TİB’in Yetkileri Yine Artırıldı…

media 13844

Daha önce haberini burada yaptığım ve eleştirilerimi yönelttiğim öneri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Andronova

“Yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik(milli güvenlikle ilgili konularda erişim engellemenin çözüm olduğuna katılmamakla beraber ciddi bir sorun yarattığını da düşünüyorum. Pek çok İnternet kullanıcısının aşina olduğu VPN – TOR gibi programlarla erişim engellemeleri aşılabildiği gibi, Türkiye sınırları terkedildiği anda da Türkiye için ulusal güvenlik oluşturacak içeriğe ulaşmak mümkün olabiliyor!) ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması sebeplerinden bir veya bir kaçına bağlı olarak hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, Başbakanlık veya Bakanlıkların talebi üzerine TİB tarafından erişimin engellenmesi kararı verilebilecek.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Torba Kanun görüşmeleri devam ediyor ancak Torba Kanun’un Komisyon’da kabul edilen 17. maddesine göre : “Yaşama hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması sebeplerinden bir veya bir kaçına bağlı olarak hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, Başbakanlık veya milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması ile ilgili Bakanlıkların talebi üzerine TİB tarafından İnternet ortamında yer alan yayınla erişim engellemesi kararı verilebilecek.

Karar, TİB üzerinden içerik ve yer sağlayıcılara bildirilecek. İçerik çıkartılması veya erişim engellemesi kararının gereği, derhal (4 saat içerisinde) yerine getirilecek. Söz konusu içerikler çıkarılıncaya dek erişim engellenmesi devam edecek.

TİB’in Başbakanlık veya Bakanlıklar üzerinden gelen talebi uygulamasının ardından, erişim engelleme kararını 24 saat içerisinde sulh ceza hakiminin onayına sunacak. Hakim, 48 saat içerisinde değerlendirme yapacak aksi halde karar kendiliğinden ortadan kalkacak. (Komisyon çalışmalarında kararın ortadan kalkması durumunda erişimi engelli sürenin hangi sürede erişime açılacağının gündeme gelip gelmediğini merak ediyorum. Nitekim karar ortadan kalktığı anda erişim engelleme tedbirine son verilmesi gerekmektedir.)

Madde kapsamında erişim engelleme kararı ihlalin gerçekleştiği URL engelleme yöntemiyle verilecek. Ancak teknik olarak ihlale ilişkin içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla ihlalin önlenemediği durumlarda, İnternet sitesinin tümüne yönelik olarak erişim engellenmesi kararı verilebilecek.

Madde kapsamında suça konu içeriği oluşturan ve yayanlarla ilgili (Twitter’daki retweet ler bu kapsamda sayılır mı sorusu akıllara gelmiyor değil!) TİB tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak. Suç faillerine ulaşmak için bilgiler, içerik, yer ve erişim sağlayıcıları tarafından hakim kararı üzerine adli mercilere verilecek. Bu bilgileri vermeyen içerik, yer ve erişim sağlayıcıları 3000 – 10000 güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacak.

İçeriğin çıkarılması ya da erişim engellenmesi kararı gereğini yerine getirmeyen erişim, içerik ya da yer sağlayıcılara 50.000 – 500.000 idari para cezası verilebilecek.

Erişim engellemeleriyle ilgili çok trajik bir konu var: Streisand Etkisi… Pek çok istatistik gösteriyor ki erişimi engellenen içeriğe ulaşım, içeriğe erişim engellendikten sonra artış gösteriyor. Çünkü insanlar merak ediyor ve erişim engelini aşmanın yollarını da kolaylıkla buluyor. Bu nedenle erişim engelleme ne kadar etkili bir çözüm tartışılır.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın