TikTok rehberdeki kişileri bulma engeli ne demek?

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Uygulamaların zaman zaman kullanıcılarının rehber erişimine ulaşmak ister. Lakin erişimde aksilik yaşandığı anlar vardır. Örnek TikTok rehberdeki kişileri bulma engeli bazen yaşanır.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Makalede iki konuya yanıt vermeye çalışacağız. Biri TikTok kişileri bul ne demek olduğunu, diğeri ise TikTok kişileri bulma engeli için olası çözüm önerilerinde bulunacağız. İki konuyu bir başlıkta toparlamaya çalıştığımızdan tek anlam çıkmakta. Lakin alt başlıklarla bir bütün haline dönüştürmeye çalışıyoruz.

Öncelikle kişileri bul TikTok için ne demek bunun hakkında bilgi verip, sonrasında kişi engeli hakkında genel bir anlatım sunacağız.

TikTok rehberdeki kişileri bulma ne demek?

İlgili ağdaki tanıdığın kişileri bulmak ve bağlantı kurmak adına cihazınızdaki ayarlardan kişilere erişim vermenizi isteyen bir bildirimdir. “İzin verme veya ayarları aç” şeklinde iki seçenek sunar. Tabi bu metin iPhone içindir ve Android için daha farklı metin çıkma olasılığı var.

Kişileri bul, TikTok uygulamasının telefonunuzdaki rehberinize erişim yaparak ilgili kişilerin telefon numarası üzerinden hareket ederek sizi bu kişilerin TikTok hesaplarını sunmak için erişim izni ister. Sonrasında takip isteği için öneride bulunur.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Rehberdeki kişilere izin vermek güvenli mi?

TikTok rehberdeki kişilere erişim izni vermek ne kadar güvenli sorularını duyar gibiyiz. Bir çoğunun güvenlik endişesinden dolayı buradaki izni vermediğini düşünüyoruz. Normalde ağın bu izinlerle alakalı açıklaması tahmini herhangi bir izinsiz paylaşımda bulunulmayacağı ve risk oluşturamayacağı yönünde olacak. Lakin biz yine de aşağıya olası ufak olası durumlara yer verelim dedik.

Verilere erişim izinlerinin belli bir sınırlaması olmadığı durumlarda şunlar sık yaşanır:

  • Hesap etkileşimi için kullanımlar,
  • Ağın aktifliği için etkileşimleri sağlamak,
  • Reklam gösterimleri sunmak,
  • Kişilere yönelik ilgi çekişici önerileri göz önüne getirmek,
  • Kullanıcıların etkileşimlerini analiz etmek ve verilen izinlere göre istatiksel alanda kullanım yapmak,

Şeklinde geniş bir amaç gözetmek mümkün. Lakin gizlilik ve güvenlikle alakalı pek sorun şimdilik çıkacağını düşünmüyoruz.

TikTok kişileri bulma engeli

TikTok kişi engeli dendiğinde aklınıza farklı şeyler geliyordur. Burada bir kişilere erişim engeli olup olmadığına bakacağımız gibi aynı zamanda kullanılan cihaz üzerinden bir engel oluşup oluşmadığına da bakmak lazım. Tabi ağ tarafında yaşanan olası problemleri de aklımıza getirelim.

Görselde resimli anlatım olarak iPhone’ dan örnek verdik. Burada TikTok’ un kişilere olan erişim izinlerinin verilmediğini anlarız. Açmak için ağın verdiği bildirimde ayaları aç kullanılması veya izin vermeme butonu ile ilgili alanı geçmeniz önerilmekte.

TikTok rehberdeki kisileri bulma 1
TikTok rehberdeki kişileri bulma engeli ne demek

Altta bildirimleri biz kapattığımız için pasif görünmekte. Tercihen kullanmak isteyenlerin tam erişim ya da kısmi olarak yapılandırması gerekiyor.

TikTok rehberdeki kisileri bulma 2
TikTok kişileri bulma sorunu

Kişi engeli iPhone’ dan kontrol etme ve izin verme

Rehbere izin verilip verilmediğinin kontrollerinden sonra gerekli izlenilecek adımları sırası ile aşağıya bırakıyoruz. Sorun çıkması durumunda hemen altındakilere bakınız.

Öneri alan açılmadığında izlemeniz gereken yol şöyle:

  • Telefonun ayarlarına girip ve TikTok yazana dokunun,
  • İlk bölümdeki kişiler yanındaki butonu açın,
  • En altta takip etmeye izin vermek isteyenlerin ilgili butonu açması da gerekiyor,
  • Onaydan sonra bu alandan çıkıp uygulamaya geri dönün,
  • Sonra uygulamanın en altındaki alanda bulunan arkadaşlar simgesine dokunun.

Unutmadan hesabına mail adresi veya telefon numarası ekli olmayanların ekleyip gerekli doğrulamayı yapmalarını öneriyoruz. Hem hesabın güvenliğine katkısı olur, hem ağın hesaba güveni daha fazla olur.

TikTok rehber engeli için kontroller

İzin engeli veya ayarların açılmama sorununda önce cihazınızı yeniden başlatın, sonra duruma göre başka cihazla veya hesapla deneyin ve varsa yüklü olan uygulamaların kontrol edilmesi gerekiyor.

Benzeri uygulamaların yol açtığı aksaklıklar ve kullanılan koruma hizmetlerinin bazen erişimleri kısıtladığı oluyor. Bunların kontrollerinde devre dışı veya kaldırmak gerektiği zamanlar oluyor.

Android tarafında bir önerimiz var. Daha çok Samsung modellerde daha sık uygulardık. Ayarları açtığınızda uygulamalar denilen bir alan olacak. Buraya girdiğinizde 3-4 seçenek karşınıza çıkacak ve önce önbellek ve sonrasında güncelleme kaldırmasını öneriyoruz.

TikTok rehberdeki kişileri bulma engeli için gerekli adımları doğru şekilde uyguladıktan sonra TikTok kişilere engel ortadan kalkmış olacak.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir