Telefonu Şarjdan Çıkarınca Kapanıyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

iPhone telefonu şarjdan çıkarınca kapanıyor sorunu hemen hemen her dönemde karşımıza çıkmakta. Tabi sorun bir Android telefonda daha farklı nedenlere bağlanabiliyor. Örnek bir Huawei veya Xiaomi cihazlarda daha değişkendir. Samsung gibi köklü cihaz üreticisinde ise kronik nedenler karşımıza çıkabiliyor. Peki telefonu şarjdan çıkarınca neden kapanır?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Android şarjdan çıkarınca kapanıyor eski modellerde çok sık karşılaşılmaktaydı. Yenilerde ise artık pil sağlığı gibi uygulamalarla bataryanın durumu analiz edilebiliyor. Bu durumla karşılaşılmasının temelinde pil ömrü dolması yatmakta. Ama yinede değerlendirme amaçlı bazı nedenlerinde etken olabileceği kanısındayız.

Akıllı cihazların en sıkıntılı tarafı pil’ in erken bitmesi. İnternet, oyun ve video şarj süresini çok daha kısaltıyor. Uzun yıllardır yapılan çalışmalarda daha uzun şarj süresinin hayal olmadığı ve yakında geleceği yönünde haberleri olmuşsunuzdur. Sıvı pil teknolojisi ve hızla enerjiye yönelik çalışmalar olumlu sonuçlar sunuyor.

Neden Telefonu Şarjdan Çıkarınca Kapanıyor?

Akıllı telefonlar hayatımızın önemli bir parçası haline geldi ve günlük aktivitelerimizde vazgeçilmez bir araç haline geldi. Ancak, bazen telefonlarımızla ilgili bazı sorunlarla karşılaşabiliriz. Şimdi bu sorunun olası nedenlerini ve çözümlerini inceleyelim.

Nedenler ve Çözümler:

 1. Pil Sorunları: Telefonunuzun bataryası eskiyorsa veya hasar görmüşse, telefonunuz şarjdan çıkarıldığında kendiliğinden kapanabilir. Bu durumda, bataryayı değiştirmek en iyi çözüm olabilir.
 2. Yazılım Sorunları: Telefonunuzda yazılım sorunları varsa, bu da kendiliğinden kapanma sorununa neden olabilir. Yazılım güncellemelerini kontrol edin ve varsa güncelleyin. Ayrıca, telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak da bu tür sorunları çözebilir.
 3. Isınma Problemi: Telefonunuz aşırı ısınıyorsa, bu da kendiliğinden kapanma sorununa yol açabilir. Telefonunuzun aşırı ısınmasını önlemek için uygulamalar arasında geçiş yapmayı azaltın ve arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatın.
 4. Şarj Cihazı Sorunu: Kullandığınız şarj cihazı orjinal olmayabilir veya cihaz sorunlu olabilir. Unutmadan cihazın değerleri yeterli olmayabilir.
 5. Güç Düğmesi Sorunu: Telefonunuzun güç düğmesinde bir sorun varsa, bu da kendiliğinden kapanma sorununa neden olabilir. Bu durumda, telefonunuzun servis merkezine götürülerek düğmenin değiştirilmesi gerekebilir.
 6. Donanım Sorunu: Şarjla alakalı elektronik bir parçanın sorunlu çalışması. Bu genelde arıza yapmaya hazırlanan bir parçanın eseridir.
 7. Sürekli Düşmeye Bağlı Sorunlar: Cihazın yere düşmesi bataryaya, şebeke çekimi, ekran ve anakarta zarar vermekte. Özellikle eski cihazlarda düşmelere bağlı pilin zarar gördüğüne şahit olduk. Hatırladığım kadarıyla iPhone 4 ve iPhone 5 modellerinde bunla karşılaşmıştık. Birde Nokia markasının bir modelinde denk gelmiştim.
 8. Arka Plan Uygulamaları: Arka planda çalışan fazla uygulama, telefonunuzun kaynaklarını tüketebilir ve bunun sonucunda telefonunuz şarjdan çıkarılınca kapanabilir. Arka plan uygulamalarını kontrol edin ve gereksiz olanları kapatın.
 9. Sürekli Şarjda Cihazın Kullanılması: Özellikle şarjda video ve oyun oynarken sürekli kullanım yapan kişilerin cihazları ya da bataryalarında sorun görülür. Bataryada şişme, şarj seviyesi bir anda düşme ve şarj yavaş dolma gibi sorunlar.
telefonu sarjdan cikarinca kapaniyor 1
iPhone telefonu şarjdan çıkarınca kapanıyor

Şarjdan Telefonu Çekerken Kapanıyor mu?

İlk akla gelenleri sıralayalım ve sonrasında test edilmesi gereken yanlara bir göz atalım. Çok ama çok nadir çoklu nedenlerle karşılaşılıyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 • Cihazın pili çok eskimiş olabilir
 • Pil ömrünü tamamlamak üzere
 • Kablo düzgün şarj etmemekte
 • Kısa devre veya temassızlık olabilir
 • Donanımda ufak arızalar çıkabilir

Telefonu Şarjdan Çekince Kapanıyor Denenmesi Gerekenler

 • Kesinlikle farklı bir şarj aletiyle denenmesi gerekiyor
 • Varsa başka kablo ile olabilir
 • Pil seviyesi uygulaması varsa kontrol edin
 • Pil değişimi gerekebilir
 • Yukarıdakiler denendiyse fabrika veya hard resetlemenin yapılması
 • Pek olmasa da yazılımın sıfırdan kurulması

Bataryanın zarar görmemesi için hem kablo hem şarj aletinin kesinlikle orjinal olması gerekmekte. Pil şişmesi, pil ömrün kısalması ve yüzdelik seviyesindeki tutarsızlığın en büyük etkeni bu iki parça. 

telefonu sarjdan cikarinca kapaniyor 2
iPhone telefonu şarjdan çıkarınca kapanıyor hatası

Telefonu Şarjdan Çıkarınca Kapanıyor: Anakart Kaynaklı Durumlar

Özellikle yine düşmelere bağlı olarak birde telefonunu arka cepte tutanların cihazlarında zaman zaman kendiliğinden kapanmalar ve şarj sorunları görülme olasılığı yüksek. Tabi ekranında zarar göreceği aşikar. Arka cepte telefonun kullanılması sonucu anakart zarar görüyor. Cihazın dış kalitesine göre esne olayı anakartta çatlaklar veya kırılmalara yol açar.

Telefonu Şarjdan Çıkarınca Kapanıyor: Adaptör Sorunu

Kullandığınız şarj aletinin orjinal olmasına özen gösterin. Tabi kendi modeline destekleyen bir cihaz olması gerekiyor. Ne Watt değeri çok düşük olacak ne de çok yüksek. Her ikisi de sorun çıkarması mümkün. Şimdi olmasa yavaş yavaş sıkıntı çıkarır.

Unutmadan, kullandığınız şarj kablosunun orjinal olması ve doğru kablo olmasına özen gösterelim. Yan sanayi kablolar hem cihaza zarar verir hem şarjda sorun çıkarır.

Telefonu şarjdan çıkarınca kapanıyor hatasına yönelik önerilerimiz bu kadar.

Sonraki: Powerbank Telefonu Yavaş Şarj Ediyor

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir