Türkiye’ye Yapılan, Siber Saldırı Hakkında Açıklama Yapıldı!

Andronova

Türk Telekom’dan, son günlerde (büyük ihtimalle Rusya tarafından) Türkiye’ye karşı yapılan siber saldırı hakkında endişelendirici açıklama geldi.

Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesinin ardından başlayan gerilim ortamının, Rus parlamentosunun karşı tavırlarından sonra, şimdi de siber boyutu yaşanmakta. 14 Aralık tarihinden buyana Türkiye’ye ciddi boyutlarda siber saldırılar gerçekleşmekte.

Saldırı yönteminin, daha önce yine Ruslar tarafından gerçekleştirilen saldırılara benzemesinden dolayı, yetkililer gerçekleşen bu siber saldırıların Rus hackerlar tarafından yapıldığını düşünürken, diğer tarafıdan ünlü hacker grubu Anonymous da Türkiye’ye karşı savaş açtığını duyurmuştu.

Türk Telekom’dan bazı yetkililerin bu konuda yaptığı açıklamalar, saldırının boyutunun bugüne kadar Dünya üzerinde gerçekleşmiş en büyük saldırılar arasında olduğuna işaret ediyor. Peki bu saldırılar bizi nasıl etkiliyor?

Ağırlıklı olarak banka ve “turkiye.gov.tr” gibi devlet sitelerini hedef alan saldırılar, Ankara’da ODTÜ‘nün bünyesinde bulunan Nic.tr alan adı sunucularına yapılan siber saldırı sebebiyle, bir çok “com.tr” alan adının etkilendiğini belirtiyor.

siber saldiri haritasi

Yapılan siber saldırı türü DDoS attack (DDoS atağı) yöntemiyle yapıldığı ve devasa boyutlarda botnet ağına sahip hackerların bu tür saldırılarının önüne geçmenin oldukça güç olduğu için engellenmesi de bir hayli zahmetli. Anonymous‘un elinde, indirilen crack‘li oyun veya uygulamalar ya da zararlı siteler aracılığıyla bilgisayarlara bulaştırılan trojanlar sayesinde ele geçirilen ve kullanıcıların farkında bile olmadığı, Dünya genelindeki bilgisayarların %30‘ından fazlasının bulunduğu ve bu devasa gücü DDoS saldırılarında kullandığı bilinen gerçeklerden sadece biri.

Ayrıca aşağıdaki sitelerden, anlık olarak Dünya genelinde yapılan siber saldırı raporlarını görebilirsiniz:

map.norsecorp. com – map.norsecorp. com/v1 – digitalattackmap. com

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir