TikTok kaç kişi şikayet ederse kapatılır sizce?

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

En sık yapılan işlem olarak gördüğümüz istemediğimiz hesabın kapatılması bazen çok zor oluyor. Bu başlığımızda TikTok kaç kişi şikayet ederse kapatılır buna yönelik genel bir açıklamayı paylaşacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

TikTok hesabı olan pek çok kişi gün içerisinde haksız ya da haklı çeşitli şikayetlere maruz kalıyor. Birkaç şikayete maruz kalmak hesabı kapatmasa da belirli sayıda hesap şikayet edildiği zaman TikTok tarafından incelemeye alınır. Eğer gerçekten hesapta sorunlu bir davranış varsa ya da topluluk kurallarına aykırı paylaşımlar yapılıyorsa kapatma işlemlerine geçilebilir.

TikTok hesabı neden şikayet edilir?

TikTok herkesin güvenli bir şekilde platformda gezebilmesi adıma çeşitli topluluk kuralları koymuştur. Aynı zamanda bu ağda olmak için, video paylaşılması, canlı yayın açılması için belli bir yaşın üzerinde olunması gerekiyor. Kişiler hem yaş kurallarına hem de topluluk kurallarına uymadığı takdirde, takipçileri tarafından veya başka kullanıcılar tarafında şikayet edilecektir. Bu şikayetler art arda olduğu zaman hesap TikTok tarafından incelemeye alınır. Eğer gerçekten TikTok üzerinden kötü amaçlı paylaşımlar varsa hesap askıya alınıp tamamen kapatılması mümkün.

Olası hesap şikayetlerinin nedenleri şöyle:

 • Rahatsız verici paylaşımlar ve yorumlarda bulunmak.
 • Yaşı tutmayan çocukların kullanımını engellemek.
 • Hesabına ulaşamayan kullanıcıları bu yöntemi denemek istemesi.
 • Herhangi bir canlı hakkında yapılan olumsuz paylaşımların sık yapılması.
 • Toplumun hassas olduğu şeyler hakkında olumsuz söylemlerde bulunma.
 • Kasıtlı istemedikleri kişilerin hesaplarına yönelik operasyonlar.

TikTok hesabının kapatılması için yapılacak şikayet

Önce sitemizde hazırladığımız bir makaleyi paylaşmak istiyoruz. TikTok canlı destek adlı içeriğimizde ne tür bağlantıların kullanılması gerektiğinden bahsettik.

 • Hesabınız varsa, şikayet edeceğiniz hesabın profiline giriniz,
 • Noktalı bir alanı sağ köşede göreceksiniz,
 • İlgili alanda aşağıya açılan bir sekme ile karşılaşacaksınız,
 • “Rapor et” ve sonrasında kişiyi mi yoksa içeriği mi şikayet etmek istediğinizi seçeceksiniz,
 • Doğru başlıkları tercih ederek gerekli alanların doldurulmasından sonra gönderimi yapın.
TikTok sahte hesap kapatma 2
TikTok kaç kişi şikayet ederse kapatılır

Uygulamaya girmek için hesabı olmayanların yapacağı iki şey var: biri uygulamanın giriş ekranında bulunan ? işaretinin kullanılması yolu ile talebinizi göndermeniz ve diğeri tarayıcı kullanarak yardım alanından başvurunuzu yapmanız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
TikTok hesabim kalici olarak engellendi 2
TikTok hesabı kaç şikayette kapatılır

TikTok hesabını kapatmak için ne kadar şikayet gerekir?

Hesabı kapatmak için belirli sayıda şikayet gelmesi önemlidir. Şikayet sayısına göre kişiler uyarı alacaktır ya da hesabı tamamen kapatılacaktır. Şikayet ederken dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Haksız yere şikayet yapıldığı zaman geri tepme durumu vardır. Yani kişi bu haksız şikayetler üzerine geçici kısıtlama alabilir. Şikayet edilen videonun nedeniyle video içeriği aynı olmalıdır. Doğru şikayet yapmak önemlidir. Kanıt için görsel ve bilgi kullanılabilir. Peş peşe şikayet yapıldığı zaman geçici engel alınabilir.

TikTok hesabı kaç şikayette kapanır sorusunun net bir yanıtı yoktur. Önemli olan gerçekten şikayet edilmesi gereken bir konu olup olmadığıdır. Kısa aralıklarla 6- 7 kişi bir şikayette bulunduğu zaman hesap incelemeye alınır. Bu 6- 7 kişinin sahte hesap değil gerçek hesap olmasına dikkat etmek gerekir. Eğer atılan gönderide gerçekten sorun olan bir durum varsa gönderi TikTok tarafından kaldırılır ve incelenmeye devam eder. Eğer sürekli olarak topluluk kurallarına aykırı olarak paylaşımlar yapılmaya devam ederse bu konuda çeşitli kısıtlamalar getirilir. Şikayetler ve aykırı paylaşımlar devam ettiği müddetçe kişinin hesabı kapatılabilir.

Yapılan şikayetin geri dönüşü oluyor mu?

Bir çok ağın geri dönüşlerine şahit olduk. Bu ağın destek tarafında bu şekilde bir iş akışı var mıdır net bilmiyoruz. Lakin diğer sosyal platformlardaki akışa baktığımızda başvurunun hemen arkasından veya o gün bilgilendirme yapılmakta. Başvurunun ulaştığını veya işleme alındığını belirten bir mail gönderilmekte. Burada da böyle olacağını düşünüyoruz.

Pek TikTok kaç kişi şikayet ederse kapatılır başvurusunun sonucu kaç günde belli olur? Bu şekilde hiç bir hizmette net gün bilgisi paylaşılmıyor. Biz ilk hafta dönüşlerin yapıldığına şahit olmuştuk. Lakin ikinci bir haftaya da denk gelmiştik.

Çoklu şikayetler ve hesaptaki içeriğin önemi

Öncelikle bilerek veya bilmeyerek yapılan bilinçsiz şikayetlerin pek karşılığı olmuyor. Çok çok hesabın incelenmesine veya inceleme aşamasında hesap doğrulamaya yönelik kısıtlamaların işleme alınması mümkün. Yani aşırı bir şikayete uğrayan hesabın içeriği incelenirken, topluluğu korumak adına geçici bir süre kullanıcının hesabı kullanması engellenir. Sonrasında ise, temelde şikayet sebebi bu hesapta bulunmuyorsa, şikayeti yapan hesaplara incelemenin bu şekilde yapıldığını belirten bir bilgilendirme yapılacak ve ilgili kişinin hesabına ulaşması sağlanmış olacak.

Kısaca ne hakkında şikayet ettiğinize dikkat edin.

TikTok hesabı kaç şikayette kapanır gibi kesinlik ifade edilecek bir sayı bulunmuyor. Lakin haklı sebeplerle yapılan aşırı sayıda şikayetin kesinlikle hızlı sonucu olacaktır.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir