TikTok yaşı tutmayan kullanıcı canlı yayına geçmeniz yasaklandı

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

TikTok yaşı tutmayan kullanıcı hatası alanların açıklamasında çıkan uyarı şöyle: Topluluk kurallarını birden fazla kez ihlal ettiğiniz için misafir olarak canlı yayına geçmeniz yasaklandı. Kullanıcıların bu uyarıyı aldıktan sonra yardım talepler oluyor. Kısaca canlı yayın yasağı nasıl kaldırılır şeklinde sorular geliyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Geçişte bir çok sosyal ağlarla alakalı yayınladığımız yazılarımızın günümüzde hala kullanıldığını görüyoruz. Geçmişten bugüne bazı içeriklerde değişen sadece uyarı metni oluyor.

Yaşı tutmayan kullanıcıların hesaplarında geçici yasaklama uygulanır. Lakin işlem yapılan hesapların bir çoğunun yaşı tutmakta. Konumuza neden yaş sorunu çıktığını ve çözümde ne gibi işlemlerin yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

TikTok yaşı tutmayan kullanıcı neden çıkıyor?

Yaş kriterine uymayan hesapların ya tamamen ya da kısmen yasaklandığını görebilirsiniz. Örnek yukarıdaki durum tam da buna benzer bir soruna sahip. Kısmen olan durumlarda ilgili ağlardaki bazı özelliklerin kullanımı engellenir.

 • Yaşım tutuyor ama engellendim diyenlerinde denemesi gerekenleri aşağıya sıralıyoruz.
 • Hesabınızda en son neleri değiştirdiğinizi düşünün. Yaşla alakalı sık değişimlerde bir yasaklamaya denk gelebilirsiniz.
 • Birileri yaşınızın tutmadığını belirterek sizi şikayet etmiş olabilir.
 • Kullanılan vpn tarzı yardımcı araçların çıkardığı problemler.
 • Şüpheli görülen hareketlerde bulunmanız.
 • Ağda çıkan aksaklıklardan dolayı bir çoğunda bu yaşanıyor olabilir.

Farklı illerde TikTok kullanan tanıdığınız kimseler varsa ayrı ayrı kontrol ettiriniz. Kısa zaman öncesine kadar durduk yere alakasız uyarılar ekrana çıkarabiliyordu. Şimdilerde pek görmüyor olsak da olmadığı anlamını taşımıyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Hesaplarda yapılan video paylaşımlarında içerik kurallara aykırı olması mümkün. Yine hesabın doğrulanması talep edilebilir. Ya da yine ağın özelliklerinin bazılarının çalışmadığını görebilirsiniz.

TikTok yasi tutmayan 2
TikTok yaşı tutmayan kullanıcı hatası

Misafir olarak canlı yayına geçmeniz yasaklandı analizi

Test adına hem bilgisayarda hem telefonda deneyiniz. Sonrasında internet engelinin olma olasılığının denenmesi gerekiyor. Kullanılan telefonları ve bağlantının geçici süreliğine engel koyabildiğini söyleyelim.

Test ettiğinizde varsa başka bir hesapla oturum açılması gerekiyor. Eğer cihazdan alakalı olma olasılığı bulunuyorsa o zamanda aşağıdaki sıralamayı çalıştırınız.

 • Yayınlanan herhangi bir canlı yayından başka bir yayına katılabiliyor musunuz deneyiniz.
 • Uygulamanın veri ve güncellemelerin kaldırılması gerekiyor.
 • Oturumunuzu kapatınız ve tekrardan girerek deneyiniz. PC üzerinden de özelliklerin çalışıp çalışmadığına bakınız. Belki çalışmayan farklı yerlerde bulunuyordur.
 • Profilinize girebiliyorsanız ek oturum açma seçeneklerini aktif ediniz. Sonrasında onları doğrulayınız.
 • Kişisel bilgiler ekranında eksiklik varsa onlarında düzgün şekilde doldurulduğundan emin olunuz.
 • Anlık aksaklıklar çıkabileceği gibi kullanıcının yaptığı bir şüpheli davranışında bir sonucu olabilir. Dokunmadan ilerleyen saatlerde bakınız. Çok sık yapıldığında gün kısıtlaması uygulanır.
 • İnceleme talep etmek için uygulamanın ayarlarındaki bildirim seçeneğini kullanınız. Erişimi olmayanların ise ? simgesinden gerekli başlığı bularak talep gönderebilirsiniz.

Eğer son maddede olan simgeye giremezseniz oturumun kapalı şekilde olduğu haliyle deneyiniz. Artı ağın destek bağlantılarının olduğu konumuza ulaşabilirsiniz. www.andronova.net/nedir/tik-tok-musteri-hizmetleri-iletisim-h3111.html yazımızdaki bağlantılara bakınız.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
TikTok yasi tutmayan 1

Cezalanan hesaplar ve uygulamanın aksaklıkları

 • Şüpheli olarak algılanmışsanız belli bir zamana kadar oturum açmayınız.
 • Ceza uygulanmışsa bilgilendirme içeriği ekrana veya mail hesabına gönderilebilir.
 • Sıkıntının testi adına profil açılan hesaplarda içerikte eksik olanları doldurunuz. Mail, telefon numarası ve dış ağ hesabınıza ekleyebilirsiniz.
 • Uygulamaya gelen güncel sürümlerin uyum sorunu yaşatma olasılığı. Bunun testinde ise eski versiyonlarla denenmesi gerekiyor.

Telefonun ayarlarından yapılacak işlemlerden biri verilerin ve önbelleğin temizlenmesi olacak. Sonra diğerlerini deneyelim. Peş peşe dediğimiz şekilde bir şeylerin sürekli yapılmasından sonrada yine bir inceleme durumlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Android (Samsung) olan telefonlarda yapılacaklar şöyle:

 • Uygulamalara giriniz ve ağın adına dokunun,
 • İçerikte 3-4 seçeneğin olduğunu göreceksiniz. Önce önbellek,
 • Sonra diğerlerini çalıştırınız.

Böylelikle sistemdeki aksaklıklardan birini elemiş olacaksınız.

iPhone kullanıcılarının ek yapacakları işlemler:

 • Genel alanındaki sıfırlaya ulaşınız,
 • İçerikte sıfırla kısmında önce ayarlar sıfırlanacak,
 • Sonra ağ ayarlarının sıfırlanmasını deneyiniz.

Kullanımlarda açık kalan oturumlar varsa kesinlikle çıkışa atınız. Kimliğinizin doğrulanması gerekiyorsa ön ve arka görüntüsünü geliştiriciye göndermeniz istenilebilir. Gereksiz bilgilerin gizlenmesini öneriyoruz. Örnek kimlik ve seri numaraların maskelenmesi gibi.

Şimdide gelelim uygulama sürüm uyumsuzluklarına. Yazılımda veya uygulamada yaşanan gelişmelere bağlı olarak arka planda sürekli sorun çıkaran bir şeyler olabilir. Uyumsuzluğa geçiş dönemleri hep olur. Özellikle eski zamanlarda sık uyum aksaklığı görülürdü.

Mevcut kullandığını ağın uygulamasını kaldırın, eski olanlardan bir kaçı ile deneyiniz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.