Telefonun kamerası kapanmıyor nasıl kapatılır

Mustafa Kemal Erdem
Yazar Mustafa Kemal Erdem 3 Minimum Okuma

Telefonun kamerası kapanmıyor sorunu genelde kamera nasıl kapatılır şeklide sorulmakta. Yani direk ne için sorduğunu yazmayanlar oluyor. Buna yönelik uygulanacak işlemler ise, sorun tespitine yönelik uygulayacağımız denemelerden ibarettir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Telefonun kamerasını kapatma

Öneri adımları eksiksiz şekilde yapıldığı takdirde bu sorunu aşmış olacaksınız. Kamera kapatma sorunu yaşandığı anda en son yaptığınız şeylere bir göz atmanızı da öneriyoruz.

 • Cihazın ayarlar sekmesine girelim.
 • Kamera yazılı seçeneği bulun.
 • İlgili sekmeden Kamera Durumu adlı yere dokunun.
 • “Kamerayı devre dışı yap” seçeneğini deneyin.

Buradaki adımların eski modellerle veya yeni modellerle birebir uyum göstermeyeceğini söyleyelim.

Telefonun kamerası kapanmıyor

Normal yollarla kamerayı kapatamıyorsanız, daha geniş yapacağınız şeylerin listesini yazının devamına ekliyoruz. Her birinde denemeye bağlı olarak ilerlenecek adımlar var.

 1. Telefonun uzun süre açık kalmasından ötürü sorun çıkardığı zamanlar olur. İşte bunun anlaşılması adına cihazı kapatın.
 2. Kameranın çalışmamasına sebep olacak güncelleme ve uygulamaların incelenmesi şart. En son yaptıklarınızı geri almaya çalışın.
 3. Telefonu ayarlarında Kamera seçeneğine girin ve olası durdurma, güncelleme kaldırma ve önbellek gibi neler varsa kullanın.
 4. Yardımcı bir kamera uygulaması ile deneyin.
 5. Kameranın açık kalmasına sebep olan şeylere bakın. Arka tarafta neler çalışmakta incelenmesi gerekiyor.
 6. Google Hizmetleri servisinin incelenmesi gerektiği zamanlarda oluyor. Biz eskiden bu servisten alakalı bir çok benzeri sorunda bu servisin önbellek ve güncellemelerini kaldırıp denerdik. Duruma göre bu uygulama kalkıyorsa kaldırıp yeniden kurardık.
 7. Yazılımda problem varsa sıfırdan Android kurulumuna gidilmeli. Tabi varsa önce güncellemelerin yapılması gerekiyor. Deneyip ondan sonra yazılıma geçersiniz.

Kamerada virüs etkisi

Virüs bulaştığında benzeri şeyler yaşanması mümkün. Zararlı kodların kamerayı açık tutmaya çalışması ile izah edilir. Kameraya ulaşarak görüntü dahi alırlar.

Güncel virüs temizleme uygulamalarından yararlanın. Koruma için isterseniz ücretli bir uygulama kullanırsınız. Daha sıkı koruma sağlaması için denemek isteyenler öncelikle kullanıcıların yorumlarına baksın. Artı performans testleri çok önemli.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Donanım tarafındaki kamera arızaları

Donanım arızalarında daha çok düşmelere bağlı arızalar yaşanır. Böyle durumlarda kamera değişimine gidecekseniz, orjinal kamerasını tercih edin veya kaliteli ürünlere bakın. Başımızda benzeri bir durum geçti ve orta kalitede bir kamera taktırdık. İlk anlarda fark etmedik ama daha sonra kalitesiz bir çekimle karşılaştık. Bulanık veya soluk görüntülerle karşılaştığımız oldu.

Telefonun kamerası nasıl kapatılır arayışında olanların isterseler kamera test uygulamalarında yararlanmalarını öneriyoruz.

Telefonun kamerasi kapanmiyor
Telefonun kamerası kapanmıyor nasıl kapatılır
Takip etmek:
Uzun yıllar teknolojiyle ilgili bir çok alanda çalışmış ve çalışma alanı ile ilgili gelişmeleri yakinen takip eden biri.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir