Telefonumun şarjı hemen bitiyor çözümü nedir?

blank

Telefonumun şarjı hemen bitiyor çözümü tarafında ne yapmam gerektiğini bilmiyorum diyenlere değişken önerilerimiz olacak. Tabi modele göre öneriler şekillenebiliyor. Çok daha detayına inmek isterdik ama bilmeyenler için sıkıntı çıkarabileceğinden dolayı genel olanlardan bahsedeceğiz.

teknik destek

Genelde iPhone şarjı hemen bitiyor diyenler daha çok olur. En iyi modelinin şarjı 2 gün gidiyor diyebiliyorum. Bu kısımdan dolayı çok eleştiri alan Apple’ ın son zamanlarda şarj süresini artıracak çalışmalar yaptığını duymuştuk. iPhone 13 Pro / Max modellerinde az da olsa sanırız şarj kullanım süresini uzatmış olabilir.

Android tarafında ise Samsung’ un bir çok modelinde gayet başarılı kullanım sürelerini görüyoruz. Huawei kullanan arkadaşlarımız ve yeni yeni Xiaomi’ ye geçenlerle de karşılaşıyoruz. Onlarda ortalama 2-3 gün kullanım yaptıklarını duyuyoruz. Tabi daha uzun giden modeller var.

Telefonun şarjı hızlı bitiyor mu?

Telefonumun şarjı hemen bitiyor nedenini bilmiyor musunuz? Telefonun şarjı çabuk bitiyor diye yakınanların sayısı gün geçtikçe artmakta. Bunda telefon endüstrisinin yaptığı geliştirmeler, değişimler ve ürettikleri tasarımlar sebep olmakta.

Gelişen teknoloji beraberinde aşırı kullanımı doğurdu. Telefonla yatıp onla kalkanların sayısı ciddi oranlarda. İş dışında çoğunun vakit geçirmek için kullandığını görüyoruz. Kısaca bağımlılık dediğimiz durum oluşmuş. İş bu yöne gidince pil süreleri önem arz ettiği bir kez daha ortaya çıktı.

Aslında bir bakıma telefonlarımızın işlevi gitgide artmakta yani daha çok iş yapmaktadır. Mantıken çok iş yapmakta çok enerji gerektirmektedir. Öyle ki günümüzde akıllı telefon kullanan insanların yarısından fazlası telefonunu her gün şarja takmakta olup şarj aletini de yanında taşımaktadır. Telefonumuzun batarya pil kullanım süresini nasıl arttırabiliriz, inceleyelim.

Telefonun şarjı hemen bitiyor çözümü

Siyah duvar kağıdı şarjı süresini uzatıyor:

Eğer cihazının AMOLED ekrana sahipse, ki piyasada başta Samsun ürünleri olmak üzere bir çok ürün AMOLED ekrana sahiptir; kesinlikle koyu renkli hatta ve hatta mümkünse siyah bir duvar kağıdı kullanın. Bunun sebebi ise AMOLED ekranların yalnızca renkli pikselleri aydınlatmak için güç harcamalarıdır.

Koyu bir duvar kağıdı kullanmanız durumunda siyah pikseller aydınlatılmayacağından pil tüketimi azalacaktır. Eğer mümkünse uygulamalarınızda da siyah bir arka plan kullanmanız yararınıza olacaktır.

Telefonumun şarjı hemen bitiyor çözümü nedir

Pil ömrü nasıl uzatılır?

Pil ömrünü uzatmak küçük adımlardan oluşmakta. Fakat bu küçük adımları uygulamanız durumunda farkı sizde hissedeceksiniz. Telefonunuz da internette işiniz olmadığı sürece 3G’ yi ve hatta mobil veriyi kapatın. 3G teknolojisi pili en çok tüketen şeylerin başında geliyor. 2G kullanarak rahatlıkla mail kontrolü, Whatsapp ve bazı uygulamalarda bildirimleri sorunsuz alabilirsiniz. Şarj kullanımda tahmini %30 tasarruf sağlarsınız.

GPS, Bluetooth ve Wi-Fi özelliklerini sadece kullanmanız gerektiğinde açın, işiniz bittiğinde kapatın çünkü bu 3′ ü devamlı sinyal arayarak bataryanızın hızla bitmesine sebep olacaktır.

Telefonunuzun ekran parlaklığını kısık olarak kullanmanız da pil ömrünü uzatacaktır.

Telefonunuzu mümkün olduğunca sabaha kadar şarjda tutmayın çünkü bataryanın dolduktan sonra hala şarja takılı olması ömrünü kalıcı bir biçimde kısaltmaktadır.

Kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzdan silin ki her açılışta mevcut uygulamalar taranırken fazladan güç harcanmasın. En çok pil tüketen uygulamalara lider olan Facebook’ tur.

Telefonunuz da gereksiz mesaj, resim, video vb. şeyler bulundurmayın; bilgisayara atın yada silin ki hafıza da yer kaplayarak güç tüketimini arttırmasın.

Arka plandaki yenilenen uygulamaları durdurun. Gereksiz bildirimleri kapatın.

Titreşimi ve yazı sesini kapatmakta güç tüketimini azaltacaktır. Diğer bir yapmanız gereken şey ise ekranın otomatik kapanma süresine en düşüğe almak olacaktır.

Telefonunuza iyi davranın; her düşürdüğünüzde veya su kaçırdığınızda pil ömrünü etkiliyor olabilirsiniz. Ayrıca belirtmemize gerek yok ki telefon bataryası alacaksanız kesinlikle orjinal ürün alın ki başınız ağrımasın.

Gereksiz uygulamalardan kurtulun

Gelelim uygulamaların bir kısmında dolaylı yolla çıkardığı sorunlara. Çoğu her bulduğu uygulamayı cihazına yükler. Bu alışkanlığı biz çok eski zamanlarda bilgisayar kullanımlarında görürdük. Ne var ne yok yükle diyenler çok olurdu. A programına ihtiyacı varken, yanında çok sayıda programların kurulumu isterken göreceğiniz çok sayıda kullanıcı vardı. Şimdilerde ise rahat kullanım için gerekli olanların dışındakilerin kaldırılması istenilir.

Arka tarafta çalışan ne var ne yok incelemenizi öneririz. Sistemi meşgul edenlerden kurtulun. Ya da ihtiyacınız olduğunda çalıştırın.

Sistem için gerekli olanların çalışması gerekebiliyor. Örnek virüs koruması veya WhatsApp diyebiliriz. Ama birde açtığınızda çalışması yeterli olanlar var. Bunların bir kısmı kapatmanıza rağmen arka tarafta çalışmaya devam edebiliyor.

Batarya ömrünü uzatma uygulamaları

Telefonunuzun şarj süresi, uygulama marketlerinde yukarıda belirttiğimiz işleri otomatik kendi yapan veya farklı yöntemler kullanan uygulamalar mevcuttur. Easy Battery Saver uygulaması en popüler olanlar arasında. Bu uygulama arka planda kullanılmayan tüm uygulamaları kapatır, ekran parlaklığınızı ayarlar ve pil ömrünüzü uzatır.

Yukarıdaki durum bu balık içinde geçerlidir. Kesinlikle her bulduğunuz yardımcı araçları yüklemeyiniz. Birden fazlası her zaman bizim için zarar verme olasılığı olarak görülür. Kullanımdaki yorumlara önem vermeniz size en iyi tavsiyemiz olacak.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!