Twitter Yedek Alma Tweet Arşivini İndirme (X)

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Popüler sosyal medya ağlarından biri olan Twitter’ da hesap’ ta bulunan Tweet’ leri yani Twitter yedeklerini nasıl alabileceğinizi yayınlayacağız. Twitter yedek alma ve X yedekleme sırasında oluşan sorunların çözümünü bu yazıda bulacaksınız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Sosyal medya araçları içerisinde en çok kullanılanlardan biride X platformudur. X’ de yapmış olduğunuz bütün yazışmaları attığınız tweetleri tek bir dosyada nasıl indirebileceğinizi aşağıdaki başlığımız altında yayınlayacağız.

Twitter Yedek Alma Tweet Arşivini İndirme

Twitter hesabınızda yayınlamış olduğunuz bütün tweetlerini tek bir dosya arşivleyebilmek için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayınız;

 • Tweetlerinizi yedeklemeye başlamadan önce ilk olarak arşivleyeceğiniz twitter hesabınıza giriş yapınız. Twitter hesabınıza giriş yaptığınızda ise sizleri aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacaktır. Bu ekranın sağ üst köşesinde bulunan ve profil resmini olan küçük resme tıklayınız. Bu işlemden sonra karşınıza bir menü gelecektir. Bu menü içerisinden ayarlar bölümüne giriş yapınız.

Twitter’da verilerinizi yedeklemek önemli bir adımdır, böylece hesabınızı güvende tutabilir ve önemli mesajlarınızı, tweet’lerinizi ve diğer bilgilerinizi kaydedebilirsiniz. İşte Twitter’da adım adım yedek alma süreci:

Adım 1: Bilgisayarda veya Mobil Cihazda Twitter’a Giriş Yapın

 • İlk adım olarak, Twitter hesabınıza giriş yapın. Bu işlemi Twitter’ın web sitesinden bir bilgisayar veya Twitter mobil uygulaması üzerinden bir akıllı telefon veya tablet kullanarak yapabilirsiniz.

Adım 2: Ayarlar ve Gizlilik Bölümüne Erişin

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 • Twitter’a giriş yaptıktan sonra, sağ üst köşede profil resminize veya adınıza tıklayın.
 • Açılan menüden “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğini bulun ve üzerine tıklayın.

Adım 3: Hesap Bölümüne Girin

 • “Ayarlar ve Gizlilik” sayfasında, sol taraftaki menüden “Hesap” bölümünü bulun ve üzerine tıklayın.

Adım 4: Hesap Bilgilerinizi İnceleyin

 • “Hesap” bölümünde, sayfanın ortasında hesabınıza ilişkin genel bilgileri göreceksiniz. Bu bölümde hesabınızın e-posta adresi, telefon numarası ve diğer temel bilgileri bulunmaktadır.

Adım 5: Twitter Verilerinizi İndirin

 • Sayfanın en altına doğru kaydırarak “Twitter verilerinizi indirin” bağlantısını bulun ve üzerine tıklayın.
 • Bu bağlantıya tıkladığınızda, Twitter sizden parola doğrulaması yapmanızı isteyebilir. Hesabınızı doğrulayın ve devam edin.

Adım 6: Twitter Veri İndirme Talebini Onaylayın

 • Hesabınızı doğruladıktan sonra, Twitter size verilerinizin ne zaman hazır olacağı konusunda bilgi verecektir. Genellikle birkaç saat veya gün sürebilir.
 • Twitter size veri dosyanız hazır olduğunda bir e-posta gönderecektir.

Adım 7: Twitter Veri Dosyanızı İndirin

 • Twitter size e-posta gönderdiğinde, içindeki bağlantıyı tıklayarak veri dosyanızı indirebilirsiniz.
 • İndirme işlemi tamamlandığında, dosyayı bir yerde güvenli bir şekilde saklayın. Bu dosya, hesabınıza ilişkin tüm tweet’lerinizi, mesajlarınızı ve diğer bilgilerinizi içerecektir.
Twitter yedek alma Tweet arşivini indirme
Twitter yedek alma Tweet arşivini indirme

Twitter Yedek Nasıl Alınır?

 • Bu adımdan sonra karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü gelecektir. Bu bölümde bir çok seçenek yer almaktadır. Tweetlerinizi arşivleyebileceğiniz bölüme ulaşabilmek için sayfanın altına doğru ilerleyiniz. Sayfanın alt bölümünde “Arşivini İste”  tuşunu göreceksiniz. Bu anlattığımız bölümü aşağıda kırmızı kutucuk içerisine aldık. Bu tuşa tıkladığınızda ise karşınıza isteğinizi aldık, bağlantı e-posta adresinize gönderilecektir yazısı çıkacaktır.  Bu uyarıdan sonra twitter hesabınıza ait tweetleri arşivlemeye başlayacaktır. Arşivleme bitiminde tanımladığınız e-posta adresinize indirme linki gönderilecektir.
Twitter yedek alma
Twitter yedek alma bölümü
 • Yukarıdaki adımdan sonra e-posta adresinize gelen twitter arşiv indirme emali aşağıdaki gibidir. Karşınıza gelen bu e-posta adresinden Şimdi indir yazısına tıkladığınızda twitter sitesine sizleri yönlendirecektir. Bu ekranda twitter arşivinizin yanında bulunan indir tuşuna bastığınızda hazırlanan tweet arşiviniz bilgisayarınıza indirilecektir.
Twitter yedek nasıl alınır
X tweet arşivini indirme

Yukarıda indirdiğiniz dosya zip formatında bilgisayarınıza inmektedir. İnen zip dosyasını açtığınızda ise açılan dosyanın formatı “csv” uzantılı olacaktır. “csv” uzantılı dosyayı ise exel uygulaması ile açabilirsiniz. Açılan dosyanın içerisinde indirdiğiniz tweetlerinizi tarih ve günleri dahil görebilirsiniz. Ayrıca yine bu dosya içerisinde gelen “index.html” dosyasına tıkladığınızda ise internette ihtiyaç duymadan tweetlerinizi herhangi bir internet tarayıcısı ile açabilirsiniz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.