TikTok canlı yayın erişimi askıya alındı nasıl çözerim?

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Uygulamada canlı yayına girerken TikTok canlı yayın erişimi askıya alındı uyarısı alanların bir kısmında asgari yaş şartı sorunu çıkarken bir kısmında ise kural ihlali sebebi ile yaptırım uygulanır. İçeriğimizde canlı yayın askıya alındığında ne yapılması gerektiği hakkında genel bilgilere yer veriyoruz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

TikTok asgari yaş şartı ne demek şeklinde bir şikayetle karşılaştık. Topluluk kurallarını birden fazla ihlal etmesinden dolayı canlı yayına erişim yasağı uygulanmış. Ne yapılabilir diyerek şikayet olarak bildirinler var. Esasında bunu yazanın yaşı tutuyor. Sanırız birileri yaşı tutmuyor şeklinde bir bildirimde bulunmuş diye düşünüyoruz.

Canlı yayın yapabilecek yaşta olan birine yayın yasağı uygulanmasının temelinde şüpheli durumların oluştuğu söylenebilir. Belki birileri şikayet etmesinden dolayı da böyle bir şeyin çıkmış olması mümkündür.

TikTok canlı yayın askıya alındı ne demek?

TikTok canlı erişim askıya alındı, ağın kurallarına uyulmaması sebebiyle uygulanan geçici yayın yasağı denilebilir. Buradaki uyarı asgari yaş şartına uygulamaması. Normalde belli yaş grubunda yer alanların hesap açma izinleri olabilir ama canlı yayın açmak için yaş sınırı değişkendir.

Yayın yasağına sebep olan etkenlerin bazıları şu şekilde:

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
  • Kullanıcıların aşırı yaptığı her şeyin sonucu engelleme ile sonuçlanması mümkün. Yani sadece konu başlığı buna sebep değil. Mesela sürekli yayın yapmak, aşırı takip veya beğeniler.
  • Hesap sahibinin şüpheli bir davranışta bulunması. Örnek vpn kullananların başına bu durum geliyor. Sosyal ağ kişiyi farklı bir ülkeden oturum açıyormuş gibi görüyor ve hesabın çalınma riskine karşın önlem alıyor.
  • Hesabın gerekli şartları yerine getirememesi.
  • Ağ ile ilgili ülke genelinde veya dışında problemlerin yaşanması.
  • Daha önceki yaptığınız yayın içeriklerinde olumsuz bir şeylerin olması. Örnek marka ihlali, belli bir kesime hakaret ve yasal olmayan durumlar.
  • Diğer kullanıcıların şikayet etmesi. Rahatsız edici davranışlarda bulunmanız.
TikTok asgari yas sarti canli 1
TikTok canlı yayın erişimi askıya alındı

Askıya alınan hesaplarda çözüm önerileri

Aşağıya eklediklerimizin tamamı bir bütün olarak ele alınmalı. İnternet, hesap, cihaz ve genel durumlara bakılmadan işlem yapılmamalı.

Gün içerisindeki herhangi bir uygulama sorunun olup olmadığının araştırılması gerekiyor. Önce oturduğunuz bölgede, şehirde, başka şehirde ve ülkelerde var mı araştırın. Sonrasında ise interneti ve hesabı değiştirip kontrol edelim.

Hesabınızda eksik alanların doldurulması gerektiğini de belirtelim. Artı ekli olmayan mail veya telefon numaranızı da ekleyin. Birde hesabın türünün değiştirilmesi çözüm getireceğini düşünmekteyiz. Hesabı yönet denilen alandan bu adımı uygulayın. İşletme olarak profilinizi değiştirin ve deneyin. Merak edenler içinde istediğinizde önceki profile sorunsuz dönüş var.

Uygulamayı test edin

Uyumluluk göstermeyen sürümlerde önceki sürümlerin denenmesi gerekir. Telefonunuz çok eski ise zamanla gereksinimler karşılanmaz.

Gerekli versiyon denemelerinden önce Android kullanıcıların uygulamalar denilen bölümden TikTok bulunur ve içerisine girdiğinizde ilgili seçeneklerin çalıştırılması gerekiyor.

Unutmadan uygulamaların erişim izinleri ve kullanılan cihazların güvenirliği önemli. İlgili ağın güvenliğinin devreye girmesi ile sorunlu cihazda işlem engeli uygulanır. Örnek virüs bulaşma durumlarını bu seçeneğe dahil ederiz.

İtiraz ile yayın engelinin kaldırılması

Uyarıyı alanların bir kısmında itiraz edilmesi için bir seçenek sunulabiliyor. Ekranında böyle bir şeyin çıkmadığını söyleyenler için önerimiz başka telefondan test etmeleri.

Ağın bazı sebeplerden dolayı hiç bir itiraz önerisi sunmadan sadece bilgilendirme yaptığı anlarda olabilir. Biz bunun için uygulamanın ayarlarındaki rapor et seçeneğinin kullanılmasını öneriyoruz.

Hiç bir şekilde ilgili alana ulaşamayanların, isterseler bilgisayardaki tiktok.com sitesindeki yardım alanını ulaşarak sıkıntılarını iletebilirler. İlla uygulama alanını da kullanmak isteyenlerinde oturumlarının kapalı durumdayken ? işaretine dokunmalarını öneririz.

Yaş itirazında bulunduğunuzda sizden kimliğinizle tekrardan başvuru yapmanız istenilebilir. Her ne kadar şu zamana kadar dönüş yapmaları gerekir diye yazanları görseniz de, bunların doğruluğunun net olmadığını söyleyelim. Bizse üzerinden 3 gün olur veya 5 gün olur geçtiğinde hala dönüş olmamışsa tekrardan talep gönderilmesini daha sağlıklı görürüz.

TikTok asgari yas sarti canli 2
TikTok asgari yaş şartı ne demek

Geçici olan durumların anlaşılır olmaması

Kullanıcıya yapılan uyarının içeriğinde kalıcı yasak bilgisi yer almıyorsa, yardım talebini göndererek hesabın yayına açılması sağlanabilir. Bir diğer bilinmeyen hususlardan birisi ise, şüpheli veya hesaba uygulanan geçici yaptırımla tam yasaklamanın karıştırılıyor olması.

Geçici engellemelerin çıkması her ağda mümkündür. Belki belli bir saate kadar veya gün olarak yaptırıma uğramış olabilirsiniz. Aldığınız uyarıyı belki hiç bir şekilde hesabınızı bir gün boyunca kullanmadığınızda kendi kendine kalkacak.

Test adına şunları deneyin:

  1. O gün hesabınıza girerken kullandığınız bilgisayar, internet ve telefonların kullanılmadan denenmesi. Bunların algılanmasından dolayı uyarı gelmeye devam edebilir.
  2. Kablosuz kullanım yapanlara bazen modemlerini kapatmalarını öneriyoruz. Her kapat aç da ip değişeceğinden dolayı bir engel varsa kalkma olasılığı var.
  3. Tarayıcı kullanımda profil alanına ulaştığınızda test etmeniz adına bir şey değiştirmeye çalışın. Kaydetme sırasında hata çıkıyorsa yaptırım durumları düşünülebilir. Artı oturum açılabilen hesaplara eklenmemiş oturum açma seçeneklerinin çalıştırılmasını da öneririz. Daha güvenli bir algı belki şüpheli durumlarda işe yarayabilir.
  4. Sürekli bir şeyin yapılmasından dolayı bir çok sosyal medya uygulamalarının ilgili oturumları veya hesapları engelleyebiliyor. Bu belli bir saate kadar sürdüğü zamanlar olduğu gibi gün boyu devam ettiği zamanlarda vardır. Öneri yine beklemektir. Gün dolması belki işe yarar.

TikTok askıya alınan canlı yayın sorununda kontrol

Canlı yayınlarda askıya alınma sorununda gerekli incelemeler için aklımıza gelen bazı önemli noktalar var. Mesela belki o gün sürekli bir şeyleri tekrar tekrar yapmanızdan dolayı belli bir saate kadar veya gün boyu kısıtlama almış olma olasılığını kontrol edin. Bu sık oluşacak sebeplerden biridir.

Yaptırıma uğrayan hesapların testi için profil alanındaki bilgileri değiştirmeye çalışın. Eğer işlem sırasında kaydedilmiyor ise ağ tarafından kısıtlama getirildiği anlamını taşır. Netleşmesi için 1-2 gün kadar bekleyin. Geçici yaptırımlarda kendiliğinde yasak kalkınca herhangi bir bilgilendirme ekrana gelmez. Lakin cezalandırılan hesaplara belli bir güne kadar kullanılmayacağı bilgisi ekrana gelecek.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak