TikTok kalıcı canlı yayın yasağı kaldırma

Andronova
By Andronova
6 Minimum Okuma

TikTok canlı yayın yasağı kaldırma için ara ara destek isteyenlerle karşılaşıyoruz. Canlı yayın yasağı kalıcı uyarısı alanlardan biriyseniz ne yazık ki bu sıkıntı için kesin bir çözüm sunulmuyor. İletişim formunu doldurup beklemeniz gerekiyor.

Sponsorlu reklam

TikTok şu an için kendi alanında en çok tercih edilen sosyal ağ uygulamalardan biri. Zamanında instagram bu alanla ilgili rekabet etmek için bir özellik çıkardı. Ama istediğine ulaşamadığından bu hizmetini ya sonlandırmaya gidecek ya da farklı bir özellikle ilgili çalışmalara başladı bununla değiştirecek. Bize göre uzun bir süre Çinli şirket kendi alanında çok sayıda kullanıcısını elinde tutmayı başaracak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu ağ ilk çıktığı zamanlarda daha sık destek dönüşleri ve sıkı bir denetim politikası yoktu. İşte bundan dolayı diğerleri gibi topluluk ve şirket kurallarını ön plana tutmaya başladı. Malum önünü arkasını alamayacak durumlarla karşılaşılacaktır.

Sponsorlu reklam
 • Aşağıdakilerin dışında belki zamanla farklı seçeneklerimiz olacak. Şu an için en etkili seçeneklerden birisi hesap yönetimine girdiğinizde pro hesaba geçiş yapılmasıdır.

TikTok canlı yayın yasağı nedir?

Yayın yasağı kalıcı şeklinde bir uyarı mesajı ekrana geldi ne demek ve canlı yayın yapamıyorum bu sorunu için yapılacak bir şey var mıdır diyenlere kesin bir yanıt.

Çoğunlukla gelen bir şikayet veya şikayetlerin boyutuna göre alınan aksiyon diyebiliriz. Bazı durumlarda ise aşağıdaki sebeplerden biri olabiliyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
 • Yasal olmayan ürün tanıtımı
 • Telif haklarından kaynaklı işlem
 • Şiddet, cinsel ve izinsiz görüntü paylaşımı
 • Yayınlara yapılan yorumlar
 • Devlet büyüklerine ve kurumlarına hakaret
 • Din ve ırk gibi sıkıntılı paylaşımlarda bulunulması

Gibi devam eden bir liste bulunmakta. Kısaca mantığını anlamanız için verilen örneklere göre durumun farkına varmışsınızdır.

media 2145.jpg
TikTok kalıcı canlı yayın yasağı kaldırma

Teknik ve uygulamadan kaynaklı sıkıntılar

Bazı durumlarda geliştirci kaynkalı sıkıntılar çıkabiliyor. Verilen uyarı yanlış olabiliyor ve daha sonra hehangi bir kısıtlama yapılmadan kullanıma açılıyor. Tabi burada kesinlikle kişiden kaynaklı bir sıkıntı yoksa bu şekilde bir süreç oluşmakta. 

Olurda hesapta bu kısıtlama devam ederse o zaman iletişim için kullanılan rapor bağlantısı ve mail ile geliştiriciye durumu iletiniz.

Yine de yapacağınız öneriler için:

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
 • Oturumdan çıkış
 • Önbellek silinmesi
 • Farklı bir telefonla test edilmesini düşünün

Engel kaldırma sorunu

Süreli ve süresiz olmak üzere iki kategoride incelenmektedir. Eğer Tiktok’daki engeliniz süreli ise engel kaldırma bildiriminde bulunulmaması önerilmektedir. Bunun nedeni Tiktok’un sizin bildirimlerinize yavaş dönüş sağlaması ve engel sürenizin bu nedenle kendiliğinden dolmasıdır. Eğer durum bunun tam tersi ise yani süresiz canlı yayın engeli yedi iseniz Tiktok’a itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

Süresiz engeller, canlı yayın yapılmasını tamamen yasaklamaktadır. Bir hesaba süresiz canlı yayın yasağı gelmeden önce pek çok kez süreli yasaklar gelmekte ve sakıncalı içeriklerin kaldırılması talebinde bulunulmaktadır. Bu sakıncalı içeriklerden kasıt çoğu zaman, başkalarından kopya ile alınan videolardır. Ağların sizi uyarmasını dikkate almalı ve içerikleri derhal kaldırmalısınız. 

Tiktok canlı yayın engeli kapsamında bazı kişilere hiç uyarı gelmeden direk olarak süresiz engel atılabilmektedir. Bu kişiler eğer haklı olduklarını gösterirse engelleri kalıcıdan geçiciye dönüşebilmektedir. 16 yaşından küçük olma, fake takipçi alma, şüpheli profil kullanma, aynı cihazdan birden fazla hesap açma ve buna benzer durumlarda da Tiktok kişilere süresiz engel atayabilmektedir.

Öncelikle ağın ana sayfasına geçin ve sağ üstte yer alan üç nokta simgesine basılmalıdır. Ayarlar alanında rapor etmeyle ilgili alandan gerekli başvuruyu yapın. Bu sayfada karşınıza Canlı Yayın ve Ödül başlığı çıkacaktır. Sonrasında “Sorununuz çözüldü mü” butonuna hayır yazılmalı ve “Sorun devam ediyor mu” seçenekleri üzerinden gerekli adımları atın. Canlı yayın engelini kaldırmak istediğinizi belirten haklı gerekçeyi belirleyerek başvurunuzu tamlayın. Metin fotoğraflar ile birlikte rapor edilmelidir.

TokTok canlı yayın yasağı kaldırma

Başvuruların genel başlığı Türkçe olurken içerikte İngilizce çıkmakta ve başvurunuz yoğun durumlarına göre işleme alınacaktır. Lakin bazı durumlarda gözden kaçabiliyor veya dikkate almayabiliyorlar. Bu gibi durumlarda tekrar tekrar gönderilmesi önerilmekte.

 • Uyarı ekrana geldiğinde itiraz için bir seçenek verilmekte.
 • Ağın iletişim kısmındaki sorun bildirimi ile ilgili açıklamaları okuyun.
 • Kalıcı ifadesi yoksa günlük yasaklama gelmiş olma olasılığı için bir iki gün beklemeniz gerekir.
 • Haksızlık yapıldığını düşünenlerin gerekli başvuru sürecinde doğru adımları izlemesine dikkat etmesi gerekiyor.

Uygulamanın ayarları kısmında bulunan gizlilik kısmına geçin ve sonra “Rapor et” ile geçen başlığı kullanın. Çıkanlar yabancı dilde ve çevirisini yaparak ilgili bir seçeneği seçmeniz gerekiyor.

 • “Live / Payment…” olan seçenekle ilerleyin,
 • Sonra “Live host” veya farklı uygun bir başlıkla devam edin,
 • Başvurunuzu yaparken varsa örnek sorun görselini ekleyin,
 • Gönderimde bulunun.
TikTok kalıcı canlı yayın yasağı kaldırma
Canlı yayın yasağı kalkmıyor
TikTok canlı yayın yasağı nasıl kaldırılır
Yardım talebi gönderme

TikTok üzerinden iki tür yayın yasağı getirilmektedir. Süreli canlı yayın yasağı ve süresiz canlı yayın yasağı olarak ikiye ayrılmaktadır. Kişi bu tür yasaklardan hangisini aldığını ceza içeriğinden öğrenmelidir.

Yayın esnasında yasak alan bir kullanıcı itiraz ederek de yasağın kalkmasını talep eder. Süreli olarak yayın yasağı alan bir kullanıcı belirlenen yolları takip ederek itiraz sürecine girmelidir. Ayarlar ve gizlilik kısmından bir problemi rapor et kısmına tıklayarak konu hakkında itirazlarını açık bir dille yazmalıdır.

TikTok canlı yayın yasağı nasıl kaldırılır?

TikTok kalıcı yayın yasağı sürecinde uygulanacak adımlardan birisi itiraz et seçeneğinin kullanılması. Bir başka seçenek ise, uygulamanın kullanım ayarlarındaki rapor et alanını kullanarak destek talebi gönderilmesi.

Zaman zaman kullanıma bağlı uygulanan yaptırımlar karşınıza çıkar. Her ne kadar yanlış bir şey yapmadığınızı düşünseniz dahi ağın kuralları içerisinde katı veya esnek bir maddeye denk gelmeniz mümkün.

TikTok canlı yayın yasağını kaldırmak adına yapacağınız başvurunun sonucu ilk hafta gerçekleşmezse, aynı kanal açıksa başvurunuzu tekrarlayın veya rapor et alanında uygun olan başlıkta talebinizi iletin.

TikTok canlı yayın yasağı nasıl kaldırılır
Yukarıdaki örnek resimdeki bildirim alanına isterseniz bilgisayarınızdan ulaşırsınız.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
1 İnceleme
 • Hasan says:

  Yayın ihlali kendiliğinden kalktı

İnceleme bırak