Twitter bu medya devre dışı bırakıldı ne demek

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Twitter bu medya devre dışı bırakıldı, ilgili tweet’ in silindiği veya ağ tarafından olumsuz değerlendirme sonucu yayından kaldırıldığı anlamını taşıyor. Tabi çoklu sebeplerde bulunmakta.

Teknoloji destek

Bu uyarı ile bir dönem sık sık karşılaşmıştık. Türkiye’ de olduğu gibi başka ülkelerde de aynı sebeplerle karşımıza çıkmıştı. Örnek ABD seçimleri nedeniyle sıkıntılı yoğun paylaşımlarla karşılaştığını zamanlarda kaldırılmalar daha çoktu görüldü.

Görmediğimiz kadar uyarı bu aralar karşımıza çıkmakta ve en son Belediye Başkan’ ı tarafından izinsiz paylaşım yapıldığını belirten telif mesajı gündeme gelmişti. Telif konularında ciddi yaptırımların alındığı bu dönemlerde otomatik engelleme ve şikayet üzerinde yaptırımlar söz konusu.

Twitter bu medya devre dışı bırakıldı sorunu

Daha çok ağın kurallarına uyulmadığında karşılaşıyoruz. Tabi yayıncı tarafından herhangi bir işlem yapılmamışsa bu nedenle daha çok devre dışı uyarısı gelmekte.

Twitter bu medya devre dışı bırakıldı sorunu için içerikte ihlal olup olmadığı yönünde araştırmalar yapılması gerekiyor. Bazıları önemsiz belgelerle telif başvurusunda yapabiliyorken bazılarında ise direk yasal işlemler başlatılabiliyor. Bu konu çok hassas ve dikkat edilmediğinde büyük telif ücretleri karşınıza çıkacaktır.

İçeriklerdeki medya paylaşımlarının da bir durumda olup olmadığının araştırılması gerekiyor. Birde dava açılması veya savcılığa suç duyurusunda bulunulan durumla alakalı ilgili alanda uzman kişi veya kişilerden yardım almanızı öneriyoruz. Tercihiniz avukat yönünde ise bu alanda tecrübesi olmasına dikkat ediniz.

Önemli bir başka nokta ise uyarıdan bulunulmadan direk çıkar gözeterek ücret talep edilmesi. Kişi telifle alakalı bir paylaşımı yaptığının farkında değilse ve bir uyarı almamışsa bu konu hakkında direk para cezası uygulanacağını düşünmüyoruz. Tabi işlem yapan Savcı ve karar veren Hakim’ in de bu alanda tecrübeli olması önemli.

Twitter bu medya devre dışı bırakıldı
Twitter bu medya devre dışı bırakıldı

Twitter bu medya devre dışı bırakıldı için ne yapılmalı ?

Yukarıya eklediklerimizden alakalı sebeplerden pek bir şey yapılmamakta. Lakin haksız yere uygulanan kısıtlamalara karşın ilgili ağa bir talep gönderilir. Baktınız olumsuz yanıtla sonuçlanıyor o zamanda yasal başvurunuzu yaparsınız.

Kullanıcının atacağı ilk adımların bir sıralamasını şöyle yapmalıyız:

 1. Dışarıdan bir bakış yapılması adına farklı bir hesapla bakınız.
 2. Paylaşımınızı hesabınız üzerinden kontrol edin. Kalkmış mı veya sizden çıkmış mı kontrol edin.
 3. Sürekli böyle oluyor mu yoksa yeni mi oluştu bunun cevabı önemlidir. Buna göre önceki paylaşımların incelenmesi gerekiyor.
 4. Test adına başka bir internetle ve telefonla yeni bir paylaşımda bulunun.
 5. Sürekli aynı paylaşımdan kaçının.
 6. Hesabınızda eksik alanlar bulunuyorsa doldurup tekrar kontrol edin. Örnek ekli olmayan mail ve telefon numarasını ekleyin.
 7. Profilde bir şeyi değiştirmek istediğinizde eğer izin verilmiyorsa o zaman belki yaptırıma uğramış olacağınızı aklınıza getirin. Ceza durumlarında gün boyu ve haftalık yaptırımlar vardır. Hatta daha uzun zaman kısıtlamaları ile de karşılaşırsınız.

Hangi sebeplerle tweet devre dışı bırakılır ?

Tweet devre dışı bırakıldı şeklinde sık sıkıntı yaşayanların kesinlikle hesaplarının kontrol edilmesi gerekiyor. Bu başlığımızda olası sebeplerden bahsedeceğiz.

 1. Herhangi bir toplumu rahatsız edecek paylaşımların yayına alınması.
 2. İçeriğin tamamında veya bir kısmında telif durumunun bulunması.
 3. Başkalarının içeriğiniz izinsiz kullanmanız. Ya da paylaşımın gerçek sahibi tarafından gerekli şikayetin yapılması.
 4. Hesapta kısmi veya genel bir kısıtlama bulunmasından dolayı yayın izni kısıtlamaya uğraması.
 5. Kişi tarafından yayından alınması veya işlem yapılması.
 6. Hesabın kapatılmasından ötürü paylaşımların durdurulması.

Şüpheli durumlara düşen hesaplar

Hesap sahiplerinin yaptığı paylaşımların dışında birde sorunlu olan bir paylaşımı beğenme veya retweet yapma sebebi ile hesabın yayınları kısıtlandığı oluyor. Yani sadece kendi paylaşımınızdan sorumlu olmuyorsunuz.

Hesap üzerinde her ne olursa olsun tüm şüpheli davranışların karşılığı geçici yaptırımlar olacaktır. Bunlar dakika, saat, gün boyu ve daha uzun zamanlarla sonuçlanır.

Bu medya devre dışı bırakıldı hatası şeklinde yapılan yorumlarda oluyor. Kısmi doğrudur. Belki ağın kendisinde o gün beklenmedik bir sorun yaşanmıştır. Bunun araştırılması adına başka hesaplarla kontrol sağlanması gerekiyor.

Bir başka önemli haberimiz Twitter tweetler görünmüyor yazımıza bakmanızı öneriyoruz.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir