Türksat 5A nedir uydusu ne işe yarıyor?

Gökhan Torun
Yazar Gökhan Torun 2 Minimum Okuma

Yakında fırlatılması beklenen Türksat 5A uydusu için henüz bir tarih değişim mesajı yayınlanmadı. Yıl sonuna işaret edilen bildiri hala resmi sitede yer almakta.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Tamamen milli imkanlar ile üretilen ve bu yıl ya da gelecek yıl uzaya gönderilip test edilecek bir haberleşme uydusudur. Yerli teknolojiler ile ortaya çıkarılan uydu, Airbus firması ile işbirliği sonucu oluşturulmuştur. İleriki yıllarda 5B uydusu ile daha gelişmiş bir uydu göreceğiz. Ondan sonra gelecek olan 6B ise tamamen yerli parçalar ile üretilecek. Uydunun ağırlığı 3 buçuk ton kadardır. Uydu, 15 yıl boyunca uzayda görev yapacak. Uydunun fırlatılması için verilen tarih 2020 sonları olarak aktarılmıştı. Tabi pandemi dönemi nedeniyle bu tarih değişebilir.

Türksat 5A ne işe yarar?

Ülkemizde uydu ve haberleşme konusunda ne kadarlık bir ilerleme kaydedildiği konusunda bize ipuçları verecek niteliktedir. Türksat ve Airbus firmaları yaptıkları nitelikli ortaklık ile ülkemiz için çok önemli bir adım atmaktadırlar. 5A sadece ülkemizde değil, tüm geneline hizmet ve katkı sağlamak için üretildi. Türkiye uydu ve haberleşme alanında gösterdiği özveri ve çalışma gayreti ile dünyada adından söz ettirecek.

Uydunun fırlatılmasının 30 Kasım olarak planlandığı ve görev süresinin 15 yıl olarak hesaplandığını belirtelim.

Uydular uzaya ne zaman fırlatılacak?

Türksat 5A, bu sene sonlarına doğru uzaya fırlatılacağı söylenen ve daha sonra gelecek olan 5B 2021 yılının ortalarına doğru uzaya gitmesi bekleniyor. Daha gelişmiş ve tamamen milli teknoloji ile üretilecek olan 6B ise tam tarihi tahmin edilmemek ile birlikte 2022 yılının başları olarak öngörülmektedir. Bunların gerçekleşmesi ile birlikte Türkiye, uzaya uydu gönderen 10 ülke içerisinde yerini alacak. Uzaya ulaşan uydular ses, görüntü, frekans gibi özellikleri ile kontrol edilebilecek.

Türksat 5A nedir uydusu ne işe yarıyor?
Türksat 5A nedir uydusu ne işe yarıyor?
Takip etmek:
2015 Yılında başladığım bu sektöre bir süre makale yazarlığı ve site editörlüğü yaparak sürdürdüm. Bir süre sonra YouTube kanalı açarak kısa sürede yüksek takipçi sayısına ulaştım. Şimdilik daha çok YouTube ile ilgilenmekteyim.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir