Tim Cook Açıkladı; Mobil Ödeme TouchID ve iBeacons Üzerinden Olacak!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple iPhone 5S ile tanıttığı parmak izi okuma teknolojisi bu güne kadar bilinen parmak izi okuma sistemlerinden oldukça farklı bir yapıda çalışarak bu anlamda sektörde bir ilki gerçekleştirmişti. iOS 7’nin ilk sürümlerinde bazı hatalar görülmüş olsa da en son güncelleme ile birlikte TouchID’nin mükemmele yakın bir deneyim verdiğini söyleyebiliriz. Apple özellikle Android cihazların olmazsa olmazı ama hiçte kullanılmayan NFC bağlantı çeşidini telefonlarında kullanmayarak bu konuda tüketicilerden hep eleştiri almıştı. Apple CEO’su ve özlemle andığımız Steve Jobs’ın bu teknoloji için “kullanışsız” demesi NFC’nin Apple cihazlarda kullanılmayacağının da bir göstergesiydi.

teknik destek

Apple’ın NFC’ye karşı geliştirdiği iBeacons ile ilgili şunları söyleyebiliriz. Bu teknoloji düşük güç tüketimli Bluetooth 4.0 ile çalışan bir çip. Beacons’un en büyük avantajı ise normal bir saat pili ile 2 yıl kullanılabilmesi. Beacons teknolojisini PayPal’da yakından takip ediyor. Bu teknolojiyi kullanmak isteyen işletme sahipleri Beacon’ın satış terminaline yerleştirilen USB algılayıcı sayesinde herhangi bir Beacons kullanıcısı mekana girdiği zaman işletme sahibi otomatik olarak uyarılıyor. Böylece kasaya gelen iBeacons kullanıcısı BlueTooth vasıtası ve Beacons teknolojisi ile cep telefonunu cebinden çıkarmadan alışverişini sadece şifre girerek onaylayabiliyordu.

ibeacons

Tim Cook yeni yaptığı açıklama ile hem iBeacons hemde TouchIDnin alışveriş yaparken kullanılabileceğini açıkladı. Google’ın destek verdiği NFC ise bazı deneme sürümlerinden daha ileriye şimdilik taşınamadı. NFC’nin şarj ve batarya sürelerine olumsuz etkisi ile telefonlarda gereksiz bir kalınlaşma yarattığı da düşünüldüğünde bu teknolojinin nenden gelişmediğini daha iyi anlayabiliyoruz. Yakın bir zaman önce Apple Store’lar da iBeacons teknolojisi kullanılmaya başlanmış ve ürün bilgileri ürünlerin yanına geldiğinizde otomatik olarak iPhone’lardan görülebiliyordu. Bakalım bu teknolojinin kullanım alanları nasıl sınırlandırılacak bunu hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir