Turkcell TV Plus bağlantı hızınız zayıf

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Televizyon izlerken donuyor şikayetleri şu aralar Turkcell TV Plus bağlantı hızınız zayıf sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Ad imageAd image

TV+ tamamen ücretli hizmete döndükten sonra görünümde önemli değişimlere gitti. Değişimlerin olumlu yanları yanı sıra en olumsuz tarafında ise sık sık ‘TV Plus bağlantı hızınız zayıf’ hatası ortaya çıkıyor. Bildiğimiz kadarıyla abonelerin internet bağlantılarının sorunsuz çalıştığı yönde ama sanki çok yüksek gereksinimde hız talebi varmış gibi duruyor.

TV Plus bağlantı hızınız zayıf hatası

İnternet bağlantı hızınız zayıf, TV Plus izlerken son 1-2 yıldır kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Orta seviyede hıza sahip olan kullanıcıların dahi şikayetçi olduğu bu durumla alakalı pek bir kaynak yok gibi. Kendi resmi dokümanlara bakarsanız bağlantının kontrol edilmesi, kapat aç ve bir kaç yöntemden daha bahsetmekte. Lakin bunların kalıcı bir çözüm sağlayacağını düşünmüyoruz. Anladığımız kadarı ile uygulamaya yönelik yeniliklerin yüksek hızlara gereksinim duymasına yol açıyor. Tıpkı mobil cihazlara gelen güncellemelerin zaman zaman cihazı yavaşlattığı duruma benziyor.

TV Plus bağlantı hızınız zayıf problemi için ne yapılmalı?

Standart yönetmeliğe göre uygulayacağınız adımların listesi resmi sitesinden ulaşacaksınız. Tabi zaten burada bunlara yer vereceğiz. Hatta daha fazlasını bulacaksınız.

Zayıf bağlantı için atacağınız en iyi adımlar şöyle:

Ad imageAd image
 1. Çoklu kullanımlarda test için sadece TV+ yayını için kullanım yapınız. Bu şekilde 13-15 dakika gibi bir süre yayını izleyin.
 2. Farklı cihazlarla kullanım yapın. Artı varsa başka bir WiFi ağına bağlanarak deneyin.
 3. WiFi kullanıcılarının modemin ve televizyonun fişini çıkarmalarını öneriyoruz. Her ne kadar aç kapa önerileri olsa dahi bize göre tamamen enerjinin boşaltılması açısından bu yöntem daha sağlıklıdır. İşletim sistemine sahip cihazların bu adımla sistemin yeniden başlatıldığını görmekteyiz.
 4. İnternetin hızını denemeniz için tüm kullanımları durdurun ve sadece test edin. Düşükse modemin yeniden başlatılmasını deneyin. Sonra internet hizmetini aldığınız sağlayıcının çağrı merkezinden destek alın.
 5. Uygulamayı kullandığınız TV veya telefondaki uygulamaların kontrol edilmesi gerekiyor. Belki sorun çıkarıyordur.
 6. Boş alanın fazla olması gerekiyor. Yani yeterli alan var diyenlere esasın yetersiz olduğunu söylüyoruz. Hem işletim sistemlerinin hem uygulamaların rahat kullanımına yönelik yüksek alanlara ihtiyaç var.
 7. Hiç bir şekilde bağlanmıyor ise, tarihin doğruluğunu kontrol edin. Yanlış olduğunda bağlantıya izin vermemekte.
 8. Kullanılan Smart Tv veya mobil cihazın donanımı yetersiz kalıyor olasılığını da düşünmek lazım. Zaten eski cihazlarla kullanımlarda zorlanacaksınız. Zorlanan cihazlarda eğer uygulamanın eski sürümlerinin çalışmasında sorun yoksa kullanımı kesin yarar sağlayacaktır. Tabi yeni sürüm mevcut uyarısıyla karşı karşıya kalmazsanız.
 9. Uygulamanın eski sürümlerle çalıştığını gören kullanıcıların bu eski versiyonlarla denemeleri çözüm getirecektir.
 10. Sistemin ve uygulamaların güncel olduğundan emin olalım.
 11. Android sistemlerde uygulamanın önbelleği, verileri ve güncellemelerin kaldırılması ile deneme yapılmakta. Bu alanın çeşitli problemleri çözdüğünü gördük.
 12. DNS ataması yapıp deneyelim.
 13. Port değişimine ihtiyaç duyulması.
TV Plus baglanti hiziniz zayif
Turkcell TV Plus bağlantı hızınız zayıf

Önbelleğin ve verilerin temizlenmesi

Televizyonların modellerine göre genelde ayarlar alanında internet veya uygulamaların olduğu alanda bu işlem yapılmakta. Telefonlara yönelik ise yine ayarlara girdiğinizde “Uygulamalar” başlığının altında hangi uygulamayı seçtiyseniz onun üzerine dokunarak gerekli seçeneklere ulaşacaksınız.

Dahili servislerin yol açtığı hizmet sorunlarında yine bu alan kullanılmakta. Örnek “Google Hizmetleri” içinde yukarıdaki işlemin yapıldığı zamanlar oluyor.

DNS problemlerinin analizi

İnternet kullanımlarında sık tercih edilen yöntemlerin başında gelen bu adım eskiden çok sık kullanılırdı. DNS sorunlarında hem iş hem ev kullanıcılarının tercihi bu işlemdi. Şimdilerde çok nadir elle adres tanımlaması yapıldığını görüyoruz. Yine de test edilmesi adına bu problemde kullanılması gerekiyor.

Telekom’ un ve Google’ un adreslerini kullanmanız öneriliyor. DNS atamalarından sonra modemin ve mobil cihazın yeniden başlatılmasında fayda olacak.

Port değişimine gitme

Bu durumu biz eskiden online oyunlarda sorun yaşandığında öneri olarak sunardık. Ping problemlerinde en tercih edilenlerden biridir.

Bağlantınızın bulunduğu santralden işlem yapılması adına yine internet hizmetini verildiği yerle görüşüp bu talebi iletin.

Turkcell TV Plus bağlantı hızınız zayıf yazısı sürekli çıkıyor şikayetlerine yönelik en iyi yöntemleri sizlere sunduk. Bunların denenmesinden sonra duruma göre Turkcell tarafından da bir destek talebi oluşturulması önerilerimiz arasında.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe