Türkiye 5G ne zaman gelecek?

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Türkiye’ ye 5G ne zaman gelecek? 2020 Yılına yetiştirmeye çalışılan yeni teknoloji çoğu ülkelerde 2 yıl daha geç gelebilir. Daha önce Turkcell' den açıklama gelmişti.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

5G Türkiye’ ye ne zaman gelecek? Bu yazımızda sizlere 5G Türkiye’ye ne zaman gelecek? Sorusunun cevabını vereceğiz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 5g Türkiye’ye ne zaman gelecek sorusuna yanıt verdi. 5G ile alakalı sürecin nasıl ilerleyeceği konusunda değerlendirmede bulunuldu.

5G ile alakalı olarak Ulaştırma ve Teknoloji Bakanlığının birlikte Haberleşme Teknolojileri çatısının arkasında diğer 17 firmanın yabancı ürüne ihtiyaç kalmayacak bir biçimde bütün iletişim sistemlerini yerli ürün olarak piyasaya çıkarmak için güçlerini birleştirdiği görülmektedir. TÜBİTAK’ın da destek vermesi ile beraber imzalar atılmıştır.

5G Türkiye 

Yeni teknoloji için 253 milyona yakın bir yatırım söz konusu. 5G sistemleri tamamıyla yerli bir ürün piyasaya çıkarılmaya çalışılıyor. Sistem Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone tarafından da desteklenmektedir. Çalışmalar 5G Vadisinde de yeni haberleşmede kullanılacak teknolojileriyle beraber ODTÜ, BTK ile yürüttüğü ve bazı firmalarında destek verdiği çalışmalar sürdürülüyor. Bu programların 5G’yi ilk kullanan ülkeler arasında olmaya çalışmak için yapıldığını belirtelim..

Türkiye 5G ne zaman gelecek?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Türkiye’ ye 5G ne zaman gelecek

Dünyadaki çok sayıda ülkelerin 5G’ye geçişi 2022 olarak planlandığı biliniyor. Türkiye’ nin Güney Kore ile sürdürdüğü çalışmaların hızlı devam etmesi sonucu tahmini ülkemiz daha erken yeni teknolojiye kavuşacak.

Türkiye 5G’ ye 2020 yılında geçişi yapabilir. Tabi kademeli kullanım söz konusu olabilir. 5G denildiği zaman, daha hızlı, daha yüksek kapasiteli bir hızda internet ve iletişim hizmeti ve daha birçok sektöre hizmet verme olanağını gündeme getiriyor. Bu çalışmalar yapıldığında ve tamamlandığında, Türkiye 5G teknolojisini ilk kullananlardan olabilir..


Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2019, 13:45

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir