Ubuntu İşletim Sistemi Meizu MX-3 Üzerinde Deneniyor

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Çin’li üretici Meizu son dönemde yaptığı telefonlar ile adından sıkça söz ettirdi. Özellikle 2013 yılında yaptıkları MX2 ve MX3 modelleri Çin’de neredeyse yok sattı. Tasarım ve performans anlamında oldukça başarılı olan MX-3’ün global satışı ise Çin firmalarının politikaları yüzünden gerçekleştirilememişti. Çin’li üreticiler mükemmel telefonlar üretse de satışlarının çok fazla olmasından dolayı sürekli stok sorunları çekiyor ve global pazara bir türlü açılamıyorlar. Huawei gibi firmalar ise operatörler vasıtasıyla ülkemizde temsil edilerek global satış başarısı gösterebiliyorlar.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Güney Afrikalı girişimci Mark R. Shuttleworth tarafından kurulmuş olan Canoncial firması Ubuntu açık kaynak kodlu yazılımının geliştirilmesi ve dağıtılması anlamında çalışmalarda bulunuyor. Bu bağlamda da Ubuntu mobil işletim sistemi bu sıralar ön planda yer alıyor. Ubuntu, yazılım anlamında Android işletim sistemine oldukça fazla benzemekte. Bu yüzden de özellikle Android işletim sistemini kullanan telefonlara kolay bir şekilde port edilecek-edilebilecek bir şekilde geliştiriliyor. İşletim sistemlerinde çeşitlilik hem üreticiler hemde son kullanıcılar açısından daha fazla seçeneğe ve en iyi işletim sisteminin geliştirilmesine sebebiyet vermekte.

İşte tam bu noktada Canoncial firması Meizu MX-3 telefonunda Ubuntu işletim sistemini çalıştırmayı başardığını açıkladı. MX-3’ün teknik özelliklerini şöyle bir hatırlamak gerekirse; telefonda Samsung’un geliştirdiği Exynos 5410 işlemci bulunuyor. Bu işlemci 4 adet 1,6 GHz hızında çalışan Cortex A15, 4 adette 1,2 GHz hızında çalışan Cortex A7 çekirdeklerinden oluşan bir yapıya sahip. Ubuntu işletim sisteminin bu gün için gelişim sürecinde olduğu bir aşikar ama üreticilerin Google’a karşı ellerinde bir alternatif olması firmalar açısından oldukça güven verici olarak görünüyor.

ubuntu phone

Buradaki en önemli gelişme ise Canoncial firmasının Samsung’un ekmeğine yağ sürmesi yada yağ sürdürülmesi olarak algılanmaktadır. Samsung milyarlarca dolar AR-GE yatırımı yaparak Tizen işletim sisteminin geliştirilmesi için çalışmalarda bulunurken, Ubuntu’yu geliştiren firma Samsung’a farklı bir işletim sisteminin anahtarını da veriyor. Ubuntu geliştirilir mi bilemiyorum ama Android ekosisteminde milyonlarca cihaz satan üreticilerin elinde farklı bir alternatif bulundurmak istemeleri ve bu alternatifleri değerlendirmeye başlamaları biz son kullanıcılar için oldukça iyi bir haber. Gelin Ubuntu işletim sisteminin Meizu MX-3’te nasıl çalıştığını hep birlikte inceleyelim.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

ebx6Ac_nDP8″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Kaynak: gsmarena

ETİKETLİ: , ,
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak