Twitter Şeffaflık Raporunu Yayınladı – Türkiye Rekor Kırdı

Twitter sabah saatlerinde şeffaflık raporunu yayınladı. Böylece ülkelerin hangi taleplerle kendilerine ulaştığını ve içerik kaldırma istemlerinin rakamlarını resmi olarak öğrenebiliyoruz.

Andronova

İşte gözüme çarpan notlar:

-2014’ün ikinci yarısında Twitter’a ulaşan içerik kaldırmaya ilişkin 376 mahkeme kararının 328’i Türkiye Mahkemelerine ait.

-2014’ün ikinci yarısında Twitter’ın engellediği 85 hesaptan 62’si Türkiye’den.

-2014’ün ikinci yarısında Twitter’ın kaldırdığı 1982 Tweet’in 1820’si Türkiye’den.

Şeffaflık raporunun 2014’ün ikinci yarısına işaret ettiği düşünülürse 6aylık dönemde 328 Mahkeme kararı verilebilmesi için çalışma günlerinde ortalama 10 – 15 arası (erişim engelleme-içerik kaldırma konulu) karar çıkması anlamına geliyor.

Screen Shot 2015-02-06 at 15.25.36

Tüm Dünya’da engellenen Tweetlerin toplamı Türkiye’de engellenenlerin 9’da 1’i civarında. (Biz de hala ifade özgürlüğü, sansür diyoruz:)

Twitter’ın resmi olarak yayınladığı şeffaflık raporuna buradan ulaşabilirsiniz. Ne dersiniz Türkiye’de erişim engelleme ve sansürün beceremediğini Twitter kendi kendine mi başardı? 🙂

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.