TikTok topluluk kuralları’ nı birden fazla ihlal ettiğiniz için hesabınız kalıcı olarak engellenmiştir

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

TikTok topluluk kuralları’ nı birden fazla ihlal ettiğiniz için hesabınız kalıcı olarak engellenmiştir. Şunu yapabilirsiniz: verilerinizi indirin şeklinde uyarı alanların hesabımı nasıl geri açarım diye yazdıklarını görüyoruz. Ne yazık ki, bu yazıdan sonra hiç bir şeyin çözüm sağlayacağını düşünmüyoruz. Haksız yere kapatılan hesapların açılması için dahi yapılan başvuruların bir çoğu yanıtsız kalıyor.

Teknoloji destek

Kullanıcıların yazdığı yorumları okuduğumda hesaba girdiğinde ihlal nedeniyle işlem yapıldığı bilgisinin ekrana geldiği yazılı. İhlal nedeni oluşturacak videoların yayınlanmadığını söyleyenler olsa dahi içeriğin ihlal edip etmediğini kullanıcının tespit edeceğini düşünmüyoruz. Tabi başkalarının şikayet etmiş olma olasılığı da var.

Kısa bilgilendirme olarak şunlara dikkat ediniz:

  • Şu an alınan uyarı sistemsel olma olasılığını düşünerek araştırmanızı öneririz. Bu ve diğer ağlarda paylaşanlar olmuş olabilir.
  • Son yapmış olduklarınızı bir düşünün.
  • Aşırıya gittiğiniz durumlar varsa belki geçici bir zamana kadar bu şekilde devam edebilir.

Topluluk kuralları sebebiyle direk hesabım kapatıldı

Bir çoğu daha önce bildirim yapılmadan hesaplarının kapatıldığını yazıyor. Ağların kurallarını okuduğunuzda böyle bir mecburiyetin olmadığını belirten içerikleri göreceksiniz. Size bildirimde bulunmadan hesabınızı direk kapatabilirler.

Yasal haklarını arayacağını yazanları görüyoruz. Halbuki dikkatlerden kaçan bir bilgiyi aktarmak istiyoruz. Ağların zorunlu bir hizmetinin olmadığından dolayı geniş kurallardan birini öne sürerek hesaplarda işlem yapabilirler. ABD başkanın Twitter hesabına uygulanan yaptırımını örnek olarak belirtebiliriz.

Hesaplara uygulanan yaptırımlar arasında kısmi engellemelerde uygulanabiliyor. Örnek ağın bir kaç özelliğinin çalışmadığı zamanlarla karşılaşabilirsiniz. Mesela 1 hafta takip ve yorum yazamama engeli uygulanabilir. İşte böyle bir şeyde dahi uyarı verilmeyebiliyor.

tiktok hesabiniz kalici olarak 2
TikTok hesabınız kalıcı olarak engellenmiştir

Kapatılan hesabın açılması için ne yapılabilir?

Hesabınızdan eminseniz itiraz formunu oluşturabilirsiniz. Uyarı alanında size itirazda bulunmanız için bir seçenek sunulmuyorsa, uygulamadaki ? işaretini kullanın ve uygun başlık üzerinden sıkıntınızı iletiniz.

Bildirimde bulunmanız için genel içerik sayfamız TikTok iletişim adlı makaleyi okumanızı önermekteyiz.

Dönüş için olası durumlar şunlardır:

  • Uygun görülürse inceleme başlatıldığı bilgisi gelebilir.
  • Herhangi bir cevap gelmeyebilir. Bu seferde bekleyip diğer başvuru seçeneklerini kullanınız.
  • Profile ulaşırsanız ek doğrulamaları yapınız.
  • Kimliğinizin doğrulanması isteniliyorsa gerekli alanların dışındakileri kapatabilirsiniz.
  • Girişte uyarı alıyorsanız belki o gün sistemde çıkan bir aksaklık böyle bir uyarıya sebep olabilir. Diğer ağlarda böyle şeylerle sık karşılaştık. Kendiliğinden düzeldiğini gördük.
  • Hesapların kapatılmasında bazen yayınlanan videoların kaldırılmadığını görüyoruz. Burada size inceleme fırsatı gibi kullanmanızı öneriyoruz. En son yayınladıklarınızdan başlayarak geriye doğru kontrol ediniz.
tiktok hesabiniz kalici olarak 1
TikTok topluluk kuralları’ nı birden fazla ihlal ettiğiniz

Aklımıza gelen bir detayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Geçmişte sık olmasa da bir kaç kez karşımıza çıktığı olmuştur. Sistem arızalarında hesapların yasaklandığı uyarısı bazı kullanıcılara bir ağda çıkmıştı. Gün içerisinde kendi kendine düzelmişti. İkinci kez karşılaştığımızda gün boyu sürdüğünü görmüştük.

Uygulamaya gelen güncelleme veya sistem arızaları

Güncellemelerin akabinde değişik sorunların çıktığı dönemleri hatırlıyoruz. Diğer ağlarda ara ara karşımıza çıkardı. Durduk yere hesabın ihlal alması ve kendiliğinden ihlalin kaldırılmasına giden zamanlar olmuştur. Burada da çıkma olasılığı olduğundan bir kaç günün geçmesi beklenebilir.

Diğer bir öneri uygulamanın kaldırılıp eski olan bir versiyonu kurularak ondan giriş yapılması. Tabi bundan önce başka bir internetle ve telefonla da denenmesini öneriyoruz. Artı bilgisayardan oturumunuzu açıp test edebilirsiniz.

Haksız yere aldığınız şikayetler olmuşsa, ısrarla ara ara inceleme talebi gönderiniz. ? İşaretindeki yakın seçeneklerden bazılarını aralıklı deneyebilirsiniz.

Kişilerin ısrarlı davranışları

Geliştiricilerin sistem kullanımlarında oluşturduğu yapı sebebiyle sistemin vereceği yanıtlar değişebiliyor. Otomatik yapay zekayla hareket eden bir yapı söz konusu. İş böyle olunca ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğu bazen göreceli olabiliyor.

Tehdit olarak görülen hesapların geçici ya da kalıcı engellenmesi her ağda vardır. Lakin bazen kronik şekilde toplu çıkan uyarılar olabiliyor. Yakınlarda bir ağda çok sayıda kişinin kurallara uymaması sebebiyle bir dizi kısıtlamaların uygulandığını gördük. Ertesi gün meğer sistemdeki arızadan kaynaklı oluşan bir durum olduğunu gördük.

Çalınan hesaplarda kural dışı kapanmalar

Sizin dışınızda birilerinin yapmış olduğu paylaşımlar veya atılan mesajların bir sonucu işlem yasağı olabiliyor. Olur da hesabınızı çalmışlar ve kapatılmaya neden olacak kullanımlar yapmışsalar, itirazınız mantıklı görülecektir. Lakin böyleymiş gibi davranan hesapların tespiti zor olmayacaktır.

Eski dönemlerde çokça karşılaştığımız konulardan biri ben yapmadım başkası yaptı yalanı. Telefonun açıktı arkadaşım şöyle yaptı diyen mi ararsınız yoksa birileri hesabıma girmiş böyle paylaşımlar yapmış mı yazanlar. Kısaca huy halinde gelmiş dediğimiz durumlara örnek taşımakta.

Yalan yere ilgili kuruluşları meşgul etmenizden dolayı istenilirse bir yasal süreç başlatılabilir. Bunun dikkate alınarak hareket edilmesi daha mantıklı olacaktır.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.