Telegram görüntülü arama ses gitmiyor gelmiyor

Andronova

Telegram görüntülü aramada ses gitmiyor veya karşı tarafın sesi gelmiyor sorununda ilk yapılacak iki tarafında cihazlarını kapatması ve internete test etmeleri.

Telegram uygulamasında görüntülü konuşmanın sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için bazı adımların eksiksiz yapılması gerekir. Birlikte görüntülü konuşma yapılabilmesi için ilk olarak aranacak kişinin ismine tıklanır. Çıkan ekranın sağ üst köşesinde üst üste üç nokta imgesine basılır. Üst üste olan üç noktaya basıldığında küçük bir şablon çıkar ve ikinci seçeneğinde “görüntülü arama” seçeneği bulunur. Görüntü seçeneğine tıklandıktan sonra karşı tarafın kabul etmesiyle işlem tamamlanır. Bazı sebeplerden ötürü Telegram görüntülü arama ses gitmiyor sorunu ile karşılaşılır. 

Telefon ayarları ve ses sorunu

Arama işlemi başladığında ekranın altında görüntü ve ses ayarlarını gösteren simgeler bulunur. Bazı durumlarda bu ayarların kapalı olduğu fark edilmemektedir. Sesi aç yazısının üstündeki mikrofon imgesine basılarak ses açılır. 

Görüntülü aramada deneysel özellik ayarları açılmamış ise ses iki tarafa gidip gelmeyecektir. İletişimin sağlanması için ayarlar menüsüne gidilir ve “deneysel özellik” seçeneği açılır. Bu işlem gerçekleştirilmediğinde şablon içinde görüntülü arama seçeneği çıkmayacaktır. Aynı şekilde görüntülü konuşma yapılacak kişinin de bu ayar seçeneğini etkinleştirmesi gerekir. Görüntü ayarları açıldığında ses ayarları da açılmış olacaktır.

Aramada ses bazen telefonun ayarlarından dolayı çıkmaz. Ses problemi ile karşılaşıldığında telefonun ayarlar menüsünden ses ayarlarına gidilmelidir. Muhtemelen ses ayarları kapalı ya da çok az bir seviyede kalmış olabilir. Ses ayarları açıldığında problem çözülmüş olunur. 

 • Kamera ve ses izinlerini kontrol ediniz.
 • Telefonu uzun zamandır kapatmayanların aç kapat yapmalarını öneririz.
 • Çoklu ses testi yapılması gerekiyor. (3-4 Kişi ve başka cihazla)
 • Başka bir hesabın cihazınızda kullanılması.
 • Yüklü olan programlardan birinin engel çıkarması olasılığı bulunuyor.
 • Varsa koruma olarak kullanılan uygulamanın yetkilendirme ayarlarının düzenlenmesi.
 • Mikrofonla kesinlikle test etmeniz gerekiyor.
 • Mobil ve WiFi internet testini ayrı ayrı yapınız.
 • Eski Telegram versiyonlarından bir kaçını yükleyerek kontrol edelim. (Güncel olanla uyum sorunu yaşanabilir)

Uygulama ayarı 

Telegram görüntü ve ses alımı yapıp, bunları karşı tarafa ileten bir uygulamadır. Yazılımı indirildiği anda kişiden bir onay istenir. Güvenlik açısından hiçbir problem yoktur fakat ses alımının gerçekleşmesi için onay gerekmektedir. Bu onay verilmediği durumda aramada ses sıkıntısı yaşanabilir. Onay verilmemiş ise uygulama silinip tekrardan yüklendiğinde Telegram görüntülü arama ses gelmiyor sorunu çözülecektir. 

Hesabın kullanıcı adının değiştirilmeye çalışılması veya bir şeyler eklemeye çalışırken hata veriyorsa hesabınız ceza almış veya geçici bir süreliğine kısıtlama getirilmiş olabilir.

Uygulamanın “Ayarlar” ekranına girdiğinizde şunları uygulayınız:

 • “Soru sor” ve ekranı onayladıktan sonra İngilizce olarak sohbeti başlatınız.
 • Gizlilik başlığı içerisinde bulunan seçeneklerin değiştirilmeye çalışılması gerekiyor.


Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 16:31

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir