TikTok biri adımı ve fotoğraflarımı kullanarak sahte hesap açtı

Andronova
Yazar Andronova

TikTok biri adımı ve fotoğraflarımı kullanarak sahte hesap açtı şikayetlerinin bir çoğuna dönüş yapılmamakta. Lakin incelemeye alındığında hesabın erişimi kısıtlanarak doğrulama talebinde bulunulur. Burada yapacağınız iletişime geçtikten sonra, bir hafta kadar bekleyip, yaptırım uygulanmadığında ise tekrardan rapor etmeniz olacak.

Teknoloji destek

Başkasının üzerine açılan sahte hesap sosyal medyada çok fazla karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Özellikle orta derecede yüksek takipçiye sahip olan kişilerin bilgileri kullanılarak yeni hesap açılabilir.

Biri adımı ve fotoğraflarımı kullanarak sahte hesap açmış sorunu neredeyse tüm sosyal medya platformlarında kişilerin karşılaştığı problemler arasındadır. Bu durumun önüne geçmek çok mümkün değildir. Fakat hesapları kapattırmak mümkündür. Aynı zamanda hesabı açan kişiye ulaşmak da mümkün olduğu için eski hesabı açanlar yeniden bu gibi davranışlarda bulunmaz. Fakat yeni kişiler sahte açmaya devam edebilir.

Sahte hesap açmanın pek çok nedeni vardır. Başkalarının fotoğraflarını kullanarak yüksek takipçiye sahip olmak, açılan hesap sahibinin arkadaşlarını dolandırmak, hesap sahiplerini rahatsız etmek ya da hesap sahibi adına suç işlemektir. Bunun nedenleri daha da artırılabilir. Başka kişilerin adına sahte hesap açılmasının sonucunda çok fazla sorunla karşılaşılabilir. Örneğin bir sosyal medya platformu üzerinden yasak olan maddelerin satılması sonucunda gerçek hesap sahibine ulaşılabilir. Bu da pek çok problemi beraberinde getirecektir.

Sahte hesap nasıl kapatılır?

Sosyal medya üzerinden açılan sahte hesaplar aslında uygulama tarafından tespit edildiği zaman kapatılmaktadır. Sahte hesaplar başkasının adına açılmasa bile pek çok kullanıcıyı rahatsız eder. Aynı zamanda haksız etkileşimlere de bu hesaplar üzerinden sahip olunabilir. Sosyal medya platformları ise bunun önüne geçmek için en küçük şikayette ve destek bildiriminde durumla ilgilenir.

Sahte hesap kapattırma için bir hesaba birden fazla kişinin aynı sorun ile şikayet etmesi gerekir. Örneğin 25 kişi hesabın başkasının fotoğraflarını ve ismini kullandığına dair şikayet ederse teknik destek tarafından tespit edilir. Bunun sonucunda da o hesap kapatılır. Aynı zamanda aynı isimle hesap açılmaya çalışırken de dikkat edilmelidir. Eğer şikayet sayısı az olursa hesabın kapanması da zor olabilir. Bu gibi durumlar sonucunda hesap hala kapatılmadıysa o hesabı savcılığa şikayet etmek sorunu kökten çözecektir. Aynı zamanda hesabın kimi açtığı da takip edilerek bulunabilir. Sahte hesabı açan kişiye de belirli cezalar verilmektedir. Bu süreç genelde 2- 3 ay sürer.

TikTok biri adimi
TikTok biri adımı ve fotoğraflarımı kullanarak sahte hesap açtı

TikTok sahte hesap kapatılmıyor

Sürekli şikayet eden hesaplara ağ tarafından dönüşler olmadığından çok sayıda mağduriyet oluşmakta. Biz bu ağın yardım konusunda pek dönüş sağlamadığını gördük. En azından yakın yıllarda böyleydi ve son zamanlarda iletişime geçişmek için herhangi bir bildirimde bulunmadık.

Sahte hesap neden kapatılmaz sorusuna cevaben şunlara göz atmanızı öneririz:

  • Şikayet edilen içeriklerin ilgili hesap içerisinde bulunmaması.
  • Geçerli bir sebeple ve doğru başlıkla talep gönderilmeme.
  • Bildirimde bulunan hesaba daha önce yaptırımda bulunulması.
  • Şüpheli görülen davranışlara denk gelinmesi.
  • Gerekli belgelerin sunulmaması.

Son olarak gerekli şikayetin iletilmesi için TikTok hesap kapatma haberimizi okumanızı öneriyoruz.

Hesabınızı kontrol ettiniz mi?

Ceza alan veya şüpheli sınıfına düşen hesapların kontrol edilmesi için kullanıcının profil alanını açıp, metin girilecek alana bir şeyler yazarak, kaydetmeye çalışması gerekiyor. Kayıt sırasında uyarı ekrana gelirse o zamanda işte ilk satırdaki şey aklınızı gelmeli.

Teknoloji destek
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.