Ubuntu Destekli Meizu MX4 Geliyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Mobil pazara uzun zamandır girmek isteyen Ubuntu, Çin’de Meizu ile önemli bir antlaşmaya imza attı. Antlaşmaya göre, Meizu’nun yeni nesil Flyme arayüzü Ubuntu alt yapısı ile gelecek ve Ubuntu’ya bağlı tüm uygulamaları destekleyecek.

Andronova

Ubuntu destekli Meizu MX4‘ün, 2015 ilk çeyreğnde Çin’de satışa çıkması bekleniyor. Meizu’nun başka hangi modellerinin Ubuntu destekleyeceği ve bu telefonların Avrupa’da da satışa çıkıp çıkmayacağı henüz belli değil. MWC 2014’ te ( Mobil Dünya Kongresi ) iki firma ön protokol imzalamış ve prototip MX3 cihazı üzerinde sunum yapmıştı. Ancak bu sunumdan beri, telefon hakkında başka bir bilgi gelmemişti.

Ubuntu Touch, geçtiğimiz iki yıldır Canonical tarafından geliştiriliyordu. Tanıtıldığı 2013 Şubatında büyük sükse yapmış, kısa bir süre sonra da Nexus 4 için imaj dosyası yayınlanmıştı. Henüz alfa aşamasında bile olmayan işletim sistemi, kullanıcılar tarafından büyük ilgi görmüş ancak güncellemelerin yavaşlığı yüzünden belli bir sonra kaderine terk edilmişti. Ubuntu Touch, masa üstü deneyimini tablet ve telefonlarda tam anlamıyla sunmayı vaat ederken, aynı zamanda Blackberry 10’a benzer kontrol sistemi ile de ilgi uyandırmıştı.

Meizu, AliBaba ile birlikte çalışarak, firmaya özel arayüz ve telefon üretmişti. Büyük ihtimalle Canonical ile de, bu şekilde anlaşarak Ubuntu tabanlı bir telefon üretecektir. Bakalım unutulmaya yüz tutmuş Ubuntu Touch, bu atılımı ile cep telefonu pazarında kendine bir yer edinebilecek mi?

Meizu Ubuntu

Meizu Ubuntu

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.