kılıfı kullanırken şarj tam dolu gösteriyor ama kendi bataryasında boş gösteriyor harici bağlantıyı çıkarınca şarja taktığımda telefon kapanıyor diyor. Bazılarında ise kendi kendine download mode girdiğini telefonu yeniden başlattığımda şarja taktığımda telefon kapanıyor diyor. Şimdi biz bu iki sorun içinde farklı açıklamalarımız olacak. Yani bu durum göreceli gibi duruyor.

Birinci durumda harici batarya ile denendiğinden dolayı bize göre sonuç cihazın pilinin sorunlu olduğu. İkincide ise eğer kullanıcı tuşlara basarak ilgili mod’ a girmedi ise yazılımda sorun oluştu yani uçtu ve direk yazılım yükleme önerisi gibi bir durumla karşılaşıldı. Tabi başka şarj aletleri ve pille denenmesi gerekebilir.

Buna benzer durumlarda incelenecekler:

  • Çoğunlukla pil arızalı veya bitik durumda olur. Bazende fark edilmeyen bir şekilde pilin şişmiş olduğu söküldüğünde anlaşılır.
  • Şarj cihazının arızalanması veya kendi cihazı olmaması durumları.
  • Kullanılan cihazın yan sanayi kalitesiz bir ürün olmasından dolayı.
  • Daha önceden pil değişikliği yapılmış ve kaliteli olmayan bir ürün kullanılmış.
  • Kullanılan adaptörün değerleri yetersiz veya yüksek geldiğinden dolayı çıkan sorunlar.
  • Düzensiz şarj yapılması. (Dolmadan sık sık takıp çıkarma ve sıcak olan yerde şarja bıkarma)
  • Yazılımla alakalı sıkıntıların görülmesi.

Bu hususlar önemli olduğunu belirtelim ve çözümde zarar vermeden denenecek adımlarla ilerleyelim. Yukarıdaki örnek bilgilere birde önceki yazımızda Xiaomi’ de görülen bir ROM kaynaklı sorundan bahsetmiştik incelemenizi öneririz.

Telefonu şarja takınca kapanıyor mu?


Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 21:47

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın