Time Yılın En iyi 10 Aygıtını Açıkladı!

Andronova
Andronova
4 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

2013’ün sonuna geldik. Birçok kategoride yılın en‘leri  açıklanıyor. Time da her yıl birçok kategoride açıkladığı yılın en iyi 10’unu belirledi. Sanat ve eğlence, popüler kültür ve sosyal medya, sağlık ve toplum, siyaset ve haberler, bilim ve uzay bu kategorilerin başında geliyor, ancak biz ilgi alanımıza giren yılın en iyi 10 aygıtına göz atacağız. 10 aygıt içerisinde tablet, telefon, ev aletleri bilgisayar aksesuarı, oyun konsolu, oyun ve içerik akışı cihazları yer alıyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Listenin 10 numarasında PureView teknolojisini beraberinde getiren 41MP çözünürlüklü kamerasıyla dikkat çeken Lumia 1020’yi görüyoruz. Çift çekirdekli işlemciden güç alan telefonda 2GB RAM ve 4.5-inçlik HD AMOLED ekran dikkat çeken diğer özellikler. İlk 10’da mobil cihazların ağırlıkta olduğunu görüyoruz.

image18

9. Leap Motion Controller

Amerika’ da ve Leap Motion Şirketi tarafından geliştirilen 7,6 cm uzunluğundaki bu cihaz bilgisayara USB kanalı ile bağlanarak, sizin bilgisayar ve çevresindeki hiçbir şeye dokunmadan sadece parmaklarınızı hareket ettirmeniz ile bilgisayarda kolaylıkla işlem yapabileceğiniz 3 boyutlu bir kontrol cihazı.

33

8. Nest Protect

Wi-Fi’lı duman dedektörü Nes Protect, geleneksel dedektörlerin eksilerini telafi ederek ev içi güvenlik konusunda akıllı bir çözüm sunuyor. Cihaz  yangın çıkmış gibi alarm çalmak yerine evin neresinde yoğun duman olduğunu ve karbonmonoksit seviyesinin nerede yükseldiğini sesli olarak belirtiyor. Duman tehlikeli seviyenin altındaysa kullanıcıyı uyarıyor ve mobil cihazlara da bildirim gönderiyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

nest-protect-night-time

7. Amazon Kindle Fire HDX

7 numarada Amazon’un Kindle Fire HDX tablet modeli karşımıza çıkıyor. 7-inç ekrana sahip tablette Full HD çözünürlüklü IPS LCD ekran yer alıyor. Amazon’un özel olarak geliştirdiği Mojito kullanıcı arayüzüne sahip cihazda 2GB RAM ve dört çekirdekli Snapdragon 800 işlemci öne çıkan özelliklerin başında geliyor.

image

6. Microsoft Xbox One

Oyun tutkunlarının merakla beklediği Xbox One mayıs ayında tüketicilerin beğenisine sunulmuştu. oyun konsolundan daha çok artık bir eğlence üssüne dönüşen cihazda 8GB DDR3 RAM, 500 GB hard disk,  Blu-ray/DVD format desteği, USB 3.0, 1.75 GHz 8 çekirdekli AMD işlemci ve güncellenen Kinect konsolun öne çıkan özellikleri olmuştu.

xbox-one

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

5 numarada ise Apple’ın iPhone 5S’ini görüyoruz. iOS 7, parmak izi tarayıcı ve 64-bit desteğiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran telefonda ayrıca 4-inç 640 x 1136p çözünürlüklü ekran, 1GB RAM, 1.3GHz frekans hızında çalışan çift çekirdekli A7 işlemci, dört çekirdekli PowerVR G6430 grafik işlemcisi, 8MP kamera ve 1560 mAh kapasiteli batarya yer almaktadır.

iphone-5s

4. Pebble Smartwatch

Akıllı saat pazarının ilk isimlerinden olan ve etki alanı hızla genişleyen Pebble akıllı saatin en dikkat çeken özelliği pazardaki rakiplerinden uzun pil ömrüne sahip oluşu ve üçüncü şahıs yazılımlar konusunda da son derece zengin bir alt yapıya sahip olmasıdır. Sadece Amerika’da 350.000 civarında sattığı bildirilen akıllı saat, su geçirmiyor ve bir haftalık pil ömrü sunuyor. Akıllı saatin tüm elektronik cihazlarınızla bağlantı kurma özelliği bulunuyor.

pebblesmartwatch

3. Oculus Rift Development Kit

Oculus Rift, henüz piyasaya sürülmemiş bir sanal gerçeklik cihazıdır. 2014 yılında tüketicilerin kullanımına sunulması beklenen cihazın geliştirici versiyonları şu an dağıtımdadır ve pek çok yazılım geliştiricisi ve teknoloji meraklısı, cihazın Kickstarter kampanyasına vermiş oldukları destek sayesinde, cihaz henüz piyasaya çıkmadan Developer Kit’ine sahip olmuşlardır. Oculus Rift’in en önemli özelliklerinden biri, daha önceden var olan VR (Sanal Gerçeklik) teknolojilerini bir adım öteye taşıyıp, ucuzlazmış donanım fiyatları sayesinde bu teknolojileri son kullanıcının hizmetine sunabilecek olmasıdır.

virtuix-omni-oculus-rift-demo

2. Apple’s new iPads

Listenin ikinci sırasında ise Apple’ın tabletlerini görüyoruz. Hem iPad Air hem de ikinci nesil iPad mini sahip oldukları donanım özellikleriyle yine tablet piyasasını sallayacak.

ipadfamily

1. Google Chromecast

Ve geldik listenin bir numarasına. Time yılın en iyi 10 cihazı listenin zirvesini Google’ın temmuz ayında duyurusunu gerçekleştirdiği içerik akışı cihazı Chromecast’ı bir numaraya koydu. 35 dolar gibi bütçe dostu bir fiyatla satılan ve taşınması oldukça kolay olan bu cihaz basitleştirilmiş Chrome işletim sistemi ile çalışıyor. Televizyondaki HDMI girişine takılan Chromecast, Wi-Fi bağlantısı sayesinde buluttan sağlanan içerikler televizyon ekranına aktarılıyor. Gücünü USB üzerinden alan bu cihaz sadece Android tarafındaki cihazlar değil, iOS cephesinde yer alan cihazların yanı sıra diğer PC ve Mac’ler tarafından da destekleniyor.

chromecastathome

ETİKETLİ: , ,
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak