Tizen’li İlk Akıllı Telefonda Intel Cephesinden Bir İşlemci Yer Alabilir!

Andronova

Samsung ve Intel önderliğinde 36’dan fazla üye tarafından desteklenen ve geliştirilen Tizen işletim sistemi son gelen sızıntılarla beraber önümüzdeki ay gerçekleşecek Mobil Dünya Kongresi’nde ilk ürününü verebilir. Mobil dünyasının bir numaralı sızıntı kaynağı Evleaks, SM-Z9005 kod numaralı Tizen işletim sistemiyle çalışan ilk akıllı telefonu geçtiğimiz günlerde gün yüzüne çıkarmıştı. Kod numarasında söz konusu telefonun LTE ve uluslararası versiyonu da olacağı anlaşılmıştı.

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Tizen işletim sistemli ilk akıllı telefonun Japon operatör devi NTT DoCoMo tarafından satışa sunulacağı açıklanmış ve telefon şirketin yılsonu ürün katalogunda yer almıştı. Samsung cephesinden gelen işletim sistemi henüz hazır değil açıklamasının ardından akıllı telefonun satışı bir süre daha ertelendi.

SM-Z9005 kod adlı telefonda yer alacağı iddia edilen teknik özelliklere kısaca değinecek olursak; 4,8 inç büyüklüğünde 1280 x 720 piksel çözünürlüklü bir ekran, 2,3 GHz hızında dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 800 çipset ve 13MP çözünürlüklü arka kamera şeklinde sıralanmıştı.

Son yayınlanan rapor ise Tizen’li ilk akıllı telefonda Qualcomm yerine Intel cephesinden bir işlemcinin kullanılacağını gösteriyor. Qualcomm halihazırda mobil işlemci tarafında dünyanın bir numarası konumunda ve özellikle LTE destekli pazarlarda üreticilerin başvurduğu tek üretici. Samsung’un bu sebeple Galaxy S ve Galay Note serilerinde LTE destekli versiyonda Qualcomm işlemcileri tercih etmesi aslında bir zorunluluk haline gelmiş durumda.

Samsung-zeq-9000 (1)

Intel henüz bu piyasada Qualcomm ile rekabet edecek seviyede değil ancak, otoritelere göre Tizen’li ilk akıllı Intel’in LTE destekli ilk işlemcisi Merrifıeld için iyi bir başlangıç olarak gösteriliyor (Tabii işlemci 2014 yılı ikinci çeyreğine gecikmezse). Silvermont mimarisine dayalı olan işlemcinin MWC 2014’te SM-Z9005 adlı telefonla giriş yapması sürpriz olmayacaktır, ayrıca Intel-Qualcomm arasında yaşanan rekabet bu durumu mümkün kılacak gibi görünüyor.

Tizen işletim sistemine sahip akıllı telefonun 23 Şubat’ta gerçekleşecek basın toplantısında resmen duyurulması bekleniyor.

kaynak: sammobile

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir