Tizen 3.0 Duyuruldu, Lite Sürümü 256MB RAM’e Sahip Cihazlar için Tasarlandı!

blank

Samsung, Android platformunun %63’lük dilimini elinde bulundurmasına rağmen kendi işletim sistemini geliştirme çalışmalarını da aralıksız sürdürüyor. Intel ile birlikte Tizen işletim sistemini geliştiren Güney Koreli üretici Tizen işletim sistemini öne çıkardığı etkinlikte önemli duyurular gerçekleştirdi. Bunların ilki Tizen ile çalışan ilk cihaz oldu. İlk cihazın akıllı telefon olması bekleniyordu ancak Samsung bir sürpriz gerçekleştirerek Tizen’li bir fotoğraf makinesi duyurdu.

teknik destek

Tizen 3.0’ı da duyuran Samsung, aynı zamanda işletim sistemine dair önemli detayları gün yüzüne çıkardı. Bunlardan en dikkat çekeni ise son günlerde bir hayli popüler olan 64-bit desteği. Samsung etkinlikte Tizen 3.0’ın 64-bit desteğine sahip olduğunu belirtti. İşletim sistemi ayrıca çoklu kullanıcı moduna destek sunacak.

Tizen etkinliğinde en dikkat çeken ayrıntılardan biri işletim sistemin farklı versiyonlara sahip olmasıdır. Samsung, giriş seviyesi modellerde Tizen Lite işletim sistemine yer verecek. Hafifleştirilmiş olarak değerlendirilen sürümde sistem 256MB RAM, 512MB ROM ve ayrıca maksimum 320×480p çözünürlüklü ekrana sahip cihazlarda kullanılacak. Full sürüm ise en az 512MB RAM ve 1GB ROM’a ihtiyaç duyuyor.

Son dönemde hem Android hem de Windows Phone tarafında giriş seviye akıllı telefonlara gösterilen yoğun ilgi Samsung’un Tizen Lite sürümünü oluşturmasında önemli etken olmuştur. Güney Koreli üretici zaten son birkaç çeyrektir giriş seviye modellerden bir hayli kazanç sağladı.

tizen-mobile-lite

kaynak: SamMobile

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!