Uçak modu nedir ne işe yarar nasıl açılır ?

Andronova

Daha çok uçakla seyahat ettiğimizde karşımıza çıkan uçak modu işareti bazı alanlarda hayat kurtarıyor. Açıldığında dışarı ile olan bağlantınız kesiliyor. Peki uçak modu nasıl kapatılır?

Uçuş modu / uçak modu, kullanılan elektronik cihazın bulunulduğu ortamda verdiği rahatsız edici sinyali devre dışı bırakmayı sağlayan bir özelliktir. Telefonda kullanıldığında tüm iletişimi keser ve sadece telefonda yer alan video ve müzikleri kullanabilirsiniz. Şebekeyi keserek internet erişimini ve telefon görüşmelerini engeller. 

iPhone’ dan tututunda, Android’ de ve Windows’ ta karşımıza çıkmakta. Ayrıca Windows 8.1 / 10 bilgisayarda bulunan tek bir tuş sayesinde birçok işlevin kapatılmasını sağlayan bir moddur. Bu modda kullanılan cihaz daha hızlı şarj olur ve gereksiz tüketim yapmaz. Sık tercih edenler uçak yolculuğu yapanlar, çocuklarına telefonunu verenler ve ulaşılmamak isteyenler olabiliyor.  

Telefonda uçak modu nasıl açılır?

Android cihazlar için üstte bulunan durum çubuğunda uçak modu tuşu bulunmaktadır. Bu tuşa basmak yeterli olacaktır. Windows 10 bilgisayarlar içinse ayarlar kısmında bulunan ağ ve İnternet seçeneğine tıklandıktan sonra uçak modu açılıp kapatılabilir. Bu sayede birçok özellik devre dışı bırakılabilecektir.

Samsung telefonda uçak modunu açma:

 • Telefonun üst ekrandan aşağıya doğru parmağınızı kaydırın
 • İlgili seçenek karşınıza çıkacak
 • Üstüne bir kez dokunun
 • Uçak modunu kapatmak için tekrar bir kez dokunulması yeterli.

iOS iPhone uçak modu açma kapatma işlemi:

 • Bu markada ise ekran aşağısından yukarıya doğru kaydırarak çıkmakta.

Uçak modu nedir ne işe yarar nasıl açılır ?

Windows 10 uçak modu açma kapatma

 • Bilgisayarın sağ alt köşesindeki pano şeklindeki simgeye dokunun
 • Karşınıza yan bir sekme açılacak
 • Buradan açabilir veya kapatabilirsiniz

Bilgisayarda uçak modu ne işe yarar diye düşünüyorsanız kısa bir örnek cevap olacağını düşünüyorum. PC’ de açık olduğunda wifi bağlantısını kapatır.

Windows 10 uçak modu açma kapatma

Uçak modu açıldığı zaman kapanacak bölümler

Özellikler Uçak modu açıldığı zaman cihazda birçok özellik kapanacaktır.

Bunlar şöyledir;

 • Telefon şebekesi kapanır. Bu sayede arama yapılamaz ve alınamaz.
 • İnternet bağlantısı (bazıları WiFi bağlantısını kestiğini yazmış. Bu şekilde bir durum bulunmuyor) 
 • Mobil veri.
 • Veri alış verişi.

Uçak modu özelliği seçildiğinde bu özelliklerin tümü kapanacaktır. Uçak modu adından da bilineceği üzere özellikle uçak seyahatleri sırasında kullanılan bir moddur. Ayrıca ebeveyn kilidi olarak kullanılabilir. Cihazın çocukların eline verilmesi durumunda uçak moduna alınırsa çocukların arama yapması ya da birine mesaj göndermesi gibi zor durumlar yaşanmamış olur. Ayrıca İnternet bağlantısında yaşanan sorun için uçak modunu açıp kapatmak da etkili bir yöntemdir.


Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 01:04

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir