Telefonu şarjda bırakmak zararlı mı?

Andronova

Android ve iPhone telefonu gece şarjda bırakmak zararlı mı veya gece boyunca cep telefonunu şarjda bırakmak telefona zarar verir mi? Her ne kadar olmaz dense de bırakılmamalı.

Bir mobil cihazınızı veya akıllı telefonunuzu sabaha dek şarja takılı bırakmak ne derece doğru? Yazımızda telefonu şarjda takılı bırakmanın doğru mu yanlış mı olduğunun cevabını bulabilirsiniz.

Çoğumuz sık sık telefonu şarja takıp çıkarırız. Ama bazılarının bilmediği bu çıkarıp takmaların bir bedeli var. Bataryaların şarj ömrü adet olarak düşünebilirsiniz. Her bataryanın kaç defa şarj edilebilmesi bir programla öğrenilebiliyor. Yani takıp çıkarmalar pil’ in ömrünü kısaltıyor. Gelelim akşamdan telefonu şarja bırakınca telefon bozulur mu sorusuna. Bazıları abartıyor geceden veya akşamdan telefonu şarja takmak cihaza zarar verme olasılığı mümkün. Hiç denediniz mi çok fazla şarjda duran bir cihazı ellediğinizde aşırı ısınma göründüğü. Peki telefon kaç saat şarjda durmalı?

Pil ömrünü öğrenmek için yazı sonundaki öneri yazılarımızı inceleyiniz…

Telefonu şarjda bırakmak bataryaya zarar verir mi?

Bu soru aslında nikel tabanlı olan bataryalar için daha uygun. 2000’li yılların başlarında ortaya çıkan ve günümüzdeki mobil cihazlarda bulunan lityum iyon bataryalardan sonra kimse nikel tabanlı olan bataryalardan faydalanmamaya başladı. Cihazınızı lityum iyon batarya ile sabaha dek şarjda bırakmanız durumunda genelde sorun ortaya çıkmayacak denir. Çünkü bu tip bataryaları çok fazla şarj etme olanağınız yok. Günümüzdeki cihazların hepsi batarya dolduğu anda şarj etme işlemini bitirmektedir.

Telefonu geceden şarja takıp sabaha kadar şarjda kalması zarar verebilir mi? Genelde sorun olmaz. Lakin cihaz ısınmaya devam eder. Zarar verilmez dense de cihazda arızaya neden olma ihtimali bulunmakta. 

Lityum iyon bataryalarda dikkat edilmesi gereken noktalar

Bu tip bataryalarda dikkate alınması gereken asıl sorun bataryaların ısıya duyarlı olması. Çünkü bu tarz bataryalar, şarj esnasında belli bir sıcaklığa sebep olabiliyor. Ancak bu sorun da yeni çıkan akıllı cihazlarda bataryanın tam şarj işlemi bittikten sonra, bataryanın gücünün kesilmesi ile tamamen çözüme kavuşturulmuş bulunmakta.

Lityum pillerinin 0 ile 45 derece arasında şarj olma sıcaklıkları bulunmaktadır. Bunun yanında hızlı şarj özelliği ise 5 ile 45 derece aralığında gerçekleşmektedir.

Kısacası, günümüz cihazları artık akıllı olduğu için gece boyu telefonu şarjda bırakmakta herhangi bir sorun olmayacaktır. Bataryanın şarj olma işlemi bittikten sonra telefonunuz şarj olmaya devam etmeyecektir.

Telefon ne kadar şarjda durmalı? Bu cihazın batarya mAh boyutuna bağlı. Örnek iPhone 2 saat içerisinde şarj oluyor. Android ise 2-3 saat sürebiliyor. Hızlı şarj özelliğine sahip telefon ve kullanılan cihazlarda 1 saatte sürebiliyor. 

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir