Touchwiz’in Android L Arayüzü Ortaya Çıktı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Samsung’un cep telefonlarında kullandığı arayüz Touchwiz‘in Android L için tasarlanmış versiyonu ortaya çıktı. Galaxy serisi ile hayatımıza giren Touchwiz, bugüne kadar bir den çok kez tasarım değiştirmişti. Note serisi ve S uygulamalar sayesinde yeni yetenekler kazanan, Flipboard benzeri tasarıma geçen Touchwiz’ i seven kadar nefret eden de bulunuyor. Android L sürümünün tanıtılmasına kısa bir süre kala tüm firmalar hazırlıklarını yaparken Samsung’da Touchwiz’i daha ileri götürmek için çalışmalara başlamış durumda.

Andronova

Google’un bu yaz beta sürümünü tanıttığı Android L, “Material Design” denilen yeni bir tasarım anlayışı getiriyor. Daha sade bir tasarım, düz ikonlar ve renklerin kullanıldığı bu tasarımı son 1-2 aydır uygulamalarda görmeye başlamıştık. Play store dahil kendi uygulamalarını güncelleyerek material design’a uygun hale getiren Google, tasarımı uygulayan diğer bazı uygulamaları da burada sergiliyor. Android telefon üreticileri, ara yüzleri özelleştirmek adına Android L’in saf tasarımından uzaklaşsalar da, Google’un tasarım kriterlerine de uymaya çalışıyorlar.

touchwiz

Touchwiz’in Android L için yenilenmiş tasarımı, Galaxy S5 için sızdırılmış bir sürüm. Henüz ham olan ve oldukça yavaş çalışan arayüzün hazır olmadığı belli oluyor. Samsung, material dizaynı örnek alsa da Touchwiz’de büyük değişiklikler yapmamış. Ayarlar menüsü artık beyaz renge bürünmüş durumdayken, bildirim çubuğu fazla değişiklik göstermemiş. Samsungun telefon, not, saat gibi kendine ait uygulamaları ise material design izleri taşıyor. Touchwiz henüz hazır olmadığı için uygulamarda henüz animasyon bulunmuyor. Kilit ekranı Android L stiline bürünürken, bildirim sayısının ikiye düşmesi ise kötü olmuş. Stok android telefonlarda 4 bildirime kadar göz atılabiliyor.

touchwiz

Arayüz hakkında diğer değişiklikleri aşağıdaki videodan görebilirsiniz. Samsung; yaptığı açıklamada Android L sürümünü Aralık sonuna kadar Galaxy S5 ve Galaxy Note 4‘e vermeyi taahhüt etmişti. Diğer telefonların ise 2015 yılı ilk çeyreğinde alması bekleniyor. Yeni touchwizi nasıl buldunuz?

2yBLqnokjPM” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Kaynak: SamMobile

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın