TikTok canlı yayın ses gitmiyor gelmiyor sorunu

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

TikTok canlı yayın ses gitmiyor sıkıntısı olanların bir kısmında ses gelmiyor hatası da yaşanmakta. Bir çoğunun ilk aklına sanırız bizim gibi bağlantı sorunu oluşmuştur diye geliyordur. İçeriğimizde aklımıza gelen bir çok sebepten ve yapacağınız denemelerden söz edeceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Bu ağda canlı yayının daha çok para kazanmaya yönelik yapıldığını düşünüyoruz. Abuk sabuk bir çok videonun yer aldığı bu ağın hediye jeton ile kazanç elde edildiğini söyleyelim. Biz daha çok rakip uygulamanın Reels özelliğini tercih ediyoruz. Daha kaliteli içerikler burada yer aldığını düşünmekteyiz.

Gelelim konu başlığındaki TikTok canlı yayında ses gitmiyor ve genel ses sorunlarına. Kesin şundandır veya bundandır gibi net bilgiler paylaşmayacağız. Ama geçmişte bir çok uygulamadaki problemlerin çözümünde kullanılan adımlar olduğunu söyleyelim.

Aşağıdakilerin yapılması hem TikTok ses gelmiyor hem gitmiyor şikayetlerine yönelik çözüm adımlarıdır.

TikTok canlı yayında ses neden gitmez ya da gelmez?

Şimdi önce ses gitmeme sorununa bakacağız ve sonrasında ses gelmeme tarafına bakacağız. Birbirine yakın sebepler olacaktır. Lakin kontrollerde en kolay olanla başlamanız daha mantıklıdır.

TikTok ses gitmiyor ise olası sebepler şunlardan biri olma olasılığı var:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 • Yayın sırasında oluşan aksaklıklar. Yayının kalitesizliği, internetle alakalı sıkıntılar, ülke içi veya dışı arızalar.
 • Herhangi bir sebepten yapılan engellemeler kaynaklı olasılıkların kontrol edilmesi.
 • Mikrofon veya ses ayarlarının kontrol edilmesi. Artı kulaklıkla kesinlikle deneyin.
 • Donanım veya yazılımdaki arızaların yaşanması.
 • Yüklü olan başka uygulamaların sıkıntı çıkarması. Bu Android tarafında daha sık olur ama iPhone kullanıcılarında nadir belki eski bazı modellerde çıkar.
 • Sonradan kurulan uygulamaların dışında güncellemelerin peşine yaşanan olumsuzluklar. Buna benzer bir durumla eskiden karşılaşılmıştı.
 • Telefonla alakalı olası aksaklıkların yaşanması.
 • Farklı yayınlarda deneyin. Artı birden çok uygulama ile görüntülü görüşme testi yapın.

Ses sorununda çözüm nedir?

Aşağıya bıraktığımıza önerilerin bir çoğunun iş yaptığını belirtelim. Kesinlikle adım adım bunların yapılmasını öneriyoruz.

 • Güvenli internet hizmetinin kullanılması. Ülke içinde yasaklamalar veya bağlantı problemlerinden kaynaklı durumlar.
 • Yazılımın ve donanımın testlerinden kulaklık kullanılması. Bir zamanlar sık görülen iPhone telefonlarında WhatsApp kullanımlarında ses gitmeme problemi sanırız hala ilgili bazı modellerde devam ediyor.
 • Benzeri uygulamaların birbirini etkiliyor olması. Örnek aynı kategoriye sahip uygulamaların birbirini engellemesi.
 • Hesabınızın türünü işletme olarak değiştirin. Hesap aksaklıklarında kesin bir çözümdür.
 • Yüklü olan koruma uygulamalarının geçici devre dışı bırakılmasını öneririz. Testle tekrar açılır.
 • Ses ayarlarında sorun var mı bakınız. Artı kulaklıkla kesinlikle deneyin.

Uygulamadaki ve telefondaki kontroller

Uygulamaya gelen bir güncellemenin peşine oluşmuş bir şey varsa ve bu geri alınması mümkünse önceki sürüme geçin. Örnek TikTok’ un önceki bir kaç versiyon denenmesi önerilir. Artı daha önce sorunsuz kullanılıyor ama yeni başlamışsa o zamanda sonradan yapılan ne varsa geri alınmalı. Örnek yüklü olan kaldırılsın.

Telefonun tarihinin doğruluğunu kontrol edin. Artı boş alanın yeteri kadar olmasına dikkat edin. Var gibi görünse dahi içerisindeki uygulamaların ve işletim sistemin kullanımlarına yeterli olmaması buna sebep olacaktır.

Gelelim önemli bir işleme. Bir çok uygulamalardaki sorunlarda uygulanır. Örnek Samsung kullanıcılarının uygulamalar adlı bir bölüme girip, TikTok yazısına dokunup, içerisinde önbellek ve sonrasında güncelleme kaldırmayı uygulamanız gerekiyor.

Bu işlemlerden önce telefonun yeniden başlatılmasını öneririz. Artı test için farklı bir telefondan ve kesinlikle internetle deneyin.

iPhone kullanıcılarının ağ sıfırlamasını ayarlardaki genel bölümünden yapmasını öneririz. Bu internet tarafındaki problemlerde tercih edilir.

Hesaplardaki olası aksaklıkların yaşanması

Pek zannetmiyoruz ama şüpheli görülen veya ceza alan hesapların bazılarında uygulamaların özelliklerinin kısıtlandığını görürüz. Bu genelde canlı yayın yapılmamasına yönelik kısıtlamalardır. Ama belki ses problemlerine de yol açar. Test adına profilinize girdiğinize metin eklenecek alana bir kelime yazın ve kaydedin. Sorun varsa kayıt yapılmaz.

Yukarıdaki test aynı zamanda da TikTok’ a oluşan sorunlarda da deneme yöntemidir. Lakin ayarlardaki hesap alanında hesabı yönet kısmında tür değişimi bir çok aksaklığa çözüm sunar. Yani işletme veya içerik sağlayıcı gibi türe geçiş yapmak.

Ağa destek talebinde bulunma

Destek talebini oluşturanların, doğru başlıklarla talep göndermelerini öneririz. Yanlış olması durumunda olumsuz yanıt veya hiç yanıt verilmez.

Tarayıcı üzerinden de gerekli talep gönderme veya yardım alanının incelenmesini de öneririz. Windows 10 veya Windows 11 kullanıcılarının da ses testi için gerekli kontrolleri sistem aracılığı ile yapması sağlıklı olacak.

TikTok canli yayin ses sorunu 1
TikTok canlı yayında ses gelmiyor sorunu

Yukarıdaki örnek resim mobilden oluşturuldu. Aşağıya ekli olan ise bilgisayardan oluşturulmuştur. Aşağıdakinin bir çok sıkıntı için genel bir kullanıma sahip olduğunu belirtelim.

TikTok canli yayin ses sorunu 2
TikTok canlı yayın ses gitmiyor gelmiyor sorunu

TikTok canlı yayında ses gitmiyor hatasında farklı yayınlarla kesinlikle test edilmesi şart. Artı Instagram hesabınız varsa oradan da yayın testi yapınız.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir