Twitter virüs temizleme programı ile kaldırma

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Çok sık kullanılan sosyal ağ araçlarından biri Twitter virüs bulaştı ise nasıl bir yöntem geliştirilmesi gerektiğini çoğu bilmez. Haberde virüs nasıl temizlenir resimli anlatılacak.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Sosyal medya araçları içerisinde en çok kullanılan düşünce paylaşım platformu twitter sistemlerinde yaşadığınız sorunlara çözüm üretmeye devam  edeceğiz. Twitter hesabınızdan sizin dışınız da yapılan paylaşımlar bazen canınızı sıkabilmektedir. Peki twitter uygulamasına virüs bulaştığında ne yapılmalı? Bu virüs bilgisayara veya cep telefona bulaşabilir ve sizin adınıza olumsuz yazılar ve cinsel paylaşımlarda bulunulabilir. 

Twitter benden habersiz tweet atıyor diyorsanız hesaba virüs bulaşmış olabilir mi? Sahte hesaplardan veya bot hesaplardan yapılan bu paylaşımlar yüzünden başları ağrıyan bir çok twitter kullanıcısı bulunmaktadır. Özellikle cinsel içerikli paylaşımların ağırlıkta olduğu bu paylaşımlar sizlerin hesabınızdan paylaşılarak siz paylaşmış gibi takipçilerinize gösterilmektedir. Şimdi twitter hesabınızda ne gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabileceğinizi maddeler ile sizlerle paylaşalım;

 1. Twitterde bulunan özel mesajlaşma bölümünden arkadaşlarınıza içerisinde link yer alan mesajlar gönderilmesi.
 2. Tanımadığınız kişileri takip etmeye başlarsınız.
 3. Tanımadığınız kişilerin paylaştığı twetleri RT veya FAV etmeye başlamanız.
 4. Tanımadığınız kişilere yorum yapmanız.
 5. Son olarak ise sizlere ait olmayan paylaşımların sizin duvarınızda yayınlanması.

Aslında yazımıza her ne kadar virüs olarak başlık attıysak da yapılan bu olumsuzluklar sizlerin bazı uygulamalara izin vermenizden kaynaklanmaktadır. Bir şekilde profil kontrolünüzü ele geçiren bir kullanıcı hesabınızı kendi paylaşımlarını paylaşarak kontrol etmesinden bu sıkıntılar doğmaktadır. Peki bu sorunu nasıl çözebiliriz. Yapılacak işlemlerin bazıları iPhone için geçerli olmamakta ve Samsung gibi Android olanlar için uygun olabiliyor. Tabi telefonda engel koyabilecek bir uygulaması yoksa. Örnek Huawei üzerinden işleme izin verilirken bir bakmışsınız ki Xiaomi’ den işlem yapamıyorsunuz.

Twitter virüs nasıl temizlenir?

Twitter virüs temizleme aracı kullanılarak ufak bir tarama başlatabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki sıralamayı takip ediniz.

 • Hesabınızı Chrome’ dan açınız
 • Oturumunuz açık olsun ve yeni bir sekme açın
 • eset.com/tr/social-media-scanner sitene giriniz
 • Twitter’ ı koru yazısına tıklayın
 • Tarayıcıda hesabınız açık ise erişim izni isteyecek “Uygulamaya izin ver”
 • Taramayı başlatın.
Twitter virüs temizleme programı ile kaldırma
Twitter virüs temizleme programı ile kaldırma
Twitter virüs nasıl temizlenir
Twitter virüs kaldırma

Hesaba girilen bilgisayardan virüsü kaldırma

Aşağıdaki adımları sırası ile uyguladığınızda bu sorunu çözüme kavuşturmuş olacaksınız. Burada paylaşacağımız yöntemleri bilgisayarınızdan veya mobil cihazınız üzerinden yapabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Öncelikle başka bir güvenli bilgisayardan da hesaba giriş yapıp kontrol ediniz. Acaba hesaba girdiğiniz sistemde mi sorun var yoksa hesabınızda mu inceleyiniz. www.andronova.net

Sistemde varsa sistem geri yüklemesi iş görebilir. Birde güncel bir kaç programla taramayı başlatın. Sonra internet üzerinden online virüs temizlemesini başlatın.

İnternetten virüs temizleme için;

 • Chrome ile eset.com/tr/home/online-scanner sitesine girin
 • “Tek seferlik tarama” yazısına tıklayınız
 • İnen exe’ i çalıştırın
 • Gerekli onayları verin
 • Tarama yapılacak yerleri manuel seçin
 • İşlemi başlatın ve verilerinizin büyüklüğüne göre bekleyin (Çok uzun sürebilir) www.andronova.net

Hesaptan erişim izinlerini kaldırma

 • Bilgisayarınızdan twitter.com adresine girerek hesabınızı açınız. Sağ üst köşede yer alan  profil resmine tıklayarak Ayarlar bölüme giriş yapınız.
 • Ayarlar bölümüne giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen seçeneklerden uygulamaları seçiniz. Eğer bu bölümü bulamıyorsanız twitter.com/settings/applications linkine tıklayarak bu bölüme ulaşabilirsiniz.

Bu bölümde yukarıdaki resimde olduğu gibi izin verdiğiniz uygulamalar görünecektir. Bu uygulamaların karşısında yer alan Erişimi Kaldır yazısına tıklayarak işleme devam ediniz. Bu bölümde güvenilir uygulamalar görünse de bazen fake hesaplar bu uygulamaların isimlerini kullanarak sahte uygulamalar yapabilmektedir.

Bu işlemden sonra artık hesabınızda sizlerin paylaşmadığı hiç bir paylaşım duvarınızda yer almayacaktır.

Bu şekilde sıkıntınız çözülmedi ise ve bilgisayar kaynaklı olup olmadığını başka bir sistemden girerek kontrol ettiyseniz o zaman sistem geri yüklemeyi açınız ve sorunsuz bir tarihe bilgisayarı döndürün.

Twitter virüs temizleme programı olarak önerdiğimiz işlem tarayıcı üzerinden yapılmakta.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir