Twitter hesap erişime engellendi hesabı görme

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Herhangi bir hesabın profiline girdiğinizde ‘hesap erişime engellendi’ yazısı karşınıza çıkıyorsa büyük ihtimal yaptırıma uğramış bir profile bakıyorsunuz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Twitter hesap erişime engellendi sorunu yaşandığında ilgili uyarının açıklama alanında “account has been withheld in turkey in response to a legal demand” yazılı bir metinle karşılaşacaksınız. Kısaca Türkçe olarak “yasal bir talebe cevaben Türkiye’ de hesap kapatıldı” cevabını alacaksınız.

Yasal talepte yer alan içeriğe baktığımızda sadece ülkemizde kullanıma kapatıldığı anlamını taşıyor. Farklı ülkelerden girişlerde hesaba ulaşacaksınız. Ülkemizde yasal bir başvuruda bulunulduğunda ve haklı bulunduğunda ülke kısıtlamasına gidilir. Yasal belli bir zamana kadarda olacağı gibi süresizde karşımıza çıkar.

Twitter hesap erişimine engel olan şeyler

Yasalar gereği başvurular bireysel olacağı gibi marka veya devlet tarafından yapılan bir başvuruda olma olasılığı bulunmakta.

Mahkeme kararı veya kişinin yasal olarak ağa başvuru yapmasının sonucu olarak Türkiye’ den erişimin kapatıldığı anlamını taşan bir mesaj alınmakta. Türkiye üzerinden bu hesabı görüntülemek isteyenlere böyle bir uyarı karşısına çıkarıyor ama bakmak isteyen vpn kullanarak erişim yapabilmekte.

Sizin hesabınızda böyle bir durum varsa ve haksız yere yapıldığını düşünüyorsanız itiraz bildirimi gelmedi ise manuel form doldurularak başvuru yapılabilir. Net bir başlık bulamazsanız herhangi bir başlıkla test edin. Detayını Twitter destek hattı yazısında bulacaksınız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Diğer olası durumları şöyle bir inceleyelim:

 • Şikayetlerin sayısında artış ve haklılık nedenleri.
 • Şikayet eden kişinin resmi bir belge sunması.
 • Bir kuruluşun veya kurumun başvurması.
 • Marka ihlalleri ile başvuru yapılması.
 • Devlet aleyhine kullanılan söylemlerin bir sonucu resmi yapılan başvurular.
 • Dolandırıcılık veya başkalarına zarar verici eylemlerde bulunma.
Twitter hesap erisime engellendi sorunu
Twitter hesap erişime engellendi hesabı görme

Twitter hesap erişime engellendi ne yapalım?

Burada herhangi bir şey yapmadım diyenlerin önce yaptığı retweet, paylaşımlar ve yorumlara bakmak gerekiyor. Eğer resmi belgeye sahipseniz ilgili mahkemeye itiraz etmek için itiraz dilekçesini sunabilirsiniz. Tabi hesabınız sizin için önem arz ediyorsa..

Bu durum sadece karar alınan ülke için geçerli yani diğer ülkelerde sıkıntı çıkarmaz. Erişim için çoğu vpn kullanmakta ama pek mantıklı değil gibi diyebiliriz.

Yanlık olan durumlar için hesabın ülke ayarlarının kontrol edilmesi ve ek doğrulama gerekebilir. Birde sitelere ve uygulamalara Twitter hesabınız üzerinden erişim izni verdiyseniz bunlarında incelenmesi gerekmekte. Yapmadığınız paylaşım ve retweet başınızı ağrıtabilir. Virüs durumları, hesabın çalınması ve birden çok kullanımların tespiti için inceleme talepleri çok zor cevaplanabiliyor.

Twitter hesap erişime engellendi uyarısına yönelik atılacak adımlar şöyle:

 • Çok sık olmamakla beraber geçici kısıtlamalarda farklı bir telefon ve internetle denememiz gerekiyor. Eğer hesap bazlı engel gelmişse o zamanda bir süre kullanım yapmadan bekleyelim. Bu bir kaç saat veya gün sürecektir. Önemli olan yaptırımın içeriği.
 • Ülke içi dışı problemlerde verilen sorunlu bildirimler.
 • Kullanıcının çok sık hesabına girerken yaptığı yanlışlıklar hesabın kısıtlamasına neden olur. Beklemekte fayda var.
 • Açık kalan tüm oturumları çıkışa atın.
 • Uygulama ile deneyenler birde tarayıcı kullansınlar.
 • Şifre yenileyerek erişim yapma.

Şifrenin yenilenme adımları

Şifrenizi sıfırlayarak oturum açınız. Öneri Chrome’ da iki sekme açın, birinde twitter.com ve diğerinden bu hesaba ekli e-posta hesabının oturumu açık olsun. Şifrenizi sıfırlarken birbiri ile bağlantıya geçip yeni şifreyi girmeniz istenecek. Bu seçenek kullanılarak direk oturum ekranına ulaşma olasılığı var.

Biz genelde bu yöntemi kod alamamada kullanmaktayız.

İnternet veya telefonunuzla alakalı olma olasılığı

Birde telefonda çıkan durumlarda. Böyle bir şey pek olmaz ama cihaza yönelik kısıtlamalarda belki anlamsız uyarılarla karşı karşıya kalırsınız. Biz defalarda anlamsız metinlerle karşılaşmıştık. Bu internet kullanımlarında da böyledir. Kısaca alternatiflerle deneyin.

Telefonunuzun sorununuz çözmek için Android kullanıyorsanız, uygulamaları açın ve Twitter olan seçeneğe dokunun. İçeriğinde veri ve önbellek gibi seçeneklerin çalıştırılması yeterli olacaktır. Birde diğer cihazlardan da oturum açılmışsa tümünü çıkışa atın.

Sosyal ağlara yönelik yasal düzenlemeler

Ülkemizde yeni çıkarılan sosyal ağlarla ilgili düzenleme kararı yasalaştı ve kullanıcıların yasal taleplerinin hızlıca işleme alınması gibi önemli maddelerin olduğu kararla artık sosyal uygulamaların ülkemizi muhatap alma zorunluluğu olacak. Tabi buna uymayanlara gerekli yaptırımlar uygulanacağı sonuç kısmında yer alıyor. Tahminlerimiz ülkemizde çok sayıda başvurunun olacağı yönünde. Sanal ortamda özgürlük isteyenlerin başına bir sıkıntı gelene kadar bunun farkında olmuyor. Ya da kendisinde olmadığından başkalarının haklarını umursamayan tavırları görebilirsiniz. Kardeşim rahatsız oluyorsan kullanma diyenlerinde sayıcı az değil.

Not: “Twitter hesap erişime engellendi. Yasal talep doğrultusunda, TR sınırları içindeki …. için erişim engellendi” şeklinde bir uyarı alıyorsanız, devlet tarafından yasal bir başvuru sonucu ülkede bu hesabın görüntülenmesi engellendi anlamı taşıyor.

Sıradaki konu: X Hesabın Askıya Alındı

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir