Tor tarayıcısı ne kadar güvenli! İnternette gizli gezinme yalan mı oldu!

Andronova
2 Minimum Okuma

Yasaklı sitelere erişimi engellenen sitelere girmek için kullanılan VPN Tor tarayıcısı ve Tor programı ne kadar güvenli! İnternette gizli gezinme yalan mı oldu! FBI Tor' u kırdı yani hackledi.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

FBI, çocuklarla ilgili cinsel görüntüleri yayınlayan siteler için başlattığı soruşturma, FBI ile Tor tarayıcısını karşı karşıya getirdi. FBI bu görüntüleri yayınlayan sitelere ve izleyenlere ulaşmak için Tor‘ u kırdı. Artık Tor’ un gizliliği sorgulanmakta.

Tor tarayıcısı ne kadar güvenli! İnternette gizli gezinme!

Tor tarayıcısı ne kadar güvenli! İnternette gizli gezinme yalan mı oldu!

FBI aynı zamanda Dark Web kullanıcılarının Tor’ dan çıktığı, Tor tarayıcı üzerinden Dark Web sitelerine bağlanan bazı kullanıcıların bilgilerine erişim yaptıkları açıklandı.

Dünya’ da bilgileri gizleme konusunda en güvenilir tarayıcılardan biri olan Tor’ un kırılması, farklı kullanıcıları ve grupları endişelendirdi. Tor tarayıcısını geliştiren ekip, FBI tarafından bulunan açığın kapatıldığını duyurdu. Her ne kadar bu açık kapatıldıysa da artık Tor’ un güvenirliği sorgulanmakta.

Ekip yaptığı açıklamada artık hiç bir şekilde Tor’ un hack’ lenemeyeceğini bunun mümkün olmayacağına yer verdi. Tor üzerinden kimlik bilgilerine erişim yapılması, kimliklerini gizlemek isteyen özellikle Çin ve İran gibi ülkelerde muhalefet olan grupları endişelendirdi. Malum bugüne kadar en güvenilir sistemlerden biri kırıldı.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Tor hem tarayıcı hemde programı ile çok sayıda kesime hizmet ediyordu. Özellikle erişim yasağı getirilmiş sitelere erişim yapılmasını ve internet üzerinden gizli dolaşımı sağlaması. Kısaca her zaman dediğimiz gibi kırılmayacak sistem yoktur. Malum kul yapısı! Tor tarayıcısı ne kadar güvenli!


Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2017, 01:29

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir