Türkiye’de Yer Alan Bankaların Android Uygulamaları: Garanti, İş, TEB, Akbank, Yapı Kredi, Denizbank

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Ülkemizde Google Android platformuna olan ilgi arttıkça Türkçe ve Türkiye’de yer alan işletmelere ait uygulamaların sayısı da artış gösteriyor.

teknik destek

En çok rağbet edilen uygulama türü ise hiç şüphesiz banka işlemlerini yerine getirebildiğiniz mobil şube uygulamalarıdır. Halihazırda bazı mobil işletim sistemleri için sunulmuş Türk bankalarına ait birçok uygulamalar bulunsa da Android platformu için aynı şeyi söylemek zor. Zira banka uygulamalarının sayısı bir elin parmaklarını bile geçmiyor.

Android platformu için uygulamasını ilk duyuran banka CEPTETEB uygulamasıyla TEB olmuştu. Ardından İş Bankasının İşCep, Akbank’ın Para Gönder, Denizbank’ın Sıramatik ve yakın zamanda yayınlanmış olan Garanti’nin mobil şube uygulaması geliyor. Yazımızda sizlere bu uygulamalar hakkında ön bilgiler vererek, hem bu uygulamalardan haberder olmanızı hem de isterseniz cihazınıza yükleyebilmenizi sağlayacağız.

Garanti Bankası

Henüz yeni yayınlanmış olan Garanti Bankası uygulaması, yayınlanmış tüm Türk banka uygulamalarından daha gelişmiş bir arayüze, daha fazla özelliğe ve hizmete sahip. Hem tablet bilgisayarlara hem de telefonlara yüklenebilen Garanti Bankası uygulaması ile; piyasa bilgileri ve gelişim grafiklerine ulaşabilir, Reuters haberlerini okuyup, günlük piyasa yorumu videolarını izleyebilir, Cep Şubesi adımı ile bankacılık işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilir, kart veya kredi başvurusu yapabilir, yatırım danışmanını arayabilir, size en yakın Paramatik ve şubeleri haritada görüntüleyip yol tarifi alabilirsiniz.

GGaranti’nin Android uygulamasına platformumuz için yazılmış en iyi Türk banka uygulaması diyebiliriz. Oldukça kapsamlı olan bu uygulama diğer bankaların da çalışmalarını geliştirmelerini sağlayacaktır diye umuyoruz. Buraya tıklayarak Android Market sayfasına ulaşabilir, aşağıdaki QR kodunu telefonunuza okutarak direk indirebilirsiniz.

Türk Ekonomi Bankası – CEPTETEB

Android platformunun ilk Türk banka uygulaması banka için akıllıca atılmış bir adım fakat uygulamanın tam olarak bir uygulama olmadığını söylemek gerekir. Uygulamayı çalıştırdığınızda bankanın mobil sitesine yönlendiriliyorsunuz. Görsel olarak hiçbir şey söylenemez, çünkü uygulama bir arayüze sahip değil. Kullanımı da diğer banka uygulamalarına oranla daha zor.

CEPTETEP uygulaması ile; Piyasa Bilgisi Gözlem, ATM/Şube Bilgisi Gözlem, Varlık Bilgisi Gözlem, Banka Hesap Bilgisi Gözlem, Para Transferleri, Kredi Kartı İşlemleri, Döviz işlemler, Yatırım Fonu İşlemleri ve Hisse Senedi İşlemleri yerine getirebiliyorsunuz. Son olarak 2010 yılı Şubat ayında güncellenmiş olan uygulamaya biraz daha özen gösterilmesi gerekiyor. Uygulamanın tek kolaylığı; TEB’in mobil sitesine tek dokunuşla ulaşmanızı sağlıyor, site kısayolundan farksız diyebiliriz.

CEPTETEB uygulamasını indirmek için buraya tıklayabilir ya da aşağıdaki QR kodunu Google Goggles gibi bu kodları telefonunuzun kamerasıyla okutabileceğiniz bir uygulama kullanarak indirebilirsiniz.

Türkiye İş Bankası – İşCep

Her ne kadar ilk Android Türk banka uygulamasının TEB tarafından yayınladığını söylemiş olsak da CEPTETEB’in bir site kısayolu olarak görev yapması İş Bankasının İşCep uygulamasını Türkiye’nin ilk Android bankacılık uygulaması yapıyor. Görünüm olarak gayet güzel ve kullanışlı olan İşCep uygulaması, TEB’e ait olan CEPTETEB uygulamasından yaklaşık bir sene sonra Şubat 2011‘de yayınlandı.

İşCep uygulaması ile; para transferleri, yatırım işlemleri, hisse senedi işlemleri, döviz alış/satış, fatura ödemeleri, kredi başvuruları gibi işlemleri haftanın her günü ve saate gerçekleştirebilmenizi sağlayan bu uygulama bankacılık işlemlerinizi daha hızlı, kolay ve ucuz yerine getirmenizi sağlıyor.

Tek kullanımlık Cep Anahtar sayesinde kartsız olarak bankamatiklerden para çekebilirsiniz. Size en yakın İş Bankası ya da bankamatiğini öğrenebilirsiniz, İş Bankası için hazırlanan günlük ekonomi bültenini izleyebilirsiniz. Birçk özelliği bünyesinde barındıran İşCep uygulamasının başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

İşCep uygulamasının Android Market Web Mağazasındaki sayfasını ziyaret etmek için buraya tıklayabilir, aşağıdaki QR kodunu telefonunuza okutarak cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Akbank – Para Gönder

Akbank’ın Para Gönder uygulaması adından da anlaşılacağı gibi her türlü para gönderme işlemini Android cihazınızdan gerçekleştirmenizi sağlıyor. Gönderme işlemi için kredi kartınızı ya da banka hesabınızı kullanabiliyorsunuz. Para Gönder uygulaması ile gerçekleştirebileceğiniz gönderme işlemleri şu şekildedir;

Akbank hesabınızdan:

  • Akbank ATM’sine,
  • Başka bir Akbank hesabına,
  • Akbank kredi kartınıza,
  • Başkasına ait bir Akbank kredi kartına
  • Başka banka kredi kartına

veya Akbank kredi kartınızdan:

  • Başka bir Akbank hesabına para gönderebilirsiniz.

Uygulamayı kayıtlı bir Akbank Şifre Telefonu olan herkesin kullanabileceği söylenirken, uygulamanın bazı cihazlara yüklenemediği, bazılarına ise yüklenmesine rağmen düzgün çalışmadığından şikayet edilmektedir. Bu yüzden dileyen okuyucularımız burada yer alan indirme bağlantısından uygulamanın yükleme dosyasını indirebilirler.

Para Gönder uygulamasının sayfasına buradan, telefonunuza okutmak için QR koduna ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Yapı Kredi Mobil Bankacılık

Yapı Kredi Mobil Bankacılık Android Uygulaması banka cep şubesi ile yapabildiğiniz herşeyi gerçekleştirebileceğiniz bir uygulama.

Yapı Kredi Bankası’nın cep telefonu ve tabletler için sunduğu Android Uygulaması ile;

  • Mobil Şube* ile bankacılık işlemlerini Android cihazların kullanım özelliklerine göre hazırlanmış ekranlar üzerinden kolayca gerçekleştirebilirken,
  • Akıllı Cep ile İnternet/Mobil Şube girişlerinde kullanılmak üzere tek kullanımlık şifre üretebilecekler.
Yapı Kredi müşterisi olsun veya olmasın herkesin kullanabileceği;
  • Bireysel kredi, fon, döviz hesaplama, faiz ve kur fiyatlarını takip etme gibi Finansal Hizmetler ve ürün – kampanya bilgilerine ulaşma, en yakın Yapı Kredi Şube ve ATM bilgilerine erişebilme gibi kolaylıklar da uygulama içerisinde yer alıyor.

Yapı Kredi Mobil Bankacılık Uygulamasının sayfasına buradan, telefonunuza okutmak için QR koduna ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Denizbank – Sıramatik

DenizBank’ın Sıramatik‘inin bir banka uygulaması olduğu doğru fakat uygulama üzerinden bir bankacılık işlemi gerçekleştirmiyor, şubelerde sıra numarasını daha kolay bir şekilde alıyorsunuz. Oldukça kullanışlı bir uygulama, kaçıncı numaranın işlendiğini, kaç dakika sonra size sıra geleceğini gösteren bu uygulamayı kullanmak için kart numaranızı girmeniz yeterli oluyor.

Sağladığı en büyük avantaj ise; şubeye gitmeden sıra numarası alabilmenizdir. Bu şekilde evinizden ya da yolda giderken sıra alabilir ve şubeye vardıktan sonra işleminizi sıra beklemeden yerine getirebilirsiniz. Şubelerin haritadaki yerlerini, size en yakın şubeyi, şubelerin adresi ve iletişim bilgilerine de yine bu uygulamadan erişebilirsiniz.

Sıramatik uygulamasını indirmek için buraya tıklayın ya da aşağıdaki QR kodunu cihazınıza okutun.

Uygulamaların sayısı oldukça az. Akbank ve TEB’in uygulamalarında eksiklikler bulunuyor, Denizbank’ın uygulaması ise henüz banka işlemleri gerçekleştiremiyor. İşCep ve Garanti Bankası uygulamalarının en iyi uygulamalar olduğunu söylemeliyiz. Denizbank’ın Sıramatik uygulaması da bankanın Android platformuna attığı ilk adım olarak görülüp yakında bankacılık işlemlerinin de yerine getirilebildiği bir uygulamanın yayınlanacağı söylenebilir. Umarız diğer bankalar da Android platformu için yürüttükleri geliştirme çalışmalarına bir an önce hız verip yeni bankacılık uygulamalarını bizlerle buluşturur.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!