Torrent oyun indirmede virüs bulaşır mı? Torrent nedir?

media 28

İnternet üzerinden dosya indirmede en çok kullanılan uygulamalardan biri olan Torrenti kullanırken bilgisayarınıza virüs bulaşabilir mi sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

teknik destek

Açıklamak gerekirse Torrent kısaca bir indirme uygulamasıdır. Torrent’in normal indirme araçlarından farkı onlara oranla daha yüksek bir hızda indirme yapılmasını sağlamasıdır. Ayrıca başka iyi yönü ise kullanıcılar bilgisayarlarını kapatıp tekrar açtığında indirmeye kaldığı yerden devam etmesidir. Böylece her zamankinden daha büyük dosyaları indirebilirsiniz. Torrent oyun idirmede virüs bulaşır mı sorusundan önce Torrent’in nasıl kullanılacağına gelirsek adım adım anlatılabilir.

Torrent nasıl indirilir?

1- İlk olarak internetten www.utorrent.com sitesine girilir. Sol tarafta çıkacak olan indir ya da download butonuna tıklanır.

2- İnecek olan dosya açılarak buradan kurulum yapılmaya başlanır.

3- Kurulum sorunsuzca yapıldıktan sonra artık uygulamadan indirme yapılmaya başlanabilir.

İndirmeden virüs bulaşır mı?

Ancak bu indirme kısmına gelindiği zaman asıl konu olan virüs bulaşır mı sorusu akla gelir. Torrent ile oyun indirildiği zaman genelde virüs olmaz. Fakat bu kesin diye bir şey yoktur. Yani bütün Torrentlar virüslü değildir. Virüsü koyan, Torrent’i upload eden kişidir. Bu kişiler bazı araçlar ile oyun dosyalarını parçalıyor ve böylece oyunun korsan halini yüklüyorlar. Bu uploadı herkes yapabildiği için bazıları da upload ederken içine virüs yerleştirebiliyor. Bu virüslerin nerden, kimden çıktığını anlayabilmek için IP kontrolü gerekir bu da pek mümkün değildir.

Virüslerden nasıl kurtulunur?

Bu, yapılan indirmeyle dosyaya inen dosya isimlerinden çözülebilir. Ancak bunu da yine bu dosya isimlerini iyi bilenler çözebilir.

Torrent oyun indirmede virüs bulaşır mı? Torrent nedir?


Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 20:44

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın