Telegram WhatsApp gruplarına üyelik suç sayılacak

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

WhatsApp ve çok sayıda paylaşım araçlarının denetlenmesiyle alakalı düzenleme yayına alındı. Ticari yanıltıcı ve yönlendirici bilgi paylaşımı yapılan yerler denetlemede.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

SPK, WhatsApp için yeni kararını duyurdu. Dolandırıcılığı önlemek için önemli çalışmalar yapan kurum, sosyal ağları takip ederek gerekli düzenlemeler için kolları sıvadı. Ticari ve zarara neden olacak yanıltıcı söylemlerin paylaşımı yapıldığı yerler ve katılımcılarına yaptırım kararı alındı. 

Bazılarının hakkında suç duyuru yapan SPK, teşvik ve yatırım amaçlı paylaşımların yapıldığı grupları ve üye olmanın suç sayılacağı düzenlemeyi hayata aldı. Durum Telegram, Facebook ve WhatsApp gibi platformları kapsadığı değerlendirmesi yapıldı.

Kurul suç unsuru içeren grupları incelemeye başladı. Çok sayıda şikayet alınan gruplar ve suç unsuru içeren paylaşımlar incelemeye alındı ve buna katılanlar hakkında da yaptırımlar söz konusu olacağı vurgulandı. 

6362 Sayılı ve ilgili maddesi kapsamında suça iştirakle sorumlu tutulacak karar ilan edildi. Özellikle WhatsApp ve Telegram grupları için inceleme başlatıldı.

Uzun yıllardır yanıltıcı paylaşımların yapıldığı sosyal uygulamaların denetimi biraz geç olsa da alınmış doğru bir karar diyebiliriz. Tabi gerçekte bilmeden üye olanlar için bir düzenleme yapılmıştır diye umuyoruz. Çok eleştiri alan bu yerlerde finansla alakalı grupların haksız yere yaptığı eylemler uzun zamandır gözden kaçmıyor. Örnek hedef alınan hisse senedini aşağıdan alıp ve asılsız söylemlerle yukarı taşıyarak yapılan satışlar buna örnek diyebiliriz. 

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Telegram WhatsApp gruplarına üyelik suç sayılacak


Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2020, 16:02

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir