TikTok canlı yayın yaş sınırı ve kısıtlamayı kaldırma

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

TikTok canlı yayın yaş sınırı kaçtır diyenleri duyar gibiyiz. Bu çok sık yapılan şikayetlerden biridir diye düşünüyoruz. Yaşım tutuyor ama yapamıyorum yaş sınırı nedir yazılarını çok sık görüyoruz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

TikTok yaş sınırı, 13 yaşını doldurmamış kişilerin hesap açmasına izin verilmediği gibi aynı zamanda yayın yapmak isteyenlerinde 16 yaş ve üstü olması şart. Yani aşağısı için canlı yayın kısıtlaması uygulanır. Bu yaş gruplarına uymayan hesaplar işlem yapamaz.

Aşağıya ilk önce genel bir bilgilendirmeden söz edeceğiz. Sonrasında TikTok yaş kısıtlamasını kaldırma için olası adımlarlar ne gibi işlemler yapılacağından söz edeceğiz.

TikTok canlı yayın yaş sınırı kaç?

Yayın için yaş sınırının 16 olduğunu yukarıda belirttik. Lakin esas sorulması gereken sorunun neden canlı yayın kısıtlandı olması gerektiği konusu.

Kullanıcıların bir kısmı yanlışlıkla yaşımı değiştirdim ve hesabım kısıtlandı diye yazıyorlar. Başka bir kısım kullanıcılarda ise durduk yere hesabın kapatıldı yazdığı oluyor. Sanırız buradakinin cevabı ya topluluk kurallarına uymayan bir şeylerin oluşmuş olması ya da sistemde yapılan bir çalışmadan dolayı yolunda gitmeyen bir şeyler oldu.

TikTok kesfet engeli 2

TikTok canlı yayın yaş sınırı sorunu

Yaşı tutmayan kullanıcı sorunu son zamanlarda canlı yayınlarda aksaklıklara sebep olmuştur. Canlı yayın açmak isteyen bir ağ kullanıcısının yaşı 16’nın üzerinde olması gerekir. Aynı zamanda da bir yayıncının TikTok hesabının 1000 takipçi ve üzerinde olması gerekir. Bu şartlar yerine getirilmediği takdirde bazı kullanıcılar problem yaşamaktadırlar.

Yaşı tutmayan kullanıcı ve 1000 takipçiye erişmeyen kullanıcılar bu özellikten faydalanamamaktadırlar. Fakat bu iki kuralı sağlayan bireyle için de bazen canlı yayın yapmada kısıtlama yaşamaktadırlar. Bu sorun genelde yaşı tutmayan kişiler için uygulanan bir durumdur. Fakat kısıtlamanın ihlal sayısı, kısıtlamanın saati ve ceza yediği gün gibi her detay yazılmaktadır.

Bu sorunun oluşmasını en büyük sebeplerinden biri,  canlı yayın kullanıcısını yaşının küçük göstermesinden kaynaklanmaktadır.  Yani canlı yayın izleyicileri yayıncının küçük olduğunu düşünüp onu şikayet edebilmektedirler.  Sadece bir iki kişi tarafından değil çok fazla kişi tarafından şikayet alındığı zaman kişinin canlı yayın kısıtlaması karşısına çıkmaktadır.  Canlı yayın yasağı genel olarak bu sebepten dolayı oluşur.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Aynı zamanda canlı yayın sırasında küfürlü- hakaret ederek konuşmalar, izleyicileri rahatsız eden görüntüler, izleyicileri aşağılamalar gibi bazı problemler sonucunda izleyiciler canlı yayın kullanıcılarını şikayet etmektedirler. Yine fazla şikayet geldiği zaman TikTok tarafından bu kullanıcılara canlı yayın kısıtlaması uygulanır.

Bu ağda diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi rekabet ortamı çok fazladır. Örneğin bir  TikTok fenomeninin takipçileri, başka bir TikTok fenomeninin canlı yayınına girip onu yalan yanlış sebeplerden dolayı şikayet ettiği oluyor. Bunun sonucunda TikTok çok sık yapmasa da bazen o hesaba yönelik bir canlı yayın kısıtlaması getirdiği oluyor. Her ne kadar bu durum doğru olmasa bile fazla şikayet alındığı zaman kısıtlama getirilmektedir.

Öneri başka bir konumuz https://www.andronova.net/tiktok-yas-degistirme-nasil-yapilir-ve-degismiyor.html incelemenizi de öneriyoruz.

TikTok canli yayin yas siniri 2
TikTok canlı yayın yaş sınırı ve kısıtlamayı kaldırma

Yayın kısıtlama sorununun çözümü var mı?

Yaşı tutmayan kullanıcı sorunlarının çözümü aslında çok basittir. Bu sorunu yaşayan ağ kullanıcıları bunun doğru olmadığını kanıtlamaları gerekir. Kanıtlama için TikTok uygulamasında sorun bildir seçeneği ile bu problem çözülebilmektedir. Bu problemlerle çok karşılaştığı için hesabı küçük bir incelemeye alır. Eğer şikayet sebepleri hesaba uymuyorsa canlı yayın kısıtlamasını kaldırır. Bunun gibi başka sorunlarda TikTok yardım alanını kullanmamız gerektiği zamanlar olacaktır.

Haberde TikTok yaş kısıtlaması nasıl kaldırılır şeklinde bir çözüme yer vermiyoruz. Sadece olası işe yarar önerilerde bulunuyoruz.

Yaşım tutuyor ama hala canlı yayın yapamıyorum şeklinde yardım isteyenler içinde aşağıdaki sıralamanın incelenmesini önermekteyiz.

  • Hesabınızdaki yaş bilgisinin doğruluğunu kontrol ediniz.
  • Yanlışlıkla işlem yapanların hesaplarına erişimleri kısıtlanırsa ? işaretinden bildirimde bulunması önerilmekte.
  • Çok sık o gün yapılan denemeler olmuşsa, sistem ya sizi şüpheli sınıfına alıp o gün belli bir süre kısıtlayacak, ya da hesabın doğrulanmasına kadar giden bir süreç sizi bekliyor olacak.
  • Tarayıcı üzerinden hesabınızı kontrol ediniz.
  • Profiline girebilen kişilerin ek giriş adımlarını açmalarını önermekteyiz. Tabi daha önce açık değilse açıp onaylayınız. Örnek ekli olmayan numara veya mail adresini söyleyebiliriz.
  • Şikayetlerle hesabınız incelemeye alınmışsa hızlandırmak adına kimlik görüntüsünü ağın destek alanından gönderebilirsiniz. Doğrulama olarak bir başlık seçilebilir. Tabi size böyle bir öneri seçenek sunulmamışsa.
  • Hesabınızı kişisel olandan pro veya işletme olana taşıyınız. Böyle bir seçeneği ayarlara ulaşabiliyorsanız deneyebilirsiniz. Sonradan tekrardan dönebilirsiniz.
TikTok canli yayin yas siniri 1
TikTok yaş kısıtlaması nasıl kaldırılır

TikTok canlı yayın yaş sınırı için kimlik doğrulama sorunu

Yaşımı doğrulayamıyorum kimlik onaylanmıyor diyenler olabileceğini düşünerek olası nedenlerden söz edeceğiz.

Zaman zaman bir şeyi çok fazla denemekten dolayı ilgili uygulamanın güvenliği devreye girer. Kişinin işlem yapması belli saate kadar durdurulma olasılığı bulunmakta. Kişi eğer devam etmişse o zamanda gün boyu devam edecektir. İşte böyle bir durumdan dolayı olmuş olma olasılığı var. O zamanda önerimiz hiç bir şekilde hesabınızı kullanmadan veya denemeden bir günün tam geçmesini bekleyiniz.

Hesabınızı açtığınızda kullandığınız bilgileriniz kimlikte yer alanlarla uyuşmuyorsa işiniz çok zor diyelim.

Cihaz kaynaklı durumlar

Kullanılan cihazın kısıtlanması veya sistemle alakalı problemler yaşanması. Böyle durumlarda farklı bir cihaza yönelmeniz gerekiyor. Tabi internet içinde bunu söyleyebiliriz.

Uygulamalar adlı yere ayarlardan girip, TikTok yazısına dokunup, içerisindekileri çalıştırmanızı öneriyoruz.

Uygulamanın versiyonuyla alakalı yayın yapamama durumlarında eski versiyonla deneyin. Artı arka planda bunun çalışmasını engelleyen etkenler olup olmadığını kontrol edin.

Hesaba uygulanan yaptırımlar

Kişinin şikayet edilmesinden sonra yapılan inceleme sonucu bazen hesabın geçici bir süreliğine bazı özellikleri kullanmasına engel gelir. Bu konu başlığına benzer şekilde yaşanma olasılığı her zaman var. Test adına profilde bir şeyi değiştirmeye çalışınız. Değişmediğini görüyorsanız işte bu aklınıza gelmeli.

Unutmadan güne özel sistem arızalarının çıkma olasılığını unutmayınız.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.